a juni 1962 201 Enfant terrible Anthony Vanden Borre laat zien toch karakter te hebben. Voor even kunnen de Bosniërs 'gewoon' trots zijn op hun land 8 Brasil 2014 Diego Maradona was blij met de zege, maar kritisch over de defensieve speelwijze van Argentinië tegen Bosnië- Herzegovina.„Ze Kunnen veel meer '"ten zien", zei de voormalige vedette. 44 Ik ben altijd 44 In de jeugd arrincha is de grote ster van Brazilië op het WK van 1962. Als hij op 17 juni de finale dreigt te missen, moet een duistere samenspan ning dat voorkomen. De sleu telrol daarin is voor de Urugua- yaanse grensrechter Esteban Marino. Hij constateert dat Garrincha natrapt nadat één van zijn weergaloze dribbels veel te hard is gestuit in de hal ve finale tegen gastland Chili. De eindstand (4-2) is dan al be reikt, de Peruaanse scheids rechter Yamasaki neemt het advies over en stuurt Gar rincha het veld uit. Weg finale voor hem, vreest heel Brazilië. Maar dan... De Braziliaanse pre sident loao Goulart doet een klemmend beroep op de FIFA om af te zien van een schor sing. Vergeefs. Joao Havelange, voorzitter van de Braziliaanse bond, kiest een ander middel. Hij schakelt enkele Braziliaan se scheidsrechters in, die hun Uruguayaanse collega in het scheidsrechtershotel benade ren. Daar bieden ze Esteban Marino een aanlokkelijk vakan tietripje aan: vijf dagen Parijs. Eén voorwaarde geldt er: meteen vertrekken, anders ver loopt het arrangement. Esteban Marino maakt met een glimlach gebruik van de aanbieding. Wanneer de vol gende ochtend de tuchtcom- missie bijeenkomt om straf maatregelen te treffen, ont breekt de enige getuige. Scheidsrechter Yamasaki heeft niets waargenomen. Garrincha wordt vrijgespro ken bij gebrek aan bewijs. De strijd achter de schermen laat Garrincha niet onberoerd. Op de ochtend van de finale treft de Braziliaanse journalist Armand Nogueira hem in de solate toestand aan in het ho tel. Met een lichaamstempera tuur van 38 graden begint Gar rincha aan de finale waarin Tsjechoslowakije hem van twee bewakers voorziet. Gar rincha blijkt een schaduw van zichzelf. Elders op het veld buit Amarildo de ruimte uit. Brazilië wint met 3-1 en pakt de wereldtitel. precies twaalf jaar na de uitscha keling door Brazilië in de acht ste finales van het WK in 2002, keert België vandaag terug op het mondiale voetbalpodium. Met een selectie vol potentiële wereldtoppers willen de Rode Duivels de wereld laten zien wat ze in hun mars hebben. De kracht van de ploeg is vooral, zo benadrukken spelers en bonds coach Mare Wilmots, dat het een vriendengroep is. Toch heb ben weinig Belgische internatio nals zo'n sterke band als twee van de geselecteerde verdedi gers. Vincent Kompany en Anthony Vanden Borre hebben veel raak vlakken. Hun roots liggen in Congo, ze groeiden samen op bij Anderlecht en gingen allebei een gouden toekomst tegemoet. Centrale verdediger Kompany was zeventien toen hij zijn de buut in het eerste elftal maakte, een paar maanden later was zijn pas 16-jarige vriend Vanden Bor re aan de beurt. De twee maak ten ook snel hun debuut als in ternational, waarbij Vanden Bor re de op een na jongste Bel gische debutant ooit was. Maar waar Kompany op zijn ne gentiende als beste speler van de Belgische competitie al de Gou den Schoen mocht ophalen, kreeg Vanden Borre steeds meer kritiek. Te weinig inzet, een ge brek aan discipline; kenners vroegen zich af of de flamboyan te rechtsback de top wel zou ha len. De afgelopen jaren leken zijn criticasters hun gelijk te ha len. Vanden Borre werd nog voor zijn twintigste verjaardag verkocht aan Fiorentina, dat hem al snel doorstuurde naar Ge noa. Na een verhuurperiode bij Portsmouth kwam hij bij Ra cing Genk terecht. Met Mario Been had Vanden Bor- in mijn eigen kwaliteiten blijven geloven re een haat-liefdeverhouding. De trainer moest hem meerdere keren disciplinair straffen, zette hem onder meer terug naar de beloften, maar gaf hem ook steeds weer een nieuwe kans. Want Been zag het enorme po tentieel bij Vanden Borre en bleef hopen dat hij structureel weer iets met zijn talent zou gaan doen. Na een wissel tegen Zulte Waregem, waarbij Vanden Borre boos en geïrriteerd het veld verliet, was de maat vol in Genk. Zijn aflopende contract werd medio 2012 niet verlengd. Terwijl ideale schoonzoon Kom pany uitgroeide tot boegbeeld van Manchester City, verdween Vanden Borre van de radar. Tot hij in januari 2013 ineens bij zijn oude liefde Anderlecht opdook, bijna smekend om mee te mo gen trainen. Vooruit dan, in Brussel wilden ze hem nog wel een kans geven. Het vertrouwen werd niet be schaamd door de verloren zoon. Vanden Borre bloeide op en was behoorde hij op zijn positie tot de beste spelers van Europa dit seizoen één van de steunpila ren in een elftal dat nog verras send kampioen werd, waardoor hij weer in beeld kwam bij Wil mots. De nog altijd maar 26-jarige Van den Borre bleek dus toch karak ter te hebben. „Ik ben altijd in mijn eigen kwaliteiten blijven geloven, ook tijdens de moeilij ke momenten", vertelde hij vori ge week in het trainingskamp van de Rode Duivels. „Ik ben hartstikke trots dat ik in de WK-selectie zit. Als de bonds coach me nodig heeft, zal ik er staan." Voor Wilmots is Toby Alderwei- reld, ondanks diens reserverol bij Atlético Madrid, eerste keus als rechtsback. Vanden Borre geldt als een prima alternatief, die met zijn brutaliteit vooral in aanvallend opzicht meer kan brengen. Kompany is vandaag weer de captain van het naar succes hun kerende België, zijn vriend Van den Borre begint vrijwel zeker op de bank. Dat hij erbij is in Brazilië beschouwt Kompany ei genlijk als logisch. „In de jeugd behoorde Anthony op zijn posi tie tot de beste spelers van Euro pa", aldus Kompany. „Samir Nas- ri, mijn ploeggenoot bij Man chester City, is er nog wel eens over begonnen. Hij kent Antho ny ook uit die tijd. De kwalitei ten heeft hij altijd gehad. Zijn carrière heeft ups en downs ge kend, maar Anthony heeft alle tegenslagen gebruikt om sterker terug te keren." Een normaal gesproken trooste loos parkeerterrein in de Bosni sche stad Tïizla ontploft als dui zenden mensen naar hun toeters grijpen. Er zijn wel wat tegensla gen. Na twee minuten ligt de bal al in het Bosnische doel, en in de tweede helft maakt Lionel Messi er 2-0 van. Hier en daar droeve ge zichten, maar het besef over heerst dat het wellicht wat veel ge vraagd is om deze wedstrijd ook nog te willen winnen. 'Wees altijd jezelf. Behalve als je een draak kunt zijn', is een advies dat dezer dagen gretig wordt over genomen, of je nou van voetbal houdt of niet. De draken, zoals de koosnaam van het nationale team G 17 Kompany heeft zijn vriend er graag bij door Barry van der Hooft BELO HORIZONTE - Op de dag af Anthony Vanden Borre Vincent Kompany door Joost van Egmond I Supporters van Bosnië-Herzegovina moedigen hun land aan tijdens de wedstrijd tegen Argentinië, foto VI Images TUZLA - Hét moment van de wed strijd was waarschijnlijk de aftrap. „We zijn erbij!", krijst een meisje als de bal rolt bij het WK-debuut van Bosnië-Herzegovina tegen Ar gentinië.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 48