§8 Meetjesland I I I 30 ZEEUWS-VLAANDEREN DEN TSEUT De Meerpaal 21e op NK schaken Rommelmarkt bij Bernardusschool Op het schoolplein van de Sint Bernardusschool in Clinge wordt zaterdag rom melmarkt gehouden. In twintig kramen worden de meest uiteenlopende spulle tjes aangeboden. Ook zijn er standjes waar hapjes en drankjes kunnen worden genuttigd. De rom melmarkt, die ten goede komt aan de school, is van 13.00 tot 17.00 uur. Informatiemiddag Koninklijke Visio Het Mobiel Informatiepunt van Koninklijke Visio is van daag aanwezig in Hulst In de bibliotheek zal Visio in formatie geven over slecht ziend- en blindheid, en hoe daarmee om te gaan. Vragen worden beantwoord over onder meer televisie kijken, lezen, mobiliteit en het huis houden doen. De informatie middag begint om 13.30 en duurt tot 16.00 uur. Fietstocht van Axel naar Hulst en terug Vanaf cultureel centrum De Halle in Axel vertrekt mor gen een fietstocht van veer tig kilometer langs Hulst en Sint Jansteen. De finish van de tocht, op touw gezet door ANBO afdeling Axel, is ook in Axel. Fietsers kunnen star ten van 10.00 tot 13.00 uur en deelname kost 2,50 euro. Inschrijven mag, via me j mscholter@gmail.com. Informatieavond in vmbo-dorp Vmbo-leerlingen van het Zeldenrust-Steelantcollege in Terneuzen openen don derdagavond een vmbo- dorp op hun school. Tijdens de avond worden belangstel lenden bijgepraat over wat het vmbo allemaal inhoudt. Het dorp heeft een sport school, een VW-kantoor en een schoonheidssalon. De informatieavond begint om 19.30 uur. Huisbrouwerij Den Tseut in Oosteeklo breidt fors uit. Ste fan De Decker en zijn vrouw Ria Danneels hebben bierlief hebbers weten te overtuigen. En dat smaakt naar meer. OOSTEEKLO - Stefan De Decker rijdt net een kruiwagen met brouwafval uit de schuur waarin hij zijn brouwerij heeft. Zijn vrouw Ria Danneels zit buiten in de zon. Ze plakt etiketten op fles jes bier. Ambachtelijker kan haast niet. Die sfeer willen Stefan en Ria behouden, ook na een forse uitbreiding van 'de kleinste brou werij van het Meetjesland' in hart je Oosteeklo (gemeente Asse nede). Stefan zet de kruiwagen aan de kant. „Wat wil je drinken", no digt hij uit. „Een tripel, blond of ons huisbier." Hij loopt naar ach teren en komt met een glas tripel terug. De smaak is prima en het etiket op het flesje, met een vro lijk varkentje, is schitterend. Ria: „Ja, dat is ons beeldmerk „Den Tseut betekent varken in ons dia lect en wij Oosteeklonaren heb ben als spotnaam 'varken'." Aha, vandaar. De huisbrouwerij van Stefan en Ria heet ook Den Tseut, momen teel nog gevestigd achter hun wo ning in Oosteeklo-dorp. Aan de straatkant zijn bouwvakkers be zig met de uitbreiding. Is die over een maand klaar, dan kan Den Tseut de productie opvoeren van 80.000 naar 240.000 flesjes per jaar. „We blijven alles zelf doen", ver tellen Stefan en Ria. „Dat kan Brouwen zit mij in de genen, mijn grootvader deed het ook al ook, omdat we een modernere bottelmachine krijgen en etiket teermachine." Ria hoeft dan dus niet meer zelf etiketten te plak ken. Ze zal het niet missen. Aan de administratie heeft ze al de handenvol. Den Tseut is nog maar goed vijf jaar geleden ontstaan. Stefan werkte voordien als mecanicien bij Volvo Trucks in Oostakker en zijn vrouw in de kantine van de papierfabriek in Langerbrugge bij Gent. „Het zit in de genen", ver klaart Stefan de overstap. „Mijn grootvader werkte ook in een brouwerij, Van Hoorebeke in Assenede. Die is in 1976 gesloten. Assenede kende trouwens vroe ger vier brouwerijen, zoals elk dorp in Vlaanderen wel een brou werij had." Aan vakschool Sint Lievens in Gent volgde Stefan een opleiding tot brouwer. Op de avond markt van Oosteeklo verkocht hij in 2008 zijn eerste tweehonderd li ter eigen bier, gebrouwen bij Sint Lievens. „Binnen twee uur was al les op." Het was het sein om ver der te gaan. Stefan kocht bij een melkveehouder in de buurt die stopte, een aantal melktanks om thuis mee te kunnen brouwen. „Dat was heel primitief, maar het werkte wel goed. Maar na enige tijd scheurden die melktanks open, door het opwarmen voor het brouwen en ze waren al veel gebruikt." De brouwerij bestaat nu uit een aantal mooie, roestvrijstalen ke tels, maar de vraag blijft almaar groeien. Vandaar de uitbreiding. Aan het procédé gaan Stefan en Ria niks veranderen. De klanten zijn tevreden en zij dus ook. „We doen ons best, meer kunnen we niet doen." Ze werken zeven dagen op zeven dagen. „Een avond naar zee, met de hond, naar Cadzand, is voor ons genoeg." De uitbreiding staat inmiddels in de steigers. De degustatieruimte of het proeflokaal komt daar ook. Vorig jaar deed Route 55, een fietsroute van de in Terneuzen en Assenede actieve welzijnsorgani satie Aan Z, de brouwerij aan. Ria: „Op één dag kregen we toen zevenhonderd fietsers over de vloer. Dat was behoorlijk aanpo ten." Ze zijn het inmiddels ge wend. PROEFLOKAAL Den Tseut, de ambachtelijke bier brouwerij van Stefan De Decker en Ria Danneels in Oosteeklo, is ook bij deze coöperatie aangeslo ten. Het samenwerkingsverband zorgt voor de promotie van streek producten uit het Meetjesland. Ook is er een distributiesysteem voor streekproducten uit ont staan, het Distripoint BVBA van Tony Mathieu in Ertvelde (op het randje van de Gentse Kanaalzo ne). Het Distripoint-initiatief is min t I V J j 1 BF frWSm TERNEUZEN - De Leonardo-leerlin- f il. ËÊÈÊf u BÉS mIIHHHG gen van De Meerpaal in Terneu zen hebben de 21e plaats behaald op het Nederlands Kampioen schap School schaken. Nadat zij de Zeeuwse titel in de swacht hadden gesleept, mochten L.«a-sw.T.i I _t.i - hoogbegaafde leerlingen zater dag in Arnhem strijden om de na- - - "inn 1 - I - lima tionale titel. Fardin Hematyar, L-r-iJ™ -1 -1 - L 1 1 1 Martijn Schelleman, Anna pullovers v.a.1 shirts korte mouw v.a. 29.- pantalons v.a. shirts dress 2 voor 69.- vesten polo shirts v.a|25Jlll jacks v.a. 98 Plein 1940 nr. 20 - Middelburg - Tel. 0118 - 612508 Vervaeck en Matteo Schaetzel krij- o gen net als al hun medeleerlingen wekelijks schaakles onder school tijd van Manuel Colsen. Voor het eerst hield de Nederland se Schaakbond ook een NK voor leerlingen uit groep 3 tot en met 5. Een team van De Meerpaal ein digde als elfde. REGIOACENDA Meer agendanieuws vindt u op onze website. DINSDAG 17 JUNI CLINCE HULST AXEL TERNEUZEN Brouwen als passie door Harmen van der Werf Stefan De Decker I Donker blond biertje van Den Tseut, 6,5 procent, met varkentje uiteraard als hét beeldmerk. Den Tseut (Oosteeklo-dorp 40) heeft een degustatieruimte (proef lokaal), zaterdag geopend vanaf 14.00 uur en zondag vanaf 16.00 uur, tot 'er geen volk meer is'. De brouwerij heeft acht verschil lende bieren in de aanbieding. Den Tseut heeft ook eigen fiets routes, zie website huisbrouwerij- dentseutweebly.com. door Harmen van der Werf ERTVELDE - Het is iets om jaloers op te worden. Meer dan dertig pro ducenten van streekproducten in het Meetjesland (Eeklo, Assenede en Maldegem en omstreken) heb ben de handen ineengeslagen on der het motto Het Meetjesland, streek met smaak: 'mmmeet- jesland'. t wmmfm HEIKANT - Du Commerce, 13.30 uur: Kaarten; HULST - De Lieve, 13.30 uur: Prijskaarten; De Blaauwe Hoeve, 10.00 uur; Geheugen training; 14.00 uur: Schilderclub; KLOOSTERZANDE - WZC Antonius, 10.00 uur: Bibliotheek, mode verkoop; 14.00 uur: biljarten, sjoelen, welfare; SINT JANSTEEN - De Warande, 14.00 uur: Jeu de boules; 14.30 uur: Sjoelen; 15.30 uur: Kreatieve Vorming; 19.00 uur: Sociale Verzekerings Bank; SLUISKIL - Het Meulengat, 10.00 uur: Wandelen senioren; 13.30 uur: Kaarten; TERNEUZEN - De Vliegende Vaart, 15.15 uur: Bewegen op niveau; 18.00 uur: Zwemvierdaagse; VOGELWAARDE - 't Celaag, 13.30 uur: Kaarten; WALSOORDEN - Café Rue du Nord, 13.30 uur: Schieting voor ouderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 74