In Romeinse tijd lag bij Oranjezon marinevloot Germaanse wateren Betoverend Sauerland! 30 WALCHEREN Resten van verdronken middeleeuwse stad door minister voorgedragen als nieuw archeologisch rijksmonument I BOEK NU! MIDDELBURG - Honderden jaren na de ondergang van Reimerswaal krijgen de restanten van de mid deleeuwse stad naar alle waar schijnlijkheid de status van ar cheologisch rijksmonument. Mi nister Jet Bussenmaker is onlangs een procedure begonnen waar door de verdronken stad, samen met 27 andere archeologische ob jecten in Nederland, in aanmer king komt voor de hoogst mogelij ke bescherming. Volgens archeoloog Robert van Dierendonck van Stichting Cultu reel Erfgoed Zeeland (SCEZ) vor men de restanten van Valkenisse bij Waarde nu nog het enige ver dronken monument in Zeeland. De Rijksdienst voor Cultureel Erf goed constateerde enige jaren gele den dat het huidige archeologi sche monumentenbestand lacu nes vertoont. Met name onzicht bare objecten zijn ondervertegen woordigd. In overleg met SCEZ is gekozen voor Reimerswaal, dat ooit (na Middelburg en Zierikzee) de derde stad van Zeeland was. „Het is de enige middeleeuwse stad die in zee is verdwenen", zegt Van Dierendonck. Aan de voordracht van Reimerswaal als monument wordt al enige jaren gewerkt. De SCEZ heeft een be langrijke bijdrage geleverd aan de onderbouwing. Ook hebben de opstellers van het Beschermings programma zich gebaseerd op re cente onderzoeken van gespeciali seerde bureaus. In 2010 werd in opdracht van Rijkswaterstaat onderzoek ge daan in voorbereiding op de aan leg van de zandmotor aan de Oes- terdam. Vier jaar eerder werd aan de andere kant van de dam onder zoek gedaan vanwege de bouw van een waterpark met vakantie huisjes op de Speelmansplaten. Het centrum van de oude stad ligt waarschijnlijk recht onder de Oesterdam, op de plaats waar de dam afbuigt naar het noorden, richting de Bergsediepsluis. Van Dierendonck: „Het is aan de pro vinciaal adviseur van de toenmali ge Rijksdienst voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek te dan ken dat de sluis opgeschoven is naar het noorden." Volgens de ar cheoloog is hiermee veel schade voorkomen, al heeft de aanleg van de dam zelf ook de restanten van de stad schade berokkend. Naast de aanleg van de Oester- dam is ook het werk van schatgra- vers in de jaren zeventig van nega tieve invloed geweest. Deze twee factoren zijn volgens Van Dieren donck bepalend voor het feit dat Reimerswaal nooit is aangemerkt als (rijks)monument. In onderzoe ken is echter gebleken dat aan weerszijden van de Oesterdam resten bewaard zijn gebleven. Bij zeer laag water komen in de Oosterschelde nog overblijfsels van (stads)muren boven water. Een uitgebreid wetenschappelijk onderzoek is ter plekke nooit ver richt. Aan de hand van informatie van amateurarcheologen (onder wie oude schatgravers) is het te beschermen gebied bepaald. Als Reimerswaal een monument wordt, is toestemming van het rijk vereist voor eventuele ingre pen in het gebied. „De archeologi sche resten zijn met deze status beschermd voor toekomstig we tenschappelijk onderzoek." 700 jaar Me* gratis Zomercheck voor uw auto i zoek boekcode 40126 VROUWENPOLDER - Niet alleen Domburg en Colijnsplaat - waar Nehalennia-tempels stonden - wa ren in de Romeinse tijd levendige oorden, ook de kust bij Vrouwen polder was in die eerste jaren na Christus een 'hotspot' van belang. De Romeinen hadden er een ba sis van hun marinevloot. Archeo logen leiden dat af uit recente vondsten op het strand tussen Oostkapelle en Oranjezon. „Denk aan een ommuurde neder zetting met grachten en een wal, en daarbinnen onderkomens voor soldaten en scheepshuizen, voor zien van hellingen", zegt Robert van Dierendonck, adviseur archeo logie bij de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ). Evenals de Nehalennia-tempels moet die vlootbasis onder water zijn verdwenen toen de zee de kustlijn achteruit drong. Waar wen later de Vrouwepolder werd bedijkt. Aanwijzingen hiervoor zijn verzameld door amateur-ar cheoloog Joop van den Berg uit Middelburg. Op het strand bij Oostkapelle vond hij stukken dak pan en aardewerk uit de Romein se tijd. Op die dakpannen staan de letters CGPF, het stempel van de Classica Germanica Pia Fidelis, de vloot voor de Germaanse wate ren. De brokstukken onthullen dat de basis moet zijn gebouwd tussen de jaren 90 en 110. Aange nomen wordt dat de nederzetting in de loop van de derde eeuw ten prooi viel aan de zee. Acheoloog Bernard Meijlink ves tigde gisteren de aandacht op de vlootbasis tijdens een lezing over Vrouwenpolder 700. SCEZ-mede- werkster Jeanine Dekker zet de le zingenreeks donderdag voort op Landgoed Twistvliet met een ver handeling over traditionele ge bruiken. Aanvang 20.00 uur. pharosreizen het vlootstation precies stond, kan bij benadering worden vastge steld. „Als er nog resten liggen", zegt Van Dierendonck, „dan be vinden die zich voor de kust bij Oranjezon." De basis moét langs een brede geul hebben gelegen die daar de strandwal doorbrak, aan de kant waar ruim tien eeu- Reimerswaal wordt monument door Joeri Wisse 52 Het gebied dat aangemerkt is als toe komstig rijksmonument is zo'n 52 hec tare groot en ligt volledig in de ge meente Tholen. De Oesterdam door snijdt het toekomstig monument. VflorWKl'OLHKI »»n I J-daagSe- More Inolv^i^c Een heerlijke korte vakantie op nog geen 3 uur rijden van Neder land! Kom genieten van de land schappelijke schoonheid en de gezelligheid van het Sauerland. Bij dit arrangement is extra veel inbegrepen. Direct rond het hotel zijn volop wandelmogelijkheden. Of maakt u een mooie autorit langs de schilderachtige vak werkplaatsjes? Het Sauerland Stern Hotel is een begrip in het Sauerland, zowel om de talloze faciliteiten als om de prachtige omgeving, aan de voet van de Ettelsberg (838 m) in Willingen. Het hotel heeft o.a. een zwembad, wellness, fitness, kegelbanen, beachvolleybal- en badmintonveld en een discotheek. euro p.p. Inbegrepen 2x overnachting incl. ontbijtbuffet 1x dinerbuffet Extra inbegrepen speciaal voor de lezers van Wegener welkomstkoffiet met gebak in Gusthof Itterbach bezoek aan glasblazerij in Wllingen entree voor lagunabad (90 min.) met uitgebreid wellnesscentrum 1x 5-gangendiner in restaurant Itterbach, incl. gratis tranfser naar restaurant Robert van Dierendonck met dakpannen van de Romeinse vlootbasis bij Oranjezon, foto Izaak Verkeste Informatie Reserveringen www.pharosreizen.nl/wegener of via 0900-365 65 65 (80 cent per gesprek) met zoek boekcode 40126 of ga naar een van de reisbureaus van VakantieXperts. Prijzen 3 dgn 21/06-31/10 129 Prijzen in p.p. per arrangement. Niet in begrepen: reserveringskosten (€20,-), toe ristenbelasting (ca. 2,- p.p.p n, vanaf 14 jaar) en kosten Calamiteitenfonds (€2,50). door Henk Postma AUTOVAKANTIES VAN ANWS $anujb

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 30