Hulst maakt pas op de plaats na tegenvallers Het Trefpunt in Axel boos op Aan Z over beëindigen huur en subsidie Rentree Herman Broek voor cd van zijn zoon Oranje concurrent zwemdagen 44 Veel mensen die ik ontmoette zeiden tegen me: t is hier hlad nie mee as vroeger' 28 ZEEUWS-VLAANDEREN SCHRIJVERS IN SLUIS Franca Treur verbleef zes weken in West-Zeeuws-Vlaanderen en situeert nieuwste boek in die regio. F De belangrijkste boosdoener is een halvering van het Delta-divi dend. Daardoor krijgt Hulst ruim 687.000 euro minder dan ver wacht. Verder valt de algemene uitkering van de rijksoverheid aan de gemeente Hulst, via het ge meentefonds, 83.000 euro lager uit. Het laatste is een behoorlijke te genvaller, want de rijksuitkering is nog wel opgehoogd voor extra uitgaven (354.000 euro) voor de milieutaken die de Regionale Uit- voerings Dienst (RUD) Zeeland sinds dit jaar uitvoert. Ook zijn de uitgaven voor taken in het ka der van de Wet maatschappelijke ondersteuning (WMO) zijn aange past aan algemene stijging van prijzen. Hulst wil de 'gaten' opvullen door 250.000 euro te besparen op personeelskosten én met extra geld dat van het Rijk komt voor bijstand (372.000 euro). De ge meente verwacht over te houden op dit extra geld voor bijstandsuit keringen. Door het aantrekken van bouwac tiviteiten wordt dit jaar een hoge re opbrengst van de bouwleges (omgevingsvergunningen) van een ton verwacht. Door de lage rentestand zijn de financierings kosten 166.000 euro lager dan voorzien. De tegenvallers dwingen de ge meente Hulst tot 'aanzienlijke structurele bezuinigingen, die op termijn ook de inwoners zullen ra ken', meldt het college van B en W. Vanaf volgend jaar moet het fi nanciële boekje van de gemeente voor acht ton worden aangepast. ZWEMVIERDAAGSE Treur resideerde de afgelopen we ken in West-Zeeuws-Vlaanderen in het kader van het project 'Schrijvers in Sluis'. Haar onderko mens waren een huis in Terhofste de en een oude boerenwoning bij Cadzand. De regio, die ze on danks haar Walcherse afkomst nauwelijks kende en vooraf om schreef als 'een mysterieus stuk land aan de overkant', beviel haar. „Heel even dacht ik: zal ik hier gaan wonen? Ik zag mezelf wel schrijven in zo'n wit dijkhuisje met rode pannen." Die gedachte verdween naarmate de weken vor derden: de drukte van haar woon plaats Amsterdam trok toch har der. „Nu vind ik de streek vooral mooi als toerist. Je kan hier fantas tisch fietsen." En fietsen, dat deed Franca de af gelopen weken nogal wat. „Ik heb geen auto, dus ik moest wel. En niet elk dorp heeft een super markt, heb ik gemerkt..." Boven dien wilde ze de streek leren ken nen. „Dat moet ook wel hè, als je er een verhaal wil laten spelen." Haar nieuwe boek gaat over een West-Zeeuws-Vlaming die na ja ren dienst bij het Korps Mariniers terugkeert naar zijn geboorte streek. „Hij treft daar zijn beste vrienden weer, maar er is wel wat veranderd. Zijn beste vriend komt uit een boerengezin, hij is opgegroeid op een camping. Ze kijken allebei anders naar de ont wikkelingen in hun streek. De boerenzoon vindt het niks dat er zoveel verandert ten gunste van de toeristen, de oud-marinier heeft daar minder moeite mee." Het verhaal van de marinier had Treur al een poosje in haar hoofd ('een aparte, erg corporale we reld), de rest van het verhaal rijp te tijdens haar verblijf. „Ik heb niet heel veel mensen van hier ge sproken - ik werk graag in afzon dering -, maar degenen die ik ont moette, zeiden allemaal: 't is ier hlad nie mee as vroeger. En dan we zen ze naar de vakantiewoningen in hun straat, naar de nieuwe ap partementen in Cadzand-Bad, naar de aanleg van Waterdunen. Die botsing tussen conservatisme en een meer open blik ga ik ge bruiken." Nog een week of twee duurt haar verblijf in Cadzand. Tijd genoeg om verder te werken aan haar ver haal. „En ik ga woensdag voetbal kijken in een café in Breskens. Tij dens de vorige wedstrijd van Ne derland was ik nog in Amster dam. Totale chaos... Ik ben be nieuwd of er veel verschil is." LITERAIRE AVOND In een brief aan Axelse gemeente raadsleden laat voorzitter Adrie Verschelling van de Protestants- Christelijke Stichting voor Senio ren Axel (eigenaar van Het Tref punt) weten dat het besluit van Aan Z politiek gestuurd moet zijn. Het beleid van de gemeente is erop gericht om welzij nsactivi- teiten in Axel zoveel mogelijk te bundelen in De Halle en het Gre- goriuscentrum. Het Trefpunt wil de niet participeren in een geza menlijke stichting, uit vrees de protestants-christelijke identiteit niet te kunnen waarborgen. Aan Z beperkt de huur van Het Trefpunt vanaf deze maand tot een dagdeel per week. Vanaf fe bruari 2015 wordt de huur defini tief stopgezet. Voor activiteiten wordt de subsidie vanaf juli gehal veerd. Per 1 juli 2015 ontvangt Het Trefpunt geen subsidie voor oude- renactiviteiten meer van Aan Z. „Wethouder Van Schaik deelde ons in maart mee dat dit het be leid van de gemeente is. En daar aan valt niet te tornen, 't Trefpunt was het eerste dienstencentrum in Axel. Er worden al meer dan vijftig jaar activiteiten voor senio ren gehouden. Het kan toch niet zo zijn dat dit centrum zijn activi teiten moet beëindigen? Wij vin den dat dit besluit van Aan Z, dat sowieso politiek is gekleurd, niet gehandhaafd kan blijven", aldus Verschelling. SGP en Christenunie kaarten de kwestie donderdag aan in de raadscommissie Samenleving in het stadhuis in Temeuzen die om 17.00 uur begint. De voormalige gitarist van Fat Freddy's Freak Federation (de FFFF-band) doet dat om de uitga ve van een nieuwe cd van zijn zoon Herman junior mogelijk te maken. Broek senior is niet de eni ge muzikant die Broek junior in Porgy bijstaat om de release van de cd The Old World mogelijk te maken. Samen met zijn bluegrass- gezelschap The Brockettes, zanger Broeder Dieleman, banjospeler Pieter Cras en mondharmonica mannen Ronnie Puister en John ny Rosco hoopt Broek zijn crowd - fïindingsproject af te ronden. Broek zocht donateurs voor de op name van een nieuwe schijf. In ruil voor hun voorschotten krij gen de donateurs zijn cd. „We zit ten nu op 79 procent van het be nodigde bedrag. De crowdfiin- ding verloopt via de website www.voordekunst.nl. De entree in Porgy is vijf euro. Dat bedrag wordt bij binnenkomst meteen in het fonds gestort", vertelt Broek. Het concert begint om 21.00 uur. door Raymond de Frel HULST - De gemeente Hulst ver wachtte op de begroting voor dit jaar een overschot van elfduizend euro, maar door tegenvallers is de ze kleine buffer als sneeuw voor de zon verdwenen. Grijpt Hulst niet snel in, dan stevent ze af op een te kort van 221.000 euro. TERNEUZEN - Een echte zwemfanaat laat zich natuurlijk niet weerhouden door voetbalwedstrijden op televisie, maar de zwemvierdaagse in Temeuzen heeft wel degelijk een concurrent aan het WK voetbal. Voorgaande jaren de den zo'n 250 mensen mee, nu blijft de teller wat lager steken. Zeventig voorin schrijvers en een nog onbekend aantal dat op het laatste moment inschreef, trokken gisteravond hun eerste baantjes in Vliegende Vaart in Temeuzen. „Woensdag zal een lastige dag worden, als het Nederlands elftal speelt Er is een beamer aanwezig. Wellicht dat we die wel bij het zwembad kunnen zet ten", dacht medeorganisator Jessica Pijpelink van ZPC De Schelde hardop, foto Mark Neelemans Eventj es dacht ik: hier wil ik best wonen' door Martijn de Koning CADZAND - Schrijfster Franca Treur biedt West-Zeeuws-Vlaanderen een mooie deal. In ruil voor haar verblijf in de streek schenkt ze de regio een hoofdrol in haar nieuw ste boek, waaraan ze onlangs be gon. Franca Treur Franca Treur vertelt vrijdag over haar ervaringen in West-Zeeuws- Vlaanderen tijdens een literaire avond in het belort in Sluis. Treur leest ook voor en beant woordt vragen. Verder zijn er frag menten te zien uit de film 'Dors vloer vol confetti', naar een boek van Treur. De presentatie is in handen van El- sa van Hermon. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Kaarten kosten 5 euro en zijn te koop bij het VW-kantoor op de Markt in Sluis. Alle informatie over het project Schrijvers in Sluis is te vinden op www.schrijversinsluis.nl. door Raymond de Frel AXEL - Dienstencentrum Het Tref punt is boos op welzijnsstichting Aan Z en de gemeente Temeuzen over het beëindigen van een huurovereenkomst en het stopzet ten van subsidie voor ouderenacti- viteiten. door Raymond de Frel TERNEUZEN - De Terneuzense blues muzikant Herman Broek senior maakt zaterdag 21 juni in Porgy Bess in Temeuzen na jaren zijn ren tree op het podium.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 72