Olifantsgras uit Westdorpe goed voor de verwende billen én gezonde kippenpoten Middelburg bezint zich op rol van gemeente Grote welzijnsdag voor paard en ruiter Werk aan N61 tussen Schoondijke en Hoek voorlopig nog niet hervat WALCHEREN 31 Nu hij onlangs een tienjarig con tract met een Limburgse papierfa brikant afsloot, weet Baecke zeker dat hij een goed besluit nam toen hij Cradle Crops oprichtte, een duurzame tak van zijn boerenbe drijf. Om de zaken nog beter in de hand te houden, teelt Baecke niet alleen miscanthus (de deftige Latijnse naam waarmee hij het oli fantsgras liever aanspreekt) maar zoekt hij zelf afnemers. Ook heeft hij een plantmachien- tje ontwikkelt, waarmee het ge was op eenvoudige wijze gepoot wordt. Dat poten hoeft maar een keer, terwijl een boer twintig jaar achter elkaar hetzelfde stuk land met olifantsgras vol kan zetten. Omdat onkruid alleen het eerste jaar hoeft te worden onderdrukt, bijna geen (kunst)mest nodig is en de oogsten bijna gegarandeerd zijn, haalt een agrariër een be- drijfszeker gewas in huis. „Altijd goed om de risico's te spreiden en zo een fundering onder je bedrijf te hebben", werft Baecke. Het olifantsgras is zo'n zeker pro duct, omdat het gewas nauwelijks verzorging nodig heeft. Boven dien zijn nog lang niet alle moge lijkheden voor het gebruik van oli fantsgras blootgelegd. Cradle Crops levert het reuzengras als al ternatieve grondstof voor bouw platen en heeft een contract afge sloten voor het maken van hygië- nepapier. Dat luxe toiletpapier voor verwende billen moet over Altijd goed om de risico's te spreiden en zo een fundering onder je bedrijf te hebben een jaar of twee op de markt ko men. Het olifantsgras is ook zeer geschikt om als strooisel in stal len te gebruiken. „Omdat het veel beter absorbeert dan gewoon stro hebben kippen er baat bij. Omdat ze minder wonden en oneffenhe den aan hun poten krijgen, zijn de kippen meer waard", legt Bae cke uit. Het olifantsgras is ook geschikt om vervuilde grond te reinigen, omdat het veel CO2 opneemt en kan dienen als (bij)brandstof. De teelt van olifantsgras biedt in de toekomst dan ook nog veel meer voordelen. Maatschappelijk verantwoord on dernemen staat bij Baecke hoog in het vaandel. Uit overtuiging én omdat duurzaamheid in de toe komst pure noodzaak is. Het college van burgemeester en wethouders heeft gisteren de startnotitie goedgekeurd over de heroriëntatie op de gemeentelijke taken. De notitie, die het proces van dit traject omschrijft, wordt in juli be handeld in de commissie Alge meen Bestuur en daarna in de ge meenteraad. Over een jaar moet dat takenpakket er liggen. Hieraan gaan inspraak en meeden ken door burgers en organisaties vooraf. „Mensen worden bijvoor beeld middels een speciale websi te, sociale media en door fysieke bijeenkomsten over thema's uitge nodigd om mee te denken", zo is te lezen in de startnotitie. Aanleiding voor de bezinning op de gemeentelijke taken vormen de bezuinigingen die de gemeen te opnieuw te wachten staat. Om niet in het wilde weg te bezuini gen stemde de gemeenteraad jongstleden januari in met de her oriëntatie op de taken. In december moet de visie op de rol van de gemeente er liggen. Daaruit volgen dan de bijbehoren de taken. De raad moet de discus sie daarover in juni 2015 afronden. Op basis van het nieuwe taken pakket kan het college bezuini gingsvoorstellen doen die eind 2015 door de raad worden behan deld. ^PI^^Houterman Verbouwing? www.ajhouterman.nl vrouwenpolder - Zowat alles wat te maken heeft met het wel zijn van paard en ruiter komt ko mende zaterdag aan bod tijdens een groot evenement op manage De Eendracht bij Vrouwenpolder. Bezoekers kunnen dan al vanaf 09.00 uur 's ochtends op de mana ge terecht voor een overladen pro gramma dat duurt tot 18.00 uur. Behalve clinics door landelijke kopstukken uit de paardensport, die nu al zijn volgeboekt, zijn er voor de bezoekers tal van snuffel- clinics, demonstraties en lezin gen. Daarnaast vindt een paarden- welzijnsmarkt plaats. Daarop pre senteren zich 25 bedrijven en pro- fessionals, als een dierenarts, hoef smid, freestyle trainer, paarden fluisteraars en experts op gebie den als massage en biologische voeding. Bezoekers kunnen toe stellen uitproberen voor verbete ring van hun 'ruiterfitheid'. Er is ook aandacht voor westernsport. De volgeboekte clinics voor rui ters worden gegeven door gere nommeerde deskundigen als springruiter Dennis Evertse, dres suurruiter Jeff Heijstek en Elaine Pen van het Nederlands eventing- team tijdens de Olympische spe len in Londen. Het volledig programma staat op: www.manegedeeendracht.nl Rasenberg en Rijkswaterstaat le ven in onmin, waardoor het werk aan de reconstructie van de weg tussen Hoek en Schoondijke al een paar weken zo goed als stil ligt. Beide partijen willen geen commentaar geven, maar veel wordt duidelijk uit de uitspraak van een eerder kort geding voor de Raad voor Arbitrage. Rijkswaterstaat, dat de aan- neemsom van 50 miljoen euro in termijnen voldoet, houdt sinds be gin dit jaar drie termijnen van in totaal 5,1 miljoen euro achter, om dat Rasenberg het werk niet goed zou uitvoeren. Terwijl Rasenberg wilde dat Rijkswaterstaat - ge schil of niet - het achtergehouden bedrag alsnog zou betalen, eiste Rijkswaterstaat dat de arbitrage- raad Rasenberg een dwangsom van 10.000 euro zou opleggen voor elke dag dat het werk stilligt. Dat laatste ging de raad te ver: Ra senberg werd niet verplicht het werk weer op te pakken en ook niet om werkzaamheden op nieuw te doen. Wél mag Rasen berg, mocht de aannemer weer verder willen gaan, niet volgens de tot nu toe gebruikte methode werken. Alleen een door Rijkswa terstaat geschikt geachte werkwij ze mag worden toegepast. Ook wat betreft de betaling bewandelt de raad een middenweg. Rijkswa terstaat moet 2,7 miljoen euro overmaken en mag de rest achter houden voor het geval ze in de bo demprocedure gelijk krijgt of Ra senberg zich niet aan de uitspraak houdt en toch via de 'oude metho de' verder werkt. WOENSDAG 18 JUNI 2014 Binnen drie maanden staat het olifantsgras al weer meer dan manshoog ziet Filip Baecke tevreden. foto Mark Neelemans door René Hoonhorst WESTDORPE - Een jaar of vijf gele den begon Filip Baecke met het aanplanten van een perceel olifants gras. Dat Linex Pro-grass uit Koe wacht een meerjarig contract wilde afsluiten om problemen met grond- stofaanvoer voor hun vezelplaten te kunnen attaqueren, trok de Westdorpenaar over de streep. Olifantsgraskweker Filip Baecke MIDDELBURG - Welke rol moet de gemeente in de samenleving spe len en wat is nodig om die rol te spelen? Om antwoord te geven op die vragen begint de gemeente Middelburg aan een lang traject dat moet leiden naar een herzien pakket van taken. Aannemingsbedrijf vraag vrijblijvend offerte aan: 's-GRAVENPOLDER 0113-311221 SCHOONDIJKE - Het werk aan de N61 blijft voorlopig stilliggen. Op drachtgever Rijkswaterstaat en aan nemer Rasenberg zijn wel met el kaar in gesprek, maar het lijkt erop dat een bodemprocedure bij de Raad voor Arbitrage van de Bouw voor een doorbraak moet zorgen. De zittingsdatum is nog onbekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 31