a juni 1974 Coach van Spanje blijft op timistisch over de kansen van de wereldkampioen. r De hoop van Kameroen komt uit Hamburg en heet Choupo-Moting 8 Brasil 2014 De beste prestatie op een WK van Kroatië dateert van 1998. Spits Davor Suker loodste zijn land toen met zes goals naar de derde plaats. aar ze ook in actie komen, altijd en over al reizen de Tontons Macoutes mee met het nationale elftal van Haïti. De leden van de speciale mili tie van dictator Jean-Claude Duvalier ('Baby Doe') worden dikke maatjes met de spelers, maar op dinsdag 18 juni 1974 gaat hun masker af. In het WK-hotel van Haïti in München reageren de spelers verbijsterd op de actie van de Tontons Macoutes. Hun blik ken verraden dat het ernst is. Zonder dat hem uitleg wordt gegeven, smijten ze libero Ernst Jean-Joseph in een ge blindeerde auto. Pas in Haïti zullen zijn medespelers hem terugzien. lean-Joseph heeft die dag be kendheid verworven als de eerste betrapte dopinggebrui- ker tijdens een WK. Na de wedstrijd tegen Italië op 15 juni (3-1) is de stof phenylmet- razine in zijn urine aangetrof fen. 'Voorgeschreven door de teamarts, vanwege mijn ast ma', beweert Jean-Joseph. Nie mand die hem gelooft, ook pre sident Jean-Claude Duvalier niet, die vindt dat hij heel Haï ti te schande heeft gemaakt. De schok bij de andere spelers is zo groot dat ze hele nacht niet kunnen slapen en op 19 juni worden weggespeeld door Polen: 7-0. De gebeurtenissen alarmeren de West-Duitse politie die een onderzoek instelt op verden king van ontvoering en vrij heidsberoving. In Haïti lost de president dat op door Jean-Jo- seph naar diens medespeler Philippe Vorbe te laten bellen. Joseph bezweert dat hem niets is overkomen en dat hij het goed maakt. Haïti is gerustgesteld. Tegen Argentinië verliest het ook het derde groepsduel (4-1), waar na de spelers in hun thuisland met Jean-Joseph worden here nigd. De dopingzondaar blijft nog jaren international, speelt nog voor enkele clubs in de VS, maar een WK-eindronde zit er voor hem, én voor Haïti, niet meer in. Rio DE JANEIRO - Voor een tame lijk corpulente man op leeftijd oogde Vicente del Bosque opval lend kwiek. Achteloos liet de bondscoach van Spanje op het trainingsveld een kleine vijftig keer een bal op zijn kale schedel stuiteren. Zijn grijns naar de ca mera's na de geslaagde truc sprak boekdelen. De ploeg mocht een enorme opdoffer van Nederland hebben gekregen, maar de hoop op een nieuwe we reldtitel was nog niet opgege ven. Del Bosque had ook iets recht te zetten. De trainer met de karak teristieke snor deelde daags na de ontluisterende nederlaag in de malaise. De aanblik van een crisisoverleg op een bankje in de zon was alleszeggend. Zijn anders zo guitige ogen staarden dof in de verte. Xavi, links van hem, hield een hand voor zijn mond. Doelman Iker Casillas zat als een hoopje ellende aan zijn andere zijde. De fiere kampioe nen wisten niet waar ze het zoe ken moesten. Enkele praatsessies verder keer de het optimisme langzaam te rug. Nader beschouwd viel de klap van Oranje best te relative ren. Het betrof slechts het eerste groepsduel. Op het vorige we reldkampioenschap overkwam Spanje hetzelfde. Een combina tie van gemakzucht en onder schatting leidde in Durban tot een uitglijder tegen Zwitserland (0-1). Een kleine maand later wonnen de Spanjaarden voor het eerst in de geschiedenis het belangrijkste toernooi voor lan denteams. Anders dan vier jaar geleden zorgde het verlies in de ope ningswedstrijd voor beduidend meer negativisme. Als regerend wereld- en Europees kampioen werd Spanje vernederd tot op het bot. Het Nederlands elftal ontmantel de hun van Barcelona gekopieer de tiki-taka met werklust en ef fectief countervoetbal. Dit zorg de intern voor schaamte en be vestigde het doemscenario van de critici. Spanje zou verzadigd zijn en zich niet nogmaals kun nen oprichten. Een nadere beschouwing van het duel met Oranje gaf hiervan deels blijk. Spanje heerste in de eerste helft. Als David Silva geen open kans had verprutst, zou het team met 2-0 zijn gaan rus ten. Vervolgens haalde Neder land een niveau dat niemand voor mogelijk had gehouden, ter wijl sterren als Sergio Ramos, Gerard Piqué, Diego Costa en bo venal Casillas het volledig lieten afweten. Met de geschiedenisboeken in de hand konden cijferfetisjisten wijzen op het verleden. Het ge beurde vaker dat de wereldkam pioen haar kansen op titelprolon- gatie snel verkwanselde. Italië sneuvelde na het succes van 2006 in Zuid-Afrika in de groepsfase, net als Frankrijk in 2002. Optimisten konden zich vasthouden aan de prestaties van Argentinië op het WK '90. Na een nederlaag tegen Kame roen in het openingsduel haalde de ploeg alsnog de finale. Del Bosque ging, getuige zijn olijke blik, van het laatste scena rio uit, al gaat hij de ploeg wel op enkele plaatsen wijzigen. Da vid Silva, Gerard Piqué en Diego Costa beginnen tegen Chili vrij wel zeker niet. Pedro, Javi Marti- nez en Cesc Fabregas mogen zich dan bewijzen tegen het Zuid-Amerikaanse land. Casillas behoudt zijn plek. Of de blessu re van tweede keeper David De Gea daarmee verband houdt, blijft onduidelijk. Met een handvol andere sterren als Juan Mata, Koke, Santi Cazor- ia en David Villa achter de hand had Del Bosque ook alle reden om vrolijk met een bal te jongle ren. Spanje heeft alles in zich, letterlijk en figuurlijk, om in een andere gedaante het WK in Brazilië voort te zetten. De hui dige staat van Chili biedt daarbij extra perspectieven. Australië, de laatste tegenstander, kan Spanje normaal gesproken even min partij bieden. Mocht na de groepsfase Brazilië wachten, dan hoeft Del Bosque slechts beelden van 24 jaar gele den af te spelen. Argentinië, in een zeer povere vorm, rekende destijds in de achtste finales af met het land dat, net als nu, hui zenhoog favoriet was om de titel te winnen. Hoewel het team over Diego Maradona beschikte, viel de rest van het elftal bijzon der tegen. Voor Spanje liggen de zaken anders. Op papier hoeven ze niet voor Brazilië onder te doen. Tegen Chili, dat een uitgebluste indruk tegen Australië maakte (3-1 winst), kan de eerste stap op weg naar herstel worden gezet. Als dat lukt, hoeft Del Bosque geen nieuwe truc met de bal te doen om het moreel op te krik ken. Als Samuel Eto'o vlak na de trai ning zijn teamgenoten toe spreekt, luisteren ze allemaal. Het woord van de steraanvaller is min stens zo belangrijk als dat van de bondscoach. Voor Eric Maxim Choupo-Moting blijven die momenten speciaal. Als kleine jongen kijkt hij elke dag naar de poster boven zijn bed. Voor de jonge Choupo-Moting straalt die spits op de foto in Bar- celona-tenue iets magisch uit. Sa muel Eto'o is zijn held. Jaren later is de vedette van Kame- 18 Del Bosque houdt de moed erin door Henk Mees w door Geert LangendorfF spelers die tegen Oranje nog in de ba sis begonnen, lijken tegen Chili genoe gen te moeten nemen met een plaats op de bank: David Silva, Gerard Piqué en Diego Costa. door Walter Nieuwkamp I Eric Maxim Choupo-Moting wacht de zware taak om bij Kameroen het ge mis van Samuel Eto'o op te vangen, foto VI Images VITÓRIA - Zonder vedette Samuel Eto'o lijkt Kameroen kansloos in de laatste twee groepswedstrijden van het WK, tegen Kroatië (van avond) en Brazilië. Toch wanhoopt niet iedereen in het Afrikaanse land nu de spits van Chelsea met een knieblessure is afgehaakt. In tij den van tegenspoed worden nieu we helden geboren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 44