Na de zomervakantie wordt het nieuwe Goese Lyceum in Goes in gebruik genomen. Een bijzon der gebouw met afgeronde hoe ken en een gevel met leistenen banen. Een nieuwe school, die alle onderwijsvernieuwingen ve le jaren moet kunnen doorstaan. ARCHITECTUUR 32 ZEELAND ■hHI Steengoed is een serie over architectuur in Zeeland. Deze krant publiceert dertien dinsdagen lang gesprekken met architecten over recente projecten. Vandaag aflevering 12: architect Jaap Nieskens van SP Architecten in Waddinxveen over het nieuwe schoolgebouw van het Goese Lyceum in Goes. Omroep Zeeland zendt elke dinsdag een aflevering uit van de door programmamaker Rebecca van Wittene en architect Johan de Koning opgezette televisieserie Steengoed. Niets is zo aan verandering onder hevig als het onderwijs. Sommi gen zullen dat als een compli ment voor de flexibele opstelling van de minister van Onderwijs opvatten. Vele anderen beschou wen de niet aflatende stroom cir culaires uit Den Haag als een zwaktebod - als een be wijs dat beleidsmakers alle voeling met de praktijk verloren hebben. Hoe dat ook zij: feit blijft dat zelfs de nabije toe komst van een onderwijsinstituut onvoorspelbaar is. Hoe ga je met dat onzekere perspectief om als er een nieuw schoolgebouw moet worden neergezet? Architect Jaap Nieskens (62) heeft het antwoord. Hij is de man die namens SP Architecten in Waddinx veen het ontwerp voor het nieuwe Goese College in Goes heeft getekend. Hij is eigenaar-directeur van het bureau, waaraan hij sinds 1990 is verbonden. SP Architecten is volgens hem een echt scholenont werpbureau. „Meer dan de helft van ons werk be treft onderwijsprojecten, van kinderdagverblijven tot hogescholen, van heel klein tot heel groot." Voor Jaap Nieskens heeft het Goese ontwerp wel iets spe ciaals. Hij werd in 1952 in Zierikzee geboren, waar hij naar het Professor Zeemanlyceum ging. Zijn ouders verhuisden naar Goes, zodat hij daar in de derde klas van het gymnasium-B van het Goese Ly- seum terechtkwam. Het is bijzonder, vindt ook hij, om nieuwbouw te ontwerpen voor je oude school. Een gang met lokalen links en rechts, een grote aula - die standaardschool bestaat niet meer. Nieskens: „We bouwen tegenwoordig scholen op de visie van het betrokken schoolbestuur. Je hebt twee duidelij ke organisatiestructuren: op leeftijdsgroepen, met een aparte afdeling voor onder- en bovenbouw. En op vakgebieden, zodat talen, exacte vakken en mens en maatschappij bij elkaar worden gezet. Het Goese Lyceum wilde allebei die structuren. Da's dus even moeilijk. De oplossing hebben we gevonden door de vakgebieden horizontaal per verdieping over de bui tenringen te verdelen. Het gebouw is een afgeronde driehoek. In twee van de drie hoeken hebben we ook nog een verticale indeling over meerdere verdie- D it gebouw heeft respect ZIE OOK: WWW.PZC.NL/STEENGOED De plantenwand in de aula De groentinten van de lockers komen terug op de lambriseringen op de verdiepingen. door Jan van Damme aan»

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 68