Indonesische extremisten steunen islamitische Isis-rebellen in Irak Iraakse soldaten willen Redding speleoloog verloopt reportage Veel 66 Israël arresteert, verwondt of doodt iedere dag 8 BUITENLAND ONTVOERING TIENERS zoektocht naar drie ontvoerde tieners. gOed soldaten op Westoever in J-t- Deze bivakplaats ligt op 700 me ter diepte. Hier zal Westhauser een dag moeten uitrusten en wordt hij bezocht door een arts. De medische toestand van de spe leoloog is stabiel. Het vervolg van de reddingsoperatie staat gepland voor vandaag, in de namiddag of avond. Na een rustpauze zondag begonnen de reddingswerkers gis teren met de beklimming van een gladde, steile wand. Ze moesten Westhauser op een draagbaar met kabels naar boven hijsen. Langs een deel van de wand bevindt zich een 200 meter hoge waterval. De reddingswerkers moesten nau we gangen, steile wanden en die pe canyons overwinnen. Na ne gen uur werd 'bivakplaats 3' be reikt. Eerder werd gezegd dat het vervoer naar deze bivakplaats twee dagen kon gaan duren. Na dat Westhauser is uitgerust moe ten de resterende 700 meter naar boven worden afgelegd. Die tocht is ook erg lastig met loodrechte wanden van zo'n 200 meter. De 52-jarige Westhauser werd ruim een week geleden op 1000 meter diepte getroffen door val lend gesteente. Door het hoofdlet sel dat hij heeft opgelopen kan hij niet op eigen kracht naar boven komen. Enkele honderden red dingswerkers zijn bij de operatie betrokken. RAMAULAH - De wegen op de Wes telijke Jordaanoever zijn vergeven van Israëlische militaire voertui gen. Dienstplichtige jongens en een enkel meisje die in allerijl uit hun training zijn geplukt, bewa ken haastig opgetrokken check points. Commando-eenheden ar resteren iedere nacht in steden en dorpen tientallen leden van de ra- dicaalislamitische Hamas-bewe- ging. Hebron, de grootste Palestijnse stad op de Westelijke Jordaanoe ver, is welhaast omsingeld. Het is een gigantische, keiharde militai re operatie met maar een doel: het bevrijden van Naftali, Gilad en Eyal, de tieners die vorige week donderdag in de buurt van Hebron werden ontvoerd en van Palestijnen wie sindsdien ieder spoor ont breekt. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu beschuldigt Harnas van de ontvoering. Harnas zwaait de scepter over de geïsoleerde Ga- zastrook en sloeg na jaren van on derlinge strijd onlangs de handen ineen met de Palestijnse Autori teit op de Westelijke Jordaanoe ver. Harnas juicht de ontvoering toe, maar ontkent er iets mee te maken te hebben. Afgezien van de arrestatie van een groot aantal hooggeplaatste Hamasleden in de afgelopen da gen, lijkt er voor Israël weinig schot in de zaak te zitten. Leger- chef Benny Gantz bereidde de be volking gisteren in een verklaring al voor op grootschalige, langduri ge operaties. De ontvoering raakt een open ze nuw in de Israëlische samenle ving. De door Harnas gekidnapte soldaat Gilad Shalit kwam in 2011 na vijfjaar gevangenschap in de Gazastrook vrij tegen een hoge prijs; hij werd geruild tegen 1.027 Palestijnse gevangen, onder wie De oprichter van de terreurorgani satie de Jemaah Islamiyah 01), zit een celstraf van vijftien jaar uit. Vanuit zijn cel geeft hij zijn volge lingen door heel Indonesië de op dracht de extremistische rebellen beweging Isis te steunen. Op de website van zijn splinterbewe ging, Jamaah Ansharut Tauhid (JAT), een nog radicalere organisa tie dan de JI, roept hij zelfs Indo nesische Jihadisten op naar Irak af te reizen. De terreurorganisatie van de be jaarde Baashir is volgens Sidney Jones van het Instituut voor Poli tieke Analyse en Conflicten in Ja karta niet de enige militante be weging in Indonesië die Isis steunt. Op de Islamitische Staats universiteit (UIN) hielden radica le studenten onlangs zelfs een fi nanciële inzamelingsactie voor de rebellenbeweging Isis. „Hoe ver der Isis in Noord-Irak oprukt, hoe sneller de steun van Indonesische jihadisten voor de strijd van hun moslimbroeders in het Mid den-Oosten groeit", aldus Jones. Het is bekend dat meer dan vijftig Indonesische jihadisten via 1\ir- kije Syrië binnenkwamen. De ver- Zeker vijftig Indonesiërs zijn Syrië via Turkije binnengekomen om daarna in Irak te gaan vechten wachting is dat ze aan de zijde van Isis nu in Irak vechten, stelt ook terreurexpert Noor Huda Is mail, die ooit op de radicale Ko ranschool van Baashir in cen traal-Java studeerde. De vrees bestaat dat deze extre mistische Indonesiërs eenmaal bij terugkeer opnieuw terroristische acties gaan uitvoeren in eigen land. Huda Ismail maakt een ver gelijking met de Indonesische ji hadisten die begin jaren '90 mee vochten in Afghanistan. Bij terug komst zetten zij de terreurcellen van Baashir's Jemaah Islamiyah op. „De Indonesische regering kan zich beter gaan voorbereiden op een nieuwe golf van terreur. De jihadisten die nu in het Mid den-Oosten vechten, leren betere technieken en maken deel uit van een omvangrijk internationaal ter reurnetwerk." De meesten zijn Iraakse soldaten, op weg terug naar Bagdad nadat ze uit Mosul, de tweede stad van het land, werden verdreven door de militanten van de Islamitische Staat van Irak en de Levant (Isis). Op de vlucht zijn ze niet; de solda ten willen dolgraag terug naar Mo sul om de stad te bevrijden. „We zijn energiek en hoopvol, en staan klaar om terug te gaan om te vechten in Mosul", zegt korpo raal Ahmed (35). Dat hij en zijn maten zich zo makkelijk overga ven ligt aan hun commandanten die verdwenen, zo zeggen solda ten van verschillende brigades. De verdediging van Mosul en an der Iraaks gebied is een religieuze plicht, stelt Ghassan, een soldaat wiens thuisstad Samarra vorige week door Isis werd ingenomen. „Het is een bevel voor jihad van Sistani, een van de grootste sjiiti- sche leiders. Alle mensen zullen gaan vechten want het is nu een religieuze en niet enkel een mili taire plicht." Hij doelt op de aankondiging van ayatollah Sistani die vrijdag zijn landgenoten opriep te strijden te gen Isis, in het leger of in een sji- itische militie. Na angst over de escalatie van sektarisch geweld paste hij de verklaring zaterdag aan. Maar toen hadden zich al dui zenden sjiieten aangemeld bij 23 verschillende inschrijfbureaus. Ook soennieten maken zich op voor de strijd. Een groep soldaten van de Swat elite-eenheid zit in een tent vlak voor de Koerdische grens. 'We wachten op orders", legt de spierbonk Yasser uit. „Ik Dl door onze redactie buitenland BERCHTESGADEN - Het vervoer uit de grot van de zwaargewonde Duit se speleoloog Johann Westhauser verloopt voorspoedig. Gisteren werd gemeld dat het team red dingswerkers de grotonderzoeker naar de derde bivakplaats in Riesen- ding-Schachthöhle heeft gebracht. door onze correspondent Jan Franke 'Sam', Palestijn door onze correspondent Wilma van der Maten JAKARTA - De rol van Abu Bakar Baashir als Amir, spiritueel leider van een grote islamitische staat, is alles behalve uitgespeeld. door onze correspondent Fernande van Tets ERBIL - Honderden mensen staan te dringen, voor de deuren van het Iraqi Airways kantoor in Erbil. Alle maal zijn ze op zoek naar een veili ge weg terug naar de Iraakse hoofd stad Bagdad. Reddingswerkers 1 hebben Westhauser naar de derde bivak plaats gebracht, op 700 meter diepte. Leger Israël voert de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8