Messi-show zonder goed te voetballen Spanje gelooft nog in Iker Casillas Volksliederen blijven uit Brasil 2014 9 Persboycot Kroatische spelers na gepubliceerde naaktfoto's Een Argentijn nota bene. Rio kreeg ondertussen te maken met een Argentijnse invasie. Met tien duizenden Bevolkten ze de stra ten van de Braziliaanse stad. Veel nummers 10, veel Messi's. De 26-jarige superster is bezig aan zijn derde WK. De wereldtitel is de enige prijs die nog ontbreekt op zijn indrukwekkende palma res. Een dag voor het openings duel tegen Bosnië-Herzegovina in het majestueuze Maracana slen tert hij wat op de training. Hij kijkt rond in de lege voetbaltem pel, slechts gevuld met een paar honderd journalisten en fotogra fen, die allemaal een glimp willen opvangen van de levende legen de. Hier wil hij morgen schitte ren. Een dag later in de kolkende are na oogt hij nerveus. Of misschien juist te gretig. Bij elk balcontact wil hij de beslissende actie ma ken. Hij faalt. Terwijl iedereen zich na een teleurstellende eerste Op televisie, in de super markt en bij de bar op de hoek, Lionel Messi was hét gespreksonderwerp in Rio helft afvraagt of dit toch niet het toernooi van Messi gaat worden, toont hij ineens zijn brille. Vlie gensvlug snelt hij door de Bosni sche defensie. De bal lijkt aan zijn voet vastgelijmd. Dan een kaats, een vertraging, glijdende verdedi gers en een vlammend schot. Op de millimeter nauwkeurig via de paal in de hoek. Lionel Andrés Messi Cuccittini, fenomeen. De wedstrijd was er verder één om snel te vergeten. Het duel was de geweldige atmosfeer, meer dan de helft van het 74 duizend zielen tellende stadion was gevuld met Argentijnen, en de historie van het stadion onwaardig. Een vroeg eigen doelpunt gooide alle Bosni sche verdedigingstactieken in dui gen, een geniale ingeving van Messi maakte een late tegentref fer overbodig. Nee, het was geen beste vertoning. Van Messi niet en van Argentinië niet. Dat reali seerde ook Messi zich. Na afloop nam hij in de catacomben van het stadion nog even de tijd voor de pers en sprak over systemen, loop- lijnen en verbeteringen. Tiental len journalisten luisterden met open mond alsof ze een groot ora kel hoorden spreken. Daarna ver trok hij. Weer in zijn eigen we reld, op weg naar dat ene grote doel. Zijn volgende afspraak met het Maracana is op 13 juli. Voor de WK-finale. Journalisten luisterden na het duel met open mond naar Messi, alsof ze een orakel hoorden spreken dinsdag 17 juni 2014 Iker Casillas staat morgen onder de lat van het Spaanse doel in het duel met Chili. Althans, als het aan de lezers van de Spaanse krant AS ligt. Zij geven in een in- ternetpeiling de doelman, die te gen Nederland (1-5) zwak speel de, de voorkeur boven David de Gea en Pepe Reina. De peiling werd overigens gehouden voor dat De Gea geblesseerd raakte. Hij is volgens verschillende Spaanse media meer dan tien dagen uit de roulatie. Dat maakt het sowieso waarschijnlijk dat Casillas in het tweede groepsduel speelt. Geen volksliederen afgelopen weekeinde bij de wedstrijd in Porto Alegre tussen Frankrijk en Honduras. Reden: een kapot au- diosysteem. Beide ploegen ston den te wachten op de muziek, maar het bleef stil. Scheidsrech ter Ricci gaf de teams vervol gens daarom maar de opdracht om handen te gaan schudden. „We betreuren de gang van za ken", aldus een woordvoerder van de FIFA. „We onderzoeken de oorzaak van deze situatie." Nederland speelt morgenavond in hetzelfde stadion. luidt, hebben een collectieve gek te veroorzaakt in Bosnië. Vergeten is voor even de torenho ge werkloosheid, de afkeer van een incompetente politieke elite die Bosniërs nog in februari mas saal overheidsgebouwen liet slo pen. Voor even kunnen veel Bosniërs ongecompliceerd trots zijn op hun land, en ze maken er het beste van. Al uren voor de wedstrijd tegen Argentinië rijden auto's luid toete rend door Hizla. Alles is blauw-geel. De 'drakenkoorts' is volop toegeslagen en doet in zijn overdadigheid bijna Nederlands aan. Speciale favoriet zijn kapjes voor op achteruitkijkspiegels in de nationale kleuren. Mensen dragen de vlag als een ca pe om hun nek. „Nog maar twee uur", roept iemand. De kreet wordt overgenomen en de halve straat scandeert alsof de wedstrijd zojuist is gewonnen. Het is het pu re enthousiasme van een samenle ving die niet vaak iets te vieren heeft. Maar Bosnië blijft een land van drie nationaliteiten. Het WK is ook een goede gelegenheid om te zien hoe diep de kloof tussen de bevolkingsgroepen is. De opde ling van het land en al zijn politie ke functies tussen Kroaten, Bosni sche moslims en Serviërs maakte twintig jaar geleden een einde aan de oorlog, maar de prijs is dat de nationaliteiten met de rug naar elkaar toe leven. Het zijn de moslims die hechten aan Bosnië. Bosnische Serviërs identificeren zich nauwelijks met het nationale team. In de Servi sche deelrepubliek is het rond de wedstrijd stil. In een café even buiten de stad Bjeljina wordt vol op voetbal gekeken, maar de ver siering bestaat uit vaalgele vlagge tjes van een lokaal biermerk, na drukkelijk géén Bosnië-geel. „Waarom zou ik juichen voor Bosnië?" zegt een man schouder ophalend. „Ik ben een Serviër. Maar ik wens ze alle goeds." Sommige Kroaten in het westen van het land gingen een een stuk verder en juichten nadrukkelijk voor tegenstander Argentinië. Hier en daar werden Bosnische vlaggen verbrand. Aan het einde van de wedstrijd scoort Vedad IbiSevic een troost- goal voor Bosnië (1-2). Tuzla gaat uit zijn dak. 'Wie niet springt, die haat Bosnië!', scandeert een hos sende menigte. Ze weten maar al te goed hoe veel mensen hun voeten op dat mo ment op de grond houden. Daar kan ook deze goal vooralsnog wei nig aan veranderen. Maar als Bosnië ver komt op dit WK? Wie weet. RAIA DO FORTE - De selectie van Kroatië leeft op voet van oorlog met de eigen media. Nadat in het weekeinde in kranten naaktfoto's van spelers bij het hotelzwembad zijn verschenen, geldt er een pers boycot bij de WK-ganger. Twee persfotografen verstopten zich afgelopen weekeinde in het verblijf van de Kroaten in Praia do Forte. De foto's aan de rand van het zwembad, met daarop Dejan Lovren, Darijo Srna, Vedran Corluka en Luka Modric, versche nen vervolgens op digitale media in het land. De betrokken spelers waren woedend en de selectie be sloot daarom de media niet meer te woord te staan. „Ik kan ze niet dwingen, nadat jul lie dit hen en hun familie hebben aangedaan", fulmineerde bonds coach Niko Kovac. „Hoe zouden jullie je voelen als er naaktfoto's van jullie waren gemaakt? Ze zijn vastbesloten. Ik weet niet of de stilte snel wordt verbroken of duurt tot het einde van onze WK-campagne." Kroatië wacht morgen de tweede wedstrijd in groep A. In Manaus staat het duel met Kameroen op het programma. Kroatië verloor de openingswedstrijd onfortuin lijk tegen Brazilië (3-1) en moet winnen om de kansen op de twee de ronde levend te houden. Kame roen verloor het eerste duel met 1-0 van Mexico. Anthony Vanden Borre (I) en Vincent Kompany hebben een sterke band met elkaar, foto Jimmy Bolcina/VI Images door Jan Willem Zeldenrust RlO DE JANEIRO - Het gonsde door de straten: Lionel Messi is in Rio de Janeiro. Op televisie, in de super markt en bij de bar op de hoek, hij was het gespreksonderwerp. De naam van de viervoudig wereld voetballer van het jaar lag bij elke Braziliaan op de lippen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 49