Trouwe bezoeker CAS vanaf allereerste begin I I 'Naakte waarheid' roept emoties op HuHsr Drie dagen wandelen 28 SCHOUWEN-DUIVELAND ERFENIS Na jarenlange zorg voor collegaboer erven Arie en Maarten Kleijwegt 'spulletje' van Gerard Gakeer Nog tien dagen tot Concert at Sea 2014. In 10 afleveringen tellen we vanuit diverse invalshoeken af tot het tweedaagse festival losbarst. SCHARENDIJKE - Fred Hazebroek was er al bij voordat Concert at Sea in naam bestond. „Die aller eerste keer, dat gratis concert dat de Stichting Renesse de bevol king cadeau deed, vond ik een ge weldige ervaring. Sindsdien ben ik een trouwe bezoeker. Hazebroek is inwoner en onderne mer van Vormgevers Drukpunt in Scharendijke. Hij is er trots op dat het festival min of meer naast de deur plaatsvindt. Zakelijk ziet hij niet direct de voordelen. „Maar het is mooi dat Scharendij ke met Concert at Sea op de kaart wordt gezet. Dat levert voor ande re ondernemers in horeca en re creatie echt wel wat op. Dat is goed voor de regio en als het met de regio goed gaat dan gaat het met mij ook goed." Een trouwe bezoeker en dus ook een trouwe fan van Blof? „Nee, in tegendeel zelfs. Vroeger wel hoor, maar ik vind het repertoire de af gelopen jaren steeds minder ge worden. Ik raak tegenwoordig zo gedeprimeerd van hun liedjes." Hoewel Hazebroek zeer geniet van het festivalsfeertje zou hij in de programmering wel wat ver nieuwing willen zien. Sommige artiesten komen wel vaak terug. Ik zou ook wel een wat andere in deling willen zien. Caro Emerald bijvoorbeeld: Zij staat nu in de middag geprogrammeerd, maar zij verdient het om 's avonds te mogen optreden." Door een buitje laat Hazebroek zich niet wegjagen. „Dat hoort een beetje bij een festival, als het maar niet aanhoudend regent." ELKERZEE - Of de tijd heeft stilge staan achter de gevel van de oude boerenwoning van de familie Ga- keer in Eikerzee. In het in 1929 ge bouwde huis is door de jaren heen nauwelijks iets veranderd. De woning waar Gerard Gakeer tot zijn overlijden op 94-jarige leeftijd in 2010 woonde, wordt ge sloopt. Bakelieten schakelaars, glas-in- loodramen en granitovloeren heb ben alle sinds de bouw gepasseer de trends op interieurgebied over leefd. De deuren op de eerste ver dieping moeten nog ouder zijn: ze zijn meegekomen van de vroe gere boerderij van Gakeer. Ge rard, die op 13-jarige leeftijd zelf de eerste steen van de woning aan de Elkerzeeseweg heeft ge legd, woonde jarenlang met zijn zus Pie en twee oude tantes in het ouderlijk huis. Na het overlij den van zijn zus in 2000 bleef hij alleen achter. Gakeer wilde voor geen goud het verzorgingstehuis in en vroeg de broers Maarten en Arie Kleijwegt - collegaboeren uit Brijdorpe - hem te helpen. Die de den dat, met hulp van ingeschakel de verpleging, zonder morren. „Daarvoor waren we collega's. Hij kwam al dertig jaar bij mijn moe der op de koffie. Natuurlijk doe je dat", zegt Arie. „En van het één kwam het ander", licht Maarten hun groeiende betrokkenheid door de jaren heen toe. Lange tijd bleef Gakeer ook zelf nog actief. „Tot op hoge leeftijd liep hij nog mee te wieden op het land." De boerderij was zijn alles. „Vooral over suikerbieten kon hij OUDE EN NIEUWE STENEN heel veel praten." In een hoekje staat de riek van Gakeer met afge sleten tanden. „Die gebruikte hij altijd als wandelstok." Na zijn overlijden liet hij zijn 'spulletje' na aan de broers Kleij wegt. Maarten - die ondertussen een relatie had gekregen met een zorgverleenster van Gakeer - bouwde samen met haar op een paar honderd meter afstand van de oude woning van Gakeer een nieuw huis, in de jaren dertig stijl. Zelfde type woning maar nu hedendaags en comfortabel. Door ook de oude schuur door een nieuwe te vervangen, is het per ceel nu beter bruikbaar voor agra rische doeleinden. „De landbouw machines worden steeds groter. Het is toen natuurlijk allemaal op paard en wagen gebouwd." De oude barometer en de lamp uit de hal van Gakeer hebben een plek in de nieuwe woning van Maarten gekregen. De steentjes van het oude erf zijn hergebruikt voor de nieuwe oprit. En Arie, die nieuw heeft gebouwd in Brijdor pe, verwacht nog iets met de oude glas-in-loodramen te kun nen doen. Foto's en andere docu menten zijn aan het gemeentear chief overgedragen. Toch is bin nenstappen in de oude woning van Gakeer nog steeds een mooi sprongetje in de tijd. Met oude le dikanten, her en der verspreid lig gende vergeelde kranten (waaron der een exemplaar uit 1940), een met gouden letters bedrukt rela tiegeschenk van de Zierikzeese manufacturenzaak J.Labzowski en een nog ingepakt linnenpak ket van het Franse Rode Kruis. „Waarschijnlijk van na de Waters noodramp." Enkele opmerkelijke projecten van De Kunstschouw worden in een serie van zes afleveringen wat nader be licht. Deel 2: Naakte waarheid. NOORDWELLE - Melancholie, berus ting, gevoelens van troost en be wondering voor de compositie. Het zijn allemaal emoties die de installatie 'Naakte waarheid' van Inge van Rijsbergen-Brekelmans weet op te wekken. Bezoekers worden er bij het binnenkomen achterin de kerk van Noordwelle meteen mee geconfronteerd. Van Rijsbergen (54) besloot na 20 jaar de grenzen van haar beroep als kledingontwerpster aanzienlijk te verruimen. „In mijn winkel en in SCHOUW het uitvoeren van opdrachten kon ik mijn creativiteit niet volledig kwijt", luidt haar motivatie. Centraal in de installatie staat een naakte oude vrouw gemaakt van metaal, schuimrubber, wol en pantygarens. Zij is omringd door kleding, tassen en accessoires, al les in ecru- en roomtinten. De vrouw lijkt terug te kijken op haar leven. De stijlvolle kleding doet vermoeden dat het een pret tig leven is geweest, maar dat het verval nu onverbiddelijk toeslaat. 'Naakte waarheid' biedt volop ruimte om er als beschouwer ei gen associaties op los te laten. „Ik heb er herinneringen van mijn oma, moeder en mijn eigen leven in verweven", zegt de kunstena res. Wie hier toch is, doet er goed aan ook de naastgelegen grote kerkzaal binnen te gaan. Daar richtte Van Rijsbergen een ludie ke collage in met vogelkooitjes: 'Kijkje in de huiskamer van de ge middelde Nederlander'. De tafe reeltjes bieden een impressie van een bonte samenleving: een een zame oude hippie, een nudisten- echtpaar, een burgerstel, een stu dentenkamer. In de NH-kerk Noordwelle is ook werk te zien van Bea Hoeks-de Laat (foto's), Ben Vollenberg (glasobjecten) en Conny Pols (keramiek). door Ali Pankow ZIERIKZEE - Gisteren is de jaarlijkse rolstoeldriedaagse in Zierikzee van start gegaan. De eerste dag ging de tocht van drie kilometer door Zierikzee vanuit Mit Hem en De Wieken richting het gemeentehuis waar de deelnemers en de vrijwilligers koffie met een bolus kregen. Vandaag gaat de tocht naar het Ha venplein en morgen is het einddoel het MFC. foto Dirk-Jan Gjeltema Nog steeds jaren '30 in huis Eikerzee door Esme Soesman De stenen waarmee de oude wo ning is gebouwd, zijn destijds aan gevoerd via de haven van Scharen dijke. Gerard (Stoffel) Gakeer haal de ze met de knecht op. De moeder van Gerard en Pie over leed al op jonge leeftijd. Daarna trokken haar twee zussen bij de fa milie Gakeer in om voor de kinde ren te zorgen. Maarten en Arie komen oorspron kelijk uit Rozenburg maar moes ten daar wijken voor industrie. Zij kwamen als jonge knullen op Schouwen-Duiveland terecht. Voor de nieuwe woning is geko zen voor kolengestookte bakste nen. Er is nog maar één bedrijf in Nederland die op deze ambachte lijke wijze stenen produceert. Inge van Rijsbergen-Brekelmans in haar installatie 'Naakte waarheid' in de NH-kerk in Noordwelle. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 58