i FIFA houdt Japan graag te vriend De hand van Luis Suarez dreunt nog altijd na bij Ghana r Brasil 2014 7 Topscorers 66 We verwachten dat jullie voor je land zullen sterven 66 We vertrouwen erop dat Ghana voor het eerst wereldkampioen wordt woensdag 18 juni 2014 Braziliaanse spits 'Fredsj' is weer Fred In tegenstelling tot commentator Jan Roelfs bij Brazilië-Kroatië noemde collega NOS-commenta- tor Jeroen Elshoff de Braziliaanse spits Fred gisteravond bij Brazi- lië-Mexico weer gewoon Fred en niet met het Braziliaanse accent 'Fredsj', zoals Roelfs deed. Amerika tegenover het machti ge Brazilië. In 1950 leverde dat in Maracana een kansloze 4-0 nederlaag op. In 1954 in Zwitser land wonnen de Brazilianen zelfs met 5-0. In 1962 in Chili volgde een nieuwe deceptie. In Vina del Mar gingen de Mexica nen met 2-0 ten onder. Het Braziliaanse betonvoetbal van gisteren kon de Mexicanen in elk geval wel bekoren. Dat valt - vanwege het extreme tijdsverschil van twaalf uur - niet mee wanneer een WK in Brazilië plaatsvindt, maar de wereldvoet balbond doet zijn best. Want, we ten ze ook: in Japan zitten de meest trouwe kijkers. Het land is een goudmijn voor de FIFA en haar sponsors. In 2010 was er geen land waar zo veel én zo lang naar WK-duels werd geke ken als in Japan. Dat horen marke tingmensen graag. \Hoewel de commercieel o zo sluwe FIFA al tijd zal beweren dat alle deelne mers de bond even lief zijn, zal de WK-organisator met enig leed wezen kennisgenomen hebben van het 2-1-verlies tegen Ivoor kust. Daardoor zijn de Japanse kansen op kwalificatie voor de tweede ronde flink geslonken. Het tweede duel met Grieken land, morgen om middernacht, zal gewonnen moeten worden. En dan is ook nog een goed resul taat tegen Colombia noodzakelijk. „Het zal een grote teleurstelling teweegbrengen in Japan als de achtste finales niet worden be reikt. Nadat Japan op het WK in Zuid-Afrika de poulefase overleef de, is dat nu toch wel zo'n beetje de norm geworden", weet Hans Vos. De Nederlandse sportjourna list is getrouwd met een Japanse en de taal dan ook machtig. Hij werkt als 'medewerker Neder land' voor World Soccer Digest, een Japans blad dat met name over de buitenlandse competities schrijft. „De Nederlandse eredivi sie wordt nog steeds goed ge volgd. Van Ajax, Feyenoord, PSV, maar ook clubs als Vitesse en VW, waar ze Japanse inbreng hebben of hadden, zijn nog altijd shirts te koop. In Osaka weet ik een winkel waar zelfs de tenues van Heracles en Roda JC gewoon in de rekken hangen." Het magazine waarvoor Vos schrijft telt 600.000 abonnees, kent ook nog een flinke oplage in de vrije verkoop en is het zuster- blad van Weekly Soccer Digest, de VI van Japan. „Dat blad heeft, hoewel ik de indruk heb dat ook in Japan de ontlezing toeslaat, nog altijd een wekelijkse oplage van twee miljoen." Het zijn getal len waarvan Nederlands grootste voetbalweekblad alleen kan dro men. En dan te bedenken dat voet bal nog altijd niet de populairste sport in Japan is. Hoewel Mike Ha venaar vorige week in deze krant voorspelde dat voetbal bij een WK-succesje honkbal zou gaan passeren, denkt Vos dat het niet zo'n vaart loopt. „Honkbal heeft zo'n lange traditie. Volwassen mannen kiezen toch vooral voor honkbal. Zelfs de studentencom petitie is immens populair. Je ge looft je ogen niet als je in de kiosk ziet hoeveel magazines er over die sport in de schappen liggen." Onkruid, puur onkruid. Dat is Luis Suarez al jaren op de ziel van menig Ghanees voetbalhart. Het beeld dat steeds terugkeert is Sua rez die met zijn twee handen de bal van de doellijn slaat, in de al lerlaatste minuut van de verle ning tijdens Ghana-Uruguay op het WK 2010. Had de Liver- pool-spits dat niet gedaan, dan was Ghana het eerste Afrikaanse land ooit geweest dat doordrong tot de halve finale van een WK voetbal. Maar de bal ging er niet in, Ghana miste de voor de hands bal gegeven strafschop en verloor daarna tot overmaat van ramp de penaltyserie. „Het hele land haat Suarez, nog steeds", weet sport journalist Dan Kwaku Yeboah, die Ghana vanuit Brazilië volgt. „Hij is het symbool geworden van het grootste trauma uit onze sportge schiedenis. Toen Suarez vlak voor dit WK geblesseerd raakte en het toernooi dreigde te missen, gin gen de mensen echt de straat op om het te vieren." In aanloop naar dit WK zond de Ghanese publieke omroep weer geregeld beelden uit van het Sua- rez-incident. Na massaal protest is inmiddels afgesproken dat frag ment niet langer te tonen. Maan dagavond kon er in het Braziliaan se Natal eindelijk een streep on der het verleden gezet worden, maar het liep totaal verkeerd af. Al na 29 seconden kwamen de Verenigde Staten op voorsprong. De ploeg van bondscoach Kwesi Appiah kwam in de tweede helft nog wel op gelijke hoogte, maar gaf de wedstrijd vier minuten voor tijd alsnog uit handen: 1-2. De nederlaag dompelde het land opnieuw in diepe rouw. Want Ghana mag dan bij de bookma kers niet eens tot de outsiders be horen, in het land zelf denken ze daar heel anders over. Zo zei presi dent John Dramani Mahama dat hij er op rekent dat Ghana wereld- kampioen wordt. „We verwach ten dat jullie voor je land zullen sterven. We vertrouwen erop dat Ghana voor het eerst in de ge schiedenis wereldkampioen wordt", sprak hij bij een bezoek aan het team tijdens de voorberei ding. Na het verlies in de openingspar tij is zelfs het zicht op de achtste finale al troebel geworden. Ghana wacht nog twee zware groeps- duels met Duitsland (zaterdag) en Portugal (donderdag). Het voet balgekke Ghana klampt zich vast aan de gedachte dat één overwin ning de ommekeer kan brengen. En dat die zege 'de hand van Sua rez' definitief uit het collectieve geheugen zal wegpoetsen. 1. Thomas Müller (Duitsland) 3 2. Robin van Persie (Nederland)2 Arjen Robben (Nederland) 2 Neymar (Brazilië) 2 Karim Benzema (Frankrijk)....2 6. Stefan de Vrij (Nederland)1 Oscar (Brazilië) 1 Xabi Alonso (Spanje)1 Alexis Sanchez (Chili)1 Jorge Valdivia (Chili)1 Jean Beauséjour (Chili)j«...1 Tim Cahill (Australië)..1 Mario Balotelli (Italië)1 Lionel Messi (Argentinië).„1 Wilfried Bony (Ivoorkust)1 En vele anderen 1 Weet u 'alles' van voetbal? En houdt u van spelletjes? Dan is de dagelijkse WK-quiz zeker iets voor u. De komende we ken kunt u op de website van deze krant antwoord geven op in totaal tweehonderd vra gen. Alleen de inzendingen die helemaal correct zijn dingen mee naar de prijzen: een keur aan sportboeken. Iedere dag kiezen we een win naar uit de goede inzenders. /wk2014 De WK-quiz j Guillermo Ochoa tikt een kopbal van Neymar uit de hoek en houdt zijn doel schoon, foto VI Images GROEP A: BRAZILIË - MEXICO Scheidsrechter Cakir (Tur). Toeschouwers: 60.000. Gele kaart: Ramires (Brazilië), Aguilar, Vézquez (Mexico). Brazilië: Julio César; Dani Alves, Thiago Silva, David Luiz, Marcelo; Ramires (46. Bernard), Paulinho, Oscar (84. Willian), Luiz Gustavo, Neymar; Fred (68. Jó). Mexico: Ochoa; Vézquez, Rodriguez, Marquez, Moreno, Layün; Herrera (76. Fabian), Aguilar, Guardado; Dos Santos (84. Jimenez), Peralta (74. Hernandez). door Edward Swier NATAL - Ook zo benieuwd waarom Japan afgelopen weekeinde zijn openingswedstrijd van het WK, te gen Ivoorkust, veel later speelde dan alle andere landen? Welnu, de FIFA doet alles om het de Japanse tv-kijker naar de zin te maken. De FIFA zal het niet snel toegeven, maar Japan is voor de bond belangrijker dan veel andere landen Na het vorige WK is het halen van de achtste finale de nieuwe norm geworden voor de Japanners door Joost Dijkgraaf NATAL - Voor Ghana zou de start van het WK voetbal vooral een af scheid worden van een landelijk trauma. Maar door de 1-2-neder- laag tegen de Verenigde Staten is 'de hand van Suarez' nog altijd niet uit het collectieve geheugen ver dwenen. President John Dramani Mahama President John Dramani Mahama

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 43