De machtige lobby van frisdrankbedrijven en supers probeert voor elkaar te krijgen dat statiegeld op petflessen wordt afgeschaft. 10 VERDIEPING PLASTICRECYCLING s Ze had haar voorstel om bron water uit plastic flessen in overheidsgebouwen te ver vangen door kraanwater nog niet ingediend, of er hing al een lobbyist van de frisdrankindustrie aan de lijn. „Of ik wel goed bij m'n hoofd was", vertelt Tweede Kamerlid Liesbeth van Ton geren van GroenLinks. Het incident tekent volgens de politica de felheid van de fris drankindustrie. „Hun lobby is waanzinnig snel en goed georganiseerd. De Coca-Co la's van deze wereld zijn als de dood voor alles wat hun markt belemmert. Waaron der statiegeld op verpakkingen." Vandaag debatteert de Tweede Kamer met staatssecretaris Wilma Mansveld (PvdA, Milieu) over het afschaffen van statiegeld op petflessen. Het is de voorlopige clijfhan- ger in een soap die al sinds halverwege de jaren '90 duurt. De klant die lege colafles sen braaf terug naar de supermarkt brengt en bij de kassa zijn kwartje incasseert, heeft geen idee van de krachten die inbeu ken op het vertrouwde statiegeld systeem. De Kamerleden die vanmorgen met Mans veld om tafel zitten, des te meer. Zij zijn af gelopen tijd bestookt met rapporten, fact- sheets en brieven waarin met cijfers wordt gegoocheld om argumenten voor en tegen statiegeld kracht bij te zetten. Mansveld is van plan het statiegeld op gro te petflessen af te schaffen. Zij stelde dat be sluit vorige week met een jaar uit, omdat het bedrijfsleven zijn afspraken over mi lieuvriendelijkere verpakkingen niet was nagekomen. Frisdrankbottelaars en supermarkten wil len af van het statiegeldsysteem. Zij vin den het te duur en omslachtig. Het zou veel efficiënter zijn de flessen in te zame len samen met ander plastic huisvuil. On derzoekers van Wageningen Universiteit stelden twee jaar geleden vast dat het sys teem 6 cent per fles kost. Hun rapport lag aan de basis van het voornemen het ver plichte statiegeld af te schaffen. In ruil daar voor beloofden de bedrijven dat ze meer af val zouden recyclen, hun verpakkingen mi lieuvriendelijker zouden maken en geen gratis plastic tasjes meer zouden wegge ven. Ook betaalden ze 20 miljoen euro aan gemeenten voor opruimen van zwerfvuil. Het Wageningse onderzoek naar de kosten van het statiegeldsysteem rammelt echter, concludeert TNO. Zo was er met te hoge vierkante meterprijzen gerekend om te be cijferen hoeveel de ruimte kost die lege fles sen en het emballagesysteem bij super markten innemen. Die prijzen waren mis schien representatief voor de Amsterdamse grachtengordel, maar niet voor Appelscha of Lutjebroek. Ook waren de onderzoekers er vanuit gegaan dat recyclebare polyethy- leentereftalaat (PET) amper iets oplevert, terwijl dat tegenwoordig wel degelijk het geval is. De opdrachtgevers voor het onder zoek waren de brancheorganisaties voor su permarkten en de levensmiddelenindus trie. Zij waren gebaat bij de conclusie dat het statiegeldsysteem veel geld kost. Ook opvallend: de toenmalige bestuursvoorzit ter van de Wageningse universiteit had te vens een bijbaantje als commissaris bij fris drankfabrikant Refresco. Bedrijven zijn hun beloftes over duurzame verpakkingen niet nagekomen. De Inspec tie voor Leefomgeving en Transport consta teerde dat er nog steeds verpakkingen in de supermarkten liggen waarin PVC zit, een stof die gevaar voor de gezondheid kan opleveren. Dat was niet de afspraak. Zo gaat het steeds, klaagt de milieubewe ging. Frisdrankbedrijven en supermarkten De Coca-Cola's van deze wereld zijn als de dood voor alles wat hun markt belemmert beloven van alles, maar maken niets waar. Toen halverwege de jaren '90 kleine fris drank- en waterflesjes in zwang raakten, bezwoer het bedrijfsleven dat statiegeld niet nodig was. Kleine flesjes zouden maxi maal 2 procent van het totaal gaan uitma ken. Inmiddels blijkt dat meer dan de helft. Een deel van die flesjes belandt in de na tuur. Rivieren voeren ze naar zee, waar ze uiteenvallen in kleine deeltjes die via plankton en vissen in de voedselketen te recht komen. Natuurbeschermers maken zich grote zorgen over de gevolgen van die 'plastic soep'. Gemeentes zitten intussen in hun maag met het zwerfvuil dat op straat en in de bermen achterblijft. Toenmalig milieumi nister Pronk (PvdA) dreigde daarom alsnog statiegeld in te voeren als niet 80 procent van het afval zou worden ingezameld en hergebruikt. Dat zou dan niet alleen ko men op flesjes, maar ook op blikjes en kar tonnen pakjes met drink waar. Zijn opvolger, staatssecreta ris Pieter van Geel (CDA), liet die afspraken versloffen. Hij trad niet op toen bleek dat bedrij ven de afspraken over recycling niet nakwamen. Die houding lijkt be loond in zijn nieuwe job. De voormali ge milieubewindsman is nu voorzitter van de brancheorganisatie van de frisdrank industrie; de Nederlandse vereniging Fris dranken, Waters en Sappen (FWS). Het statiegeldsysteem is volledig ingebur gerd bij Nederlanders: 95 procent van de grote petflessen komt nu terug. „Het sys teem werkt goed", erkent FWS-directeur Raymond Gianotten. „Maar voor het recy clen van kunststof hebben we een ander goedwerkend systeem: Plastic Heroes. Pet flessen kunnen daar prima in mee. Dat is veel efficiënter en dus goedkoper. Verpak kingsvrijheid is voor ons een groot goed." Inzameling via de oranje containers of een ophaaldienst bespaart de bedrijven een hoop logistiek gedoe. Flessen hoeven dan niet meer via de super en een sorteercen- trum - waar ze worden geteld en geplet - naar de recyclingfabriek. Volgens milieuorganisaties kunnen petfles sen niet zo hoogwaardig worden gerecy cled als ze tussen al het andere plastic be landen. Er zullen dan bijvoorbeeld berm paaltjes van worden gemaakt in plaats van nieuwe flessen. Ook stellen ze dat het sta tiegeldsysteem veel efficiënter kan. Dat be wijzen de Duitse supermarktketens Aldi en Lidl, die winst maken op het recyclen van hun statiegeldflessen. „Flessen hoeven helemaal niet via telcentra. Met moderne emballagesystemen kun je de flessen ook digitaal tellen en pletten in de winkel", zegt Van Tongeren. „Het bedrijfsleven houdt al jaren een onnodig duur systeem in stand omdat ze niet in statiegeld wil in vesteren. Daar komt bij: als je het statiegeld op petflessen afschaft, wordt dat op bier flesjes alleen maar duurder." GroenLinks grijpt het debat vandaag aan om te pleiten voor méér statiegeld; ook op kleine flesjes. De kans is klein dat die op roep gehoor vindt. De staatssecretaris heeft de Tweede Kamer al duidelijk gemaakt dat ze allerminst met het statiegeldsysteem ge trouwd is. Het maakt haar niet uit hoe en door wie petflessen worden ingezameld en gerecycled, als het maar gebeurt. Haar taak is slechts om 'de doelen en kaders' vast te stellen, schreef ze. „Ik ga dus niet over de aanpak, dat is aan de uitvoerende partijen." Als over een jaar geen PVC-verpakkingen meer in de schappen liggen, lijkt de weg voor het bedrijfsleven dus statiegeldvrij. U op de fles door Annemieke van Dongen illustratie Mark Reijntjens Liesbeth van Tongeren, GroenLinks

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10