mEssjfo f BUITEN 15 T 4 Je zou het een verborgen hoeve kunnen noemen, tussen Oostburg en Draaibrug, op weg naar Sluis en Aardenburg. Aan het afwateringskanaal in het nieuwe natuurgebied, dat in het verleng de ligt van de Linieput en de Passageule. De weg, de N 58, gaat dwars over het kanaal. Daar ligt een hoog opgeschoten "stuk bos. Daar weer achter, vrij wel onzichtbaar, ligt de hoeve 't Paviljoen. Met en kele moderne schuren en een knots van een stoer boerenhuis uit 1850. Daarachter ligt de wijde uit gestrektheid van de vrijwel onbebouwde Diomede polder. Een prachtig stukje Zeeland, onaangetast door bebouwing; groene velden, rechte wegen, kronkelende dijken met oude troenken, een paar hoeves als bakens in het land. Waarom heet een boerderij naar een luchtig bouwsel van tijdelijk ka rakter? (Want dat is de definitie van een paviljoen). Dat heeft alles te maken met de inpolderaar van zo'n 180 jaar geleden. Dat was generaal Vandamme. Die man is al eens eerder voorbijgekomen in deze kolommen. Vandamme was een Franse generaal met een Nederlandse naam, uit de tijd van Napo leon. Zijn familie kwam oorspronkelijk uit Brugge en omgeving. Zijn vader, een arts, vestigde zich in Kassei. Dat was een Zuid-Vlaams stadje dat ergens aan het einde van de 17e eeuw door de Fransen vero verd werd en werd ingelijfd bij Frankrijk als Cassel. Het jongetje Dominicus/Dominique, was een pro bleemkind. Zeer intelligent, maar volstrekt onhan delbaar, gewelddadig, bruut, en wars van ieder ge zag. Ten einde raad stuurden zijn ouders hem naar de keiharde leerschool van het Franse leger. Daar bloeide hij op, en werd een briljant officier, welis waar wreed en genadeloos, maar ontegenzeglijk met groot strategisch inzicht en geboren leider schap. Op 23-jarige leeftijd was hij generaal, en mocht rond 1793 echt gaan vechten. Hij veroverde leper en Nieuwpoort in Zuid Vlaanderen, en trok samen met generaal Laurent naar Zeeuws Vlaande ren. Dat veroverden ze ook, en ze reduceerden en passant de stad Sluis tot een rokende ruïne. Interna tionaal beroemd werd hij in de Slag bij Austerlitz - één van de grootste veldslagen van Napoleon. In fei te won hij die voor zijn keizer. Als beloning werd hij benoemd tot graaf, en kreeg veel geld en grond, ook in de buurt van Aardenburg. Daar waren het schorren die hij zelf moest inpolderen. Hij begon daar onmiddellijk mee. Resultaat: de Austerlitz pol der van 100 ha., de Sophiepolder van 330 ha. en de Aardenburgse kompolder van goed 100 ha. Vervol gens bleef het een poos stil in die polders, want er moest weer gevochten worden. Na Rusland (gevan gengenomen en naar Siberië gestuurd) en Waterloo (verbannen naar Amerika), kwam hij als een duvel tje in een doosje weer terug naar Zeeuws Vlaande ren en ging na een heleboel processen (die hij won) weer opnieuw inpolderen - de Diomede polder. On dertussen was hij ouder en met pensioen. Om per soonlijk de inpoldering te leiden liet hij een zomer/jachtpaviljoen bouwen, en bemoeide zich met alles. Hoewel hij als voormalige vijand gehaat (en stiekem bewonderd) werd, leidde hij als een zeer Bourgondisch veldheer zijn legertje van polder werkers, en fêteerde regelmatig iedereen die bij het werk betrokken was. Het paviljoen werd na zijn dood (1830) afgebroken, maar het wijnkeldertje is nog steeds in het bos aanwezig. De hoeve die later gebouwd werd kreeg de naam van de ooit befaam de feest-jachttent, waar de roemruchte generaal de scepter zwaaide. Het gehucht WOENSDAG 18 JUNI 2014 door Gerard Smallegange Nieuw-Haamstede gezien vanuit de lucht. luchtfoto Skypictures Nieuw- Haamstede Dick de Wilde: „Een mooi plekje hier en meestal doodstil", In het zomerseizoen trekt het buurtschap Nieuw-Haamstede veel publiek, foto's Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 15