BINNENLAND 7 MUSEUM De Amsterdamse Hermitage opende vijfjaar geleden de deuren. Er komt nog veel moois uit Sint Petersburg. AMSTERDAM - De viering van het eerste lustrum moet nog begin nen, met kunst door kinderen en schilderworkshops voor alle mu seumbezoekers komend week end. Maar de Hermitage Amster dam heeft het oog alvast gericht op de tiende verjaardag van het museum aan de Amstel. In 2019 kunnen bezoekers van de dependance van de Hermitage in Sint Petersburg kennismaken met het leven en de kunstcollecties van de roemruchte tsarina Catha- rina de Grote. De Hermitage kondigde recent niet voor niks zo 'pontificaal' de tentoonstellingen voor de komen de vijfjaar aan, zegt directeur Ca- thelijne Broers. „We willen onze belofte blijven waarmaken: u kunt op ons rekenen. Teken maar vast in." Die belofte was: twee keer per jaar een tentoonstelling maken met als uitgangspunt de enorme schatkamer van de Russische Her mitage. De verwachtingen waren dus hoog, toen het museum in het voormalige verzorgingshuis Amstelhof op 19 juni 2009 open ging, in aanwezigheid van konin gin Beatrix en de Russische presi dent Dmitri Medvedev en met vuurwerk boven de Amstel. De Nederlandse cultuurwereld was wel sceptisch, herinnert Broers zich, die toen adjunct-di recteur was. „We waren toch een vreemde nieuwe eend in de bijt. We krijgen geen subsidies, maar er kwam wel weer een concur rent voor bezoekers bij." Het nieuwe museum moest zich bewijzen en wil dat dus blijven doen, met een reeks exposities die al voor vijfjaar vastligt. Niet dat de Hermitage nog steeds een nieuwkomer is die met argusogen wordt bekeken. Met andere Am sterdamse musea wordt gewoon samengewerkt. Toen het Van Gogh Museum werd verbouwd, waren de topstukken in de Hermi tage te zien. Dit najaar opent in de Hermitage de Gallery of the Gol den Age: dertig 17e- en i8e-eeuwse groepsportretten uit het Rijksmu seum en Amsterdam Museum. Deze musea wilden ze graag laten zien, de Hermitage had er de ruimte voor. Een semipermanen- te tentoonstelling, maar wel een die Broers zo lang mogelijk in huis hoopt te houden: „Een beet je zoals de musical Soldaat van Oranje, die ook steeds maar weer wordt verlengd." Een 'herenakkoord' om niet in eikaars vaarwater te gaan zitten, is allang niet meer nodig. In de be gintijd van de Hermitage werd af gesproken om geen collecties uit Sint Petersburg naar het museum te halen waarmee het zou kun nen wedijveren met Nederlandse collega's. „Maar dat is weggeëbd", zegt Broers nu, dus staat niets een expositie met Hollandse Meesters uit de collectie van de Hermitage in de weg. Welke stukken te zien zijn, ligt nog niet vast, want de tentoonstelling staat pas voor 2017 op de agenda. „Het gaat vast niet lukken om alle Rembrandts uit de Hermitage te krijgen, maar we gaan er alles aan doen om een aan tal hier heen te halen", zegt Broers. Meer dan eens krijgt ze de vraag hoe lang ze in Amsterdam nog uit de voeten kunnen met de collec tie uit Sint Petersburg. „Maar zo kijken wij er helemaal niet tegen aan", verzekert Broers. „De collec tie in Sint Petersburg telt drie mil joen objecten. We zitten er met grote tentoonstellingen echt niet doorheen. We komen nu pas echt op stoom." DINSDAG 17 JUNI 2014 In de Amsterdamse Hermitage is momenteel 'Expeditie Zijderoute' te zien, met als een van de topstukken een negen meter lange muurschildering uit de zevende of achtste eeuw, afkomstig uit het koningspaleis in Varakhsda in het huidige Oezbekistan, foto Herman Wouters/HH Jubilerende Hermitage komt nu pas op stoom door John Hermse 30 Dit najaar opent in de Hermitage de Gallery of the Golden Age: dertig portretten uit de 17e en 18e eeuw, afkomstig uit onder meer het Rijksmuseum. I De Hermitage in Amsterdam aan de Amstel. foto Frans Lemmens/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7