Gekibbel Doeke maakte Zeeland maritiem Geslaagd Scholen schrijven geschiedenis Voorzitter jan Lonink van Veiligheidsregio Zeeland: conclusie is broddelwerk. 1932-2014 VEILIGHEIDSREGIO ZEELAND 26 ZEELAND dinsdag Er miste er eentje in de bijlage van de krant van de geslaagden. Offi cieel niet natuurlijk: zij is hier noch geboren, noch ge slaagd. Ze had haar naam hier graag gezien in deze krant. Het leek haar geweldig. Maar drie jaar geleden verwis selde ze haar middelbare school in Terneuzen voor een middelbare school in Den Haag want ze wilde tekenen. Vanaf haar veertiende reisde ze iede re week acht uur (en soms lan ger) om een traject op de Ko ninklijke Academie voor Beel dende Kunsten te kunnen vol gen, naast haar vwo-opleiding. Ze verhuisde. Ik moest even slikken. Ze woonde daar bij on ze vroegere buren en goede vrienden. Toen we die buren belden om te vragen of onze dochter bij hen mocht wonen, waren ze met hun twee jonge zonen op weg naar hun vakan tiebestemming. Binnen 10 se conden kregen we antwoord: 'Natuurlijk geen probleem, vin den we allebei goed'. Wij wa ren toen even stil. Ze zorgden drie lange jaren voor onze doch ter en deelden lief en leed met haar en met ons. Het woord 'participatiesamenleving' be stond nog niet We zijn hen eeuwig dankbaar. Dankbaar ben ik ook dat er een school was in deze streek die het dwingende vmbo-advies van de basisschool naast zich neer durfde te leggen en haar toeliet in een havo/vwo brug klas. Ik heb niks tegen vmbo, maar wel als het niet bij je past. Ik geloof in scholen die het be langrijk vinden om kinderen kansen te geven en om het bes te uit hen te halen. Gelukkig vond ik er één. Ik dank Lidwien die in haar ge loofde en de kunstdocent in Terneuzen, Theo Jordans, die haar inspireerde. Ook dank aan alle docenten die haar de liefde voor hun vak probeerden over te brengen. Velen zijn daarin ge slaagd. Ons Femke is geslaagd, zonder een enkele onvoldoen de. Ik, ik ben natuurlijk trots. Mijn eindadvies: Koester uw buren en durf in uw kind te ge loven. En nu? Nu komt ze een jaartje terug naar hier omdat ze de streek, de dijk, de dieren en de mensen miste. En wij haar natuurlijk ook. De PZC maakt een boek over 200jaar Zeeland in samenwerking met leerlin gen van 74 basisscholen U krijgt dagelijks een voorproefje. 1826-1827 De Bornput Oostdijk ""TL *-*"7 MIDDELBURG - Zeeland loopt veel veiligheidsrisico's. Er is (chemi sche) industrie, transport (over weg en water) en een kerncentra le. Bovendien vragen de havens van Antwerpen en Gent en de kerncentrales in Doel aandacht. Daar moeten alle ogen van de Vei ligheidsregio op gericht zijn. Maar dat zijn ze onvoldoende. Dat oordelen althans de oud-bur gemeesters Ronald Bandell van Dordrecht en Michel Marijnen van Roosendaal. Ze zijn door de provincie ingeschakeld en moe ten Vlissingen en Middelburg als nog bewegen akkoord te gaan met een nieuwe verdeling van de kosten voor de brandweer. Want gemeenten moeten naar rato de kosten van bijvoorbeeld een tun nelbrand of ongeval bij de kern centrale dragen, vindt de Veilig heidsregio. Nu zijn ze ongelijk ver deeld. Beide Walcherse gemeen ten wordt elk een half miljoen extra gevraagd. Het gesteggel over geld komt de veiligheid niet ten goede, aldus Bandell en Marijnen. „De discussie rondom de financi ën leidt de aandacht af van zaken waar het werkelijk om gaat. Dit heeft consequenties voor het func tioneren van de Veiligheidsregio Zeeland in het algemeen." Ze stellen dat tussen de bestuur ders van de Veiligheidsregio 'geen vanzelfsprekende bereidheid tot daadkrachtige samenwerking' is. Er is gebrek aan onderling vertrou wen. Besluitvorming verloopt daardoor 'uitermate moeizaam'. Ook heeft een aantal (voormali ge) bestuursleden zich onvoldoen de rekenschap gegeven van de me ning van de gemeente. Daardoor kon het gebeuren dat de burge meesters van Vlissingen en Mid delburg in de Veiligheidsregio ak koord gingen met een voorstel over de kostenverdeling, terwijl ze het vervolgens negatief voorleg den aan het college van b en w en de gemeenteraad. Gedeputeerde Staten kunnen Vlissingen en Mid delburg dwingen akkoord te gaan. Zover wilden ze nog niet gaan. Voorzitter Jan Lonink van de Vei ligheidsregio reageert furieus. „De conclusie dat de discussie over geld voor inhoud gaat is brod delwerk. Het spreken over financi ën heeft veel tijd gekost. Maar de veiligheid staat voorop. Die is ook nooit in het geding geweest." Hij wijst erop dat de Veiligheidsre gio Zeeland in de ranglijsten van de inspecties is gestegen naar 'bo venin de middenmoot'. „We lo pen voorop met de nucleaire vei ligheid, we zijn de eerste in Ne derland die de waterincidentenbe- strijding heeft geregeld. Voor de veiligheid op de Ooster- en Wes- terschelde zijn afspraken gemaakt met Rijkswaterstaat en de haven van Antwerpen. Er zijn grensover schrijdende protocollen over de kerncentrales Doel. Ook zijn de rampenbestrijdingsplannen van de meest gevaarlijke bedrijven aangepast. Dus inhoudelijk is wel veel gebeurd." Lonink benadrukt dat een aanwij zing door de provincie 'een zwak tebod' is. Hij vindt dat de gemeen ten er voor de zomer uit moeten komen. Het bestuur van de Veilig heidsregio vergadert op 26 juni. Commissaris van de koning Han Polman wil niet reageren. MIDDELBURG - Jan Lonink repte van een 'historisch besluit'. Vlak voor Kerst 2012 had hij, in een ver gadering achter gesloten deuren, als voorzitter van de Veiligheidsre gio Zeeland zijn collega-burge meesters eindelijk op één lijn ge kregen. Ze waren, klonk het opge lucht, na jaren van gekijf en gekib bel 'unaniem' akkoord gegaan met een nieuwe verdeling van de kosten van de brandweer. Nu, anderhalfjaar, is men nog al tijd geen stap verder. Bestuurlijke samenwerking, haast werktuiglijk met de mond beleden, blijkt in de praktijk keer op keer weerbarstig. Het solidariteitsbeginsel - ofwel: gemeenten dragen naar rato bij aan de veiligheid in Zeeland - Hij liet Zeeland weer het zilte nat opsnuiven. Doe ke Roos, doctor maritie me geschiedenis. Op die relatief laat verworven titel was hij trots. Afgelopen zaterdag is hij in Vlis singen op 82-jarige leeftijd overle den. Hij was al langere tijd ziek. Roos werd in 1932 in Emmerich geboren. Na de middelbare school in Amersfoort en de zeevaart school in Den Helder doorlopen te hebben, was hij van 1952 tot 1962 officier op onder andere de Koninklijke Java-China Paket- vaartlijnen en woonde hij in Hongkong. Vervolgens stapte hij over naar het Rijksloodswezen in het district Scheldemonden, waar Doeke Roos hij tot 1987 betrokken was bij de beloodsing van scheepvaart op de Westerschelde. In die tijd al be gon hij zich voor maritieme ge schiedenis te interesseren. Dat re sulteerde later in het boek De Ne derlandse loods in de Tweede Wereld oorlog (2007). Dat hij een man van de pen werd, bleek ook uit zijn hoofdredacteurschap van bla den als 'De Nederlandse Loods' en 'Loodswezen Visie'. In Zeeland werd Doeke Roos be kend door zijn populair-weten schappelijke uitgave Zeeuwen en de VOC (1987)- In 2003 gaf hij zijn hobby een officieel tintje door in Leiden de doctorstitel te behalen met een proefschrift over het Zeeuwse admiralengeslacht Evert- sen. Zijn activiteiten leverden hem in 2000 een koninklijke on derscheiding op. Als loods en ge schiedschrijver spande hij zich in om het maritiem verleden ook tastbaar te maken. De restauratie van de loodsensteiger in Vlissin gen was zijn initiatief. En het vo rig jaar onthulde standbeeld van Maayken Jans, de moeder van de Evertsens, was voor hem een droom die uitkwam. Doeke Roos gaf het maritieme ver leden van Zeeland een stem. Marleen Blommaert Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Gesteggel over centen door Jeffrey Kutterink en Rolf Bosboom jfcy ''"erpj II W"- h rtnUUS door Jan van Damme UNIVERSITY /7JfV\ ///DELTA JF £lV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 70