-r Brasil 2014 3 Australië treedt vanavond tegen Nederland aan met twee spelers uit de eredivisie: Jason Davidson van Heracles en Tommy Oar van FC Utrecht. Jeugdopleiding Feyenoord de beste In een arena waarin het Australische legioen dat van Oranje zal overvleugelen, switcht Louis van Gaal vanavond weer naar een vertrouwd systeem. woensdag 18 juni 2014 Afgaande op dit WK heeft Feye noord de beste jeugdopleiding ter wereld. Liefst negen in Brazilië ac tieve spelers waren tussen hun 15e en 21e jaar minimaal drie sei zoenen actief bij de club. Het gaat om acht spelers van Oranje en de Ivoriaan Salomon Kalou. Samen speelden ze (tot hun 23e) 882 duels voor de Rotterdammers. Barcelona staat tweede in dit lijst je. Ook die club heeft negen (voor malige) spelers op het WK, maar die speelden samen 783 wedstrij den. Na nummer drie Dinamo Za greb komt Ajax. Oranje ongeslagen in 'Aziatische' WK-duels Op WK's is Oranje nog altijd ongeslagen tegen landen van de Aziatische federatie, waar toe sinds 2005 ook Australië be hoort. Nederland won van Iran (3-0,1978), Saudi-Arabië (2-1, 1994), Zuid-Korea (5-0,1998) en Japan (1-0,2010). PORTO ALECRE - Met wellicht één wijziging in de opstelling trapt Oranje vandaag (18.00 uur Nederlandse tijd) af tegen Au stralië, in een wedstrijd waarin mogelijk al de kwalificatie voor de achtste finales van het WK kan worden afgedwongen. Af gaande op de training van giste ren switcht Louis van Gaal in Porto Alegre weer naar de klas sieke Hollandse School (4-3-3) en gunt hij Jeremain Lens een basisplaats, ten koste van Ron Vlaar. Uitgerekend verdediger Vlaar speelde sterk in de wedstrijd waarin Nederland wereldkampi oen Spanje na rust overrompel de (1-5). Dat hij nu waarschijn lijk op de bank zit, is vooral een tactische ingreep. Hoewel Van Gaal gisteren na de training niets over de opstelling wilde prijsgeven, wijst alles erop dat hij vandaag voor het Feye- noord-duo Stefan de Vrij en Brunö Martins Indi in het hart van de defensie zal kiezen. De bondscoach had al voor het WK aangekondigd dat hij tegen Australië een andere strategie gaat hanteren. In de oefenwed strijd tegen Wales (2-0), dat in min of meer dezelfde stijl als de Socceroos speelde, werd ook overgeschakeld naar een aanval lender concept. Opvallend is dat de sterspelers Wesley Sneij- der en Arjen Robben na de ver nedering van de Spanjaarden nog pleitten voor handhaving van het systeem met vijf verde digers. Robben prees het Oranje nieu we stijl. Hij profiteerde in de eerste wedstrijd optimaal van de grote ruimtes in de vijande lijke defensie en excelleerde in een vrije rol, evenals Robin van Persie. Maar Van Gaal houdt vast aan het masterplan dat hij voor het WK in zijn hoofd heeft uitgetekend. Hoe dan ook, in de stad met de naam 'Vrolijke Haven' hopen De Generaal en al die andere bont geklede Oranje-fans van daag opnieuw op de tribunes te dansen. Als Oranje in Porto Ale gre de wetten van de voetballo gica volgt en Australië verslaat - en als Spanje niet wint van Chili - dan is Nederland al ge kwalificeerd voor de achtste fi nales van het WK. Het zou voor de vierde keer bin nen acht jaar zijn dat Oranje in zijn poule voortijdig de beslis sing forceert Op het WK 2006, het EK 2008 en het WK 2010 was de ploeg al na twee groeps wedstrijden zeker van de vol gende ronde. De eerste twee keer werd het Nederlands elftal daarna direct uitgeschakeld, in Zuid-Afrika haalden de ontke tende Sneijder en co de finale. Hoewel Australië van alle 32 deelnemende landen het laagst op de wereldranglijst staat (nummer 62), kan het een taaie, zo niet onverzettelijke tegen stander zijn. Australië, bepaald geen natie met een grote voet balhistorie, verloor wonderlijk genoeg nog nooit van Neder land. Twee oefenwedstrijden We moeten eerst maar bewijzen dat we kunnen winnen van Australië eindigden in een gelijkspel, één keer wonnen de Socceroos, in 2008 toen Bert van Marwijk net was aangetreden als bonds coach. Van Gaal waakt dan ook voor onderschatting. Hij was blij dat zijn meest ervaren spelers, on der wie aanvoerder Van Persie en vice-captain Robben, met een na de droomstart tegen Spanje op de rem trapten. „Volgens mij was er geen eufo rie in de spelersgroep. De oude re spelers hebben iedereen di rect gewaarschuwd. We zijn er nog niet. Daar ben ik blij mee, dan hoeft een coach niet zoveel meer te zeggen. We moeten met beide voeten op de grond blijven, dat is een Nederlandse uitdrukking. We moeten eerst maar bewijzen dat we kunnen winnen van Australië." De ambiance in het prachtig ge renoveerde Estadio Beira-Rio (51.000 plaatsen) zal niet in het voordeel van Oranje zijn. Waar zo'n 5.000 Nederlandse fans naar Porto Alegre reizen, wor den liefst 18.000 Australiërs in het stadion verwacht. Fans van Down Under overspoelden de afgelopen dagen de stad in het uiterste zuiden van Brazilië. In de churrascaria's, restaurants waar enorme lappen gegrild rundvlees met bier worden ge serveerd, waren groen en geel de dominerende kleuren. Na morgenmiddag zal dat anders zijn, als het tactische plan van Van Gaal tenminste opnieuw zal slagen. ren mee te voetballen met de we reldkampioen. Australië is van een ander niveau. Of je het nou wilt of niet, door het verschil in individuele kwali teit zal Oranje normaal gesproken automatisch de dominante partij worden. De ruimte, die de Span jaarden weggaven, zal Nederland tegen Australië niet vinden op het veld. En tegen zo'n ploeg, als je wordt gedwongen het spel te maken, is 4-3-3 een logische keus. In balbezit heb je voldoende keu zes voorin en bij balverlies kun je makkelijker druk zetten. Voor de Nederlandse spelers zal De grote jongens gaven deze week toe dat ze het liefst verder wilden met het countersysteem de aanpassing niet zoveel uitma ken, want ze zijn stuk voor stuk opgegroeid met 4-3-3. Daarnaast speelde Oranje de gehe le kwalificatie in dat concept en Jeremain Lens - de beoogde nieu weling - heeft onder Van Gaal een ongekend rendement. In de vriendschappelijke wedstrijd te gen Wales - een wedstrijd die Van Gaal als de ultieme voorberei ding op Australië beschouwde - speelde Oranje ook het beste voet bal met de oude vertrouwde huis stijl. Dat dat wellicht ten koste gaat van Vlaar is vervelend, maar be grijpelijk omdat de bondscoach met een rechts- en een linkspoot in het hart van de defensie wil spelen. Stefan de Vrij is aan de bal nou eenmaal beter dan de pure mandekker Vlaar. En zo'n opbouwer heb je nodig als je de baas bent op het veld. Hollandse School weer omarmd door Roel Wiche Louis van Gaal I Jeremain Lens (midden) lijkt tegen Australië op een basisplaats te kunnen rekenen, foto Maurice van Steen/VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 39