WK-succes biedt geen garanties het gras en in de liefde Brasil 2014 11 dinsdag 17 juni 2014 Het WK hockey was een succes. Maar uitbreiden en de mannen en vrouwen splitsen lijkt onzinnig De enorme overmacht van Oranje bij de vrouwen blijft knap, maar legt ook het pro bleem van de sport bloot ANALYSE HOCKEY door Rik Spekenbrink Stamelend vraagt Martin Emmrich zijn vriendin Michaëlla Krajicek in Rosmalen ten huwelijk baan én - dat is sinds gisteren het belangrijkste - ze leerde er vorig jaar 'haar' Martin kennen. Het is snel gegaan. De liefde bloeide pas een maand of tien geleden écht op. Verbindende factor tussen de twee is coach Karsten Saniter. De Duitser begeleidt het liefdesduo. Voor Krajicek is Rosmalen pas het eerste toernooi onder zijn hoede. Aan hem de zware taak om Kraji- ceks gedachten weer op service, volley, forehand en backhand te krijgen. Gisteren had ze daar nog zichtbaar moeite mee. „M'n week is al geslaagd." De volgende horde zal vermoede- Het Autotron, de plek waar ze debuteerde op de WTA-Tour, is voor Krajicek een bijzondere plek lijk de als tweede geplaatste Do- minika Cibulkova (WTA-io) zijn. „Maar op gras ben ik niet bang voor haar. Ik heb dan kans tegen iedereen, weet dat ik het niveau in me heb." Al is dat wel jaren ge leden. Door blessures en veel an der leed heeft ze zich al heel lang niet meer met de wereldtop kun nen meten. Met de seizoenen die verstrijken, wordt de vraag of dat ooit nog gaat lukken pregnanter. De laatste maanden maakt de hui dige nummer 207 van de wereld vooral faam als dubbelaar. Zo haal de Krajicek onlangs op Roland Garros zelfs de halve finale met DEN HAAG - Kim Lammers zei het na haar tweehonderdste en laatste interland treffend: zo mooi wordt het nooit meer. Twee weken lang leverde Nederland, Den Haag, pure reclame voor de hockeysport. Dagelijks zaten er vijftienduizend mensen op de tribune. De sfeer was uitstekend, zelfs na de 6-1 oor wassing van de Nederlandse man nen bleef men juichen. De politie kende rustige tijden. Voor zover bekend was het enige incidentje een overijverige bewaker die de bondscoach niet herkende. Verder niets dan lof voor de organise rende Nederlandse hockeybond. Waarom Kim Lammers wel eens gelijk kan hebben? De internatio nale hockeyfederatie FIH maakte zondag bekend het WK zowel bij de mannen als de vrouwen uit te breiden van twaalf naar zestien landen. En op termijn mogelijk naar twintig. Daarmee wordt de schijn gewekt dat de sport interna tionaal gezien in de lift zit. Wie de afgelopen twee weken verder keek dan de duels van Oranje, komt tot een andere conclusie. Twaalf deelnemers is al aan de ho ge kant. Te veel landen deden mee zonder enig perspectief op een goede klassering. De overmacht waarmee Neder land het toernooi bij de vrouwen won, met een doelsaldo van 23-1, is in eerste instantie door de ploeg zelf afgedwongen. Bonds coach Max Caldas laat niets aan het toeval over en door die profes sionele benadering kwam de ploeg geen moment in gevaar. De constatering van Caldas dat het gat tussen Oranje en de rest (nog) groter was geworden, legde wel het probleem van het vrou- wenhockey bloot. Ja, de VS en Au stralië meldden zich terug aan de top. Daar stond het wegvallen van traditionele hockeylanden als Engeland en Duitsland tegenover. Bijkomend nadeel van een uitbrei ding van het WK is dat Den Haag hoogstwaarschijnlijk het laatste gemengde toernooi heeft gehad. Om marketingredenen zou het be ter zijn de mannen en vrouwen te scheiden. Vermoedelijk gaat dat ten koste van de vrouwen. Waar ter wereld, behalve in Nederland, trekt vrouwenhockey ook vijftien duizend fans per dag? Het dubbe le WK bewees juist in Den Haag zijn charme. Na de Spelen van Londen bleek de olympische status van het hockey wankel. De FIH heeft het idee dat dit WK de sport weer he lemaal vlot heeft getrokken. IOC-voorzitter Thomas Bach en zijn voorganger Jacques Rogge za gen van dichtbij dat de sport aan de slag is gegaan met de kritiek. Met acht camera's werden de wed strijden beter in beeld gebracht. Later kwam daar nog een fraaie negende 'spidercam' bij. De kijk cijfers waren ook bijzonder goed. En de videoscheidsrechter func tioneert beter en sneller, gemid deld was er na 88 seconden een beslissing. Bovendien toonde hockey zich andermaal een eerlij ke sport. Onsportief gedrag of ro de kaarten? Niet gezien. Allemaal goed nieuws. Maar bre der is de sport nog niet geworden. Het mocht van Nederland wor den verwacht dat het een WK hockey tot een succes kan maken. De vraag is of Engeland (vrou wen) en India (mannen) dat over vier jaar ook lukt. GOLF BASKETBAL Kaymer wint US Open Spurs beste in NBA 'Kraai' zegeviert tegen Jana Cepelova (6-3 4-6 6-1en moet nu waarschijnlijk tegen Dominika Cibulkova de Tsjechische Lucie Hradecka. „Veel mensen vonden het raar dat ik dit jaar meer voor de dubbel ge kozen heb tot nu toe, maar het heeft al wel goed uitgepakt. Mijn aanvalsspel is een stuk beter ge worden. Na Wimbledon ga ik weer voor mijn singles. Tot mijn 30ste wil ik dat sowieso blijven doen." Op het Engelse gras is er eerst nog ruimte voor de liefde. Kraji cek gaat samen met haar aanstaan de gemengd dubbelen. Dan kan Emmrich laten zien dat hij inder daad beter met een racket over weg kan. Martin Kaymer heeft zondag op indrukwekkende wijze zijn tweede majortitel in zijn car rière gewonnen. De Duitse gol fer won na een slotronde van 69 slagen op de banen in Pine- hurst met grote voorsprong de US Open. Zijn totaal van 271 sla gen was liefst acht slagen beter dan de Amerikanen Erik Comp- ton en Rickie Fowler. WIELRENNEN Rentree Cesink later Robert Gesink maakt morgen toch niet zijn rentree in de Ster ZLM Toer. Aanvankelijk zou het zijn eerste koers worden na zijn ingreep vanwege har tritmestoornissen. Na een val bij een hoogestage in de Sierra Nevada mag hij zich echter nog niet volledig belasten. Ge sink heeft nog wat last van rug en enkele spieren. San Antonio Spurs heeft zon dag de titel in de Amerikaanse profbasketbalcompetitie NBA veroverd door met 104-87 te winnen van Miami Heat. De eindstand van de best-of-se- venserie kwam daarmee op 4-1 te staan. Het is de vijfde NBA-titel voor de Spurs in vijf tien jaar. Miami Heat pakte de laatste twee jaar de titel. WIELRENNEN Peter Sagan wint Peter Sagan heeft de derde etap pe in de Ronde van Zwitser land gewonnen. De Slowaakse wielrenner, in dienst van Cann- ondale, versloeg in de sprint de Zwitser Michael Albasini en de Colombiaan Sergio Henao. De Nederlander Bauke Mollema eindigde als vierde in de 203 ki lometer lange etappe van Sar- nen naar Heiden. Bradley Wiggins speelt binnen Team Sky tweede viool achter Chris Froome. foto VI Images meer op Tour

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 51