Ziekenhuis werkt aan schoner afvalwater 66 Veel mensen die ik ontmoette zeiden tegen me: 't is hier hlad nie mee as vroeger* 30 BEVELANDEN en THOLEN e Franca Treur verbleef zes weken in West-Zeeuws-Vlaanderen en situeert nieuwste boek in die regio. Treur resideerde de afgelopen we ken in West-Zeeuws-Vlaanderen in het kader van het project 'Schrijvers in Sluis'. Haar onderko mens waren een huis in Terhofste de en een oude boerenwoning bij Cadzand. De regio, die ze on danks haar Walcherse afkomst nauwelijks kende en vooraf om schreef als 'een mysterieus stuk land aan de overkant', beviel haar. „Heel even dacht ik: zal ik hier gaan wonen? Ik zag mezelf wel schrijven in zo'n wit dijkhuisje met rode pannen." Die gedachte verdween naarmate de weken vor derden: de drukte van haar woon plaats Amsterdam trok toch har der. „Nu vind ik de streek vooral mooi als toerist. Je kan hier fantas tisch fietsen." En fietsen, dat deed Franca de af gelopen weken nogal wat. „Ik heb geen auto, dus ik moest wel. En niet elk dorp heeft een super markt, heb ik gemerkt..." Boven dien wilde ze de streek leren ken nen. „Dat moet ook wel hè, als je er een verhaal wil laten spelen." Haar nieuwe boek gaat over een West-Zeeuws-Vlaming die na ja ren dienst bij het Korps Mariniers terugkeert naar zijn geboorte streek. „Hij treft daar zijn beste vrienden weer, maar er is wel wat veranderd. Zijn beste vriend komt uit een boerengezin, hij is opgegroeid op een camping. Ze kijken allebei anders naar de ont wikkelingen in hun streek. De boerenzoon vindt het niks dat er zoveel verandert ten gunste van de toeristen, de oud-marinier heeft daar minder moeite mee." Het verhaal van de marinier had Treur al een poosje in haar hoofd ('een aparte, erg corporale we reld), de rest van het verhaal rijp te tijdens haar verblijf. „Ik heb niet heel veel mensen van hier ge sproken - ik werk graag in afzon dering -, maar degenen die ik ont moette, zeiden allemaal: 't is ier hlad nie mee as vroeger. En dan we zen ze naar de vakantiewoningen in hun straat, naar de nieuwe ap partementen in Cadzand-Bad, naar de aanleg van Waterdunen. Die botsing tussen conservatisme en een meer open blik ga ik ge bruiken." Nog een week of twee duurt haar verblijf in Cadzand. Tijd genoeg om verder te werken aan haar ver haal. „En ik ga woensdag voetbal kijken in een café in Breskens. Tij dens de vorige wedstrijd van Ne derland was ik nog in Amster dam. Totale chaos... Ik ben be nieuwd of er veel verschil is." LITERAIRE AVOND Deze producten zijn gemaakt van geperst papier en kunnen na ge bruik in een 'pulp disposables unit' gegooid worden. Deze ver maalt ze tot pulp (papierpap) die via de riolering wordt afgevoerd. Ook bij ZorgSaam wordt in toene mende mate met disposables ge werkt. Ze vervangen in de zieken huiswereld in toenemende mate de 'reusables' van roestvrij staal en glas, die steeds gewassen en op nieuw gebruikt worden. Dat vergt tijd, energie, schoonmaakmiddel en chemicaliën, zoals ontsmet tingsmiddelen. Die komen met het afvalwater in het oppervlakte water terecht. Dat wordt toch al steeds sterker vervuild met medi- cijnresten en hormoonverstoren- de stoffen, omdat met de vergrij zing het medicijngebruik toe neemt. Het gebruik van disposa bles bespaart 6o procent op water en 95 procent op elektriciteit. Ver der wordt de kans op infecties ver kleind, is er tijdwinst en hoeven er geen chemicaliën te worden ge bruikt. pullovers v.a. 49.- colberts v.a. 98.- shirts korte mouw v.a. 29.- pantalons v.a. shirts dress vesten v.a. 0) 10 polo shirts v.a. 25.- jacks v.a. 98.- Plein 1940 nr. 20 - Middelburg - Tel. 0118 - 612508 'Eventjes dacht ik: hier zou ik best willen wonen' door Martijn de Koning CADZAND - Schrijfster Franca Treur biedt West-Zeeuws-Vlaanderen een mooie deal. In ruil voor haar verblijf in de streek schenkt ze de regio een hoofdrol in haar nieuw ste boek, waaraan ze onlangs be gon. Franca Treur Franca Treur vertelt vrijdag over haar ervaringen in West-Zeeuws- Vlaanderen tijdens een literaire avond in het belort in Sluis. Treur leest ook voor en beant woordt vragen. Verder zijn er frag menten te zien uit de film 'Dors vloer vol confetti', naar een boek van Treur. De presentatie is in handen van El- sa van Hermon. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Kaarten kosten 5 euro en zijn te koop bij het VW-kantoor op de Markt in Sluis. Alle informatie over het project Schrijvers in Sluis is te vinden op www.schrijversinsluis.nl. Franca Treur verbleef in een oude boerenwoning bij Cadzand, compleet met bedstee, foto Mark Neelemans MIDDELBURG - Het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis stapt over op ziekenhuismaterialen van geperst papier, zoals po's, urinaals, maat- kannen en spuugbakjes die na ge bruik kunnen worden weggegooid. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 66