Oude rot Jülio César moet Goddelijke Kanaries naar wereldtitel leiden. De vloek van Barbosa waart rond. Wennen aan de vooruitgang Meer eigen doelpunten dan in 2010 Brasil 2014 7 66 De jongens hebben dinsdag 17 juni 2014 Het wereldkampioenschap voet- bal is pas kort onderweg, maar er zijn al meer eigen doelpunten ge maakt dan tijdens het vorige toer nooi in 20io. Na de Braziliaan Mar- celo (foto) werkten afgelopen weekeinde ook de Hondurese doelman Noel Valladares en de Bosnische verdediger Sead Kola- sinac de bal in hun eigen doel. In Zuid-Affika bleef het aantal ei gen doelpunten beperkt tot twee. Die kwamen toen op naam van de Deen Daniel Agger (tegen Ne derland) en de Zuid-Koreaan Park Chu-young. RIO DE JANEIRO - Paulinho Figuei- redo heeft het helemaal voor el kaar. Welgesteld als hij is, heeft hij in een fraaie wijk in Rio de Janeiro voor zichzelf en zijn vrienden een voetbalveld op hal ve grootte laten bouwen. Het complex telt verder nog een clubhuis met jacuzzi, sauna, massagetafel, douches en een barbecue. Elke zaterdagmorgen verzamelen zich hier architec ten, ingenieurs en bankiers om samen te voetballen. Die zakenlui leggen per jaar honderden euro's contributie neer voor de sociëteit. De keepers daarentegen betalen he lemaal niets. Zij maken gebruik van alle faciliteiten, maar zijn vrijgesteld van de jaarlijkse bij drage. Omdat ze zo moeilijk zijn te vinden. Ook bij de rijken in Brazilië staat niemand graag in het doel. Bovenstaand epos staat opgete kend in het prachtige boek Fute- bol, waarin de schrijver Alex Bellos uitvoerig en vaak virtu oos verhaalt over het Braziliaan se voetbal. De boodschap in dit geval is glashelder: het keepers vak is een noodzakelijk kwaad in het voetbalgekke land. De slechtste voetballer staat altijd in de goal. Of dat op een zande rig trapveldje is met oude shirts als doelpalen, op een fraai com plex in een villawijk in Rio of op het strand van Natal. De slechtste moet keepen. Bij het Braziliaanse elftal staat dit WK Jülio César in het doel. Hij is intussen 34 jaar en heeft de afgelopen zes maanden zijn geld verdiend in de Major Lea gue Soccer in Noord-Amerika. De Zuid-Amerikaan komt zo doende liefst tot zeven wedstrij den voor het Canadese Toronto FC. En dat is toch veelzeggend. Jülio César kan met avonturen bij Fla- mengo, Internazionale en Queens Park Rangers heus wel Terugkijken op een mooie voet balloopbaan. In Brazilië is de waardering voor het keepersvak daarbij de laatste 25 jaar ook ze ker toegenomen. Maar dat hij nu nog tot de Sele^ao behoort, is alarmerend. In het reusach tige Brazilië is dus geen betere keeper meer te vinden dan de nummer 1 van een Canadese club. Met de ongeveer heilige missie in het land om de wereld titel te veroveren, is de druk daarmee gigantisch. Jülio César kan deze Mundial wel eens uitgroeien tot de zwak ke schakel van Brazilië. Hij is ge woon over zijn top. Zijn frango in de kwartfinale van het WK 2010 tegen Oranje, de blunder, staat daarbij bij menigeen nog op het netvlies gebrand. En erg overtuigend heet zijn eerste op treden in deze eindronde tegen Kroatië ook niet. Opluchting is op de tribunes voelbaar bij elke redding. Maar: er is dus geen be tere in Brazilië. Hij móet het doen. Voor de oude rot César dreigt daarmee De Vloek van Barbosa. Deze keeper is voor eeuwig ver bonden aan de grote tragedie van de moderne Braziliaanse ge schiedenis. Barbosa heeft in 1950 in het doel van het nationa le team na 79 minuten geen ant woord op een verrassend schot van Alcides Ghiggia. De 200.000 toeschouwers in het Maracana zijn op slag stil. Uru guay wordt tegen alle verwach tingen in wereldkampioen. Barbosa, ironisch genoeg uitge roepen tot beste keeper op dat zelfde WK, wordt vervolgens in Brazilië voor de rest van zijn le ven vervloekt. Hij is de verper soonlijking van het immense leed van een natie. Barbosa wordt een paria. Uitgekotst en weggehoond. „In het Braziliaan se recht is de maximumstraf dertig jaar", zegt hij op latere leeftijd, berooid en depressief. „Mijn gevangenisstraf duurde vijftig jaar." Voor Jülio César is dat leven in verdoemenis nog heel ver weg. Wordt Brazilië onderweg naar de finale uitgeschakeld, dan valt de schade zelfs mee. Maar rei ken de Goddelijke Kanaries tot de eindstrijd in Maracana, dan is een frango zomaar een nieu we nationale ramp. de play-offs uiteindelijk de tegen stander was. Daar valt bijna niet van te verliezen. Maar het was kantje boord." Eenmaal in Zuid-Amerika moet Miguel Herrera (46) Mexico naar de tweede ronde loodsen. In een poule met gastland Brazilië en het sterke Kroatië is dat geen een voudige opgave, maar het vertrou wen in de bondscoach is groot. Ka meroen is in de eerste speelronde al terecht verslagen, al geldt de 1-0 tegen de Ontembare Leeuwen als een matige afspiegeling van de werkelijke krachtsverhoudingen. Herrera heeft topclub América naar de landstitel geleid en hij heeft de WK-cyclus ook succes vol afgerond. In Mexico én de Verenigde Staten, waar pakweg veertig miljoen intens meeleven de Mexicanen wonen, worden prestaties verwacht. „Op zich mag de lat ook best hoog worden gelegd", vindt Westerhof. „Er staat gewoon een goede selectie. Maar Brazilië is natuurlijk toren hoog favoriet en Mexico mist zo'n grillige, uitgesproken ster. Het wordt in de cruciale duels overle ven met risicoloos voetbal." Het kan niet anders, vindt Wester hof, die in het verleden in Neder land trainer is geweest van FC Groningen, PSV, Vitesse, Willem II en Ajax. „Het middenveld mist creativiteit", vindt hij. De samen stelling van het team is verder ook een afspiegeling van de kracht van de Mexicaanse compe titie, stelt Westerhof. In de hoog- allemaal hun eigen altaar met een Mariabeeldje ste liga nemen Argentijnen en Brazilianen de belangrijke posi ties in. Zij zorgen voor de creativi teit. „Het zijn dan niet de beste Brazilianen en Argentijnen, die voetballen nu eenmaal in Europa, maar de uitwerking is hetzelfde als in pakweg Engeland. Op vitale posities staan buitenlanders. Dat gaat ten koste van het Mexicaanse potentieel. Dat zie je nu terug in het nationale elftal." Dus wordt alles aangegrepen voor het resultaat. „Er moet deze WK maar eens in de Mexicaanse kleed kamer worden gefilmd", zegt Westerhof. „De jongens hebben allemaal hun eigen altaar met een Mariabeeldje en soms ook een fo to van hun oma. Steken ze voor de wedstrijd een kaarsje aan en bidden ze voor de overwinning. Ja, Mexicanen zijn erg gelovig. Dat kan straks ook een belangrij ke factor zijn, hè." Commentator Arno Vermeulen was gisteren nota bene trending to pic op Twitter. De chef van de NOS-verslaggevers ging zondag avond laat tijdens Frankrijk-Hon- duras (3-0) lelijk in de fout en kreeg er flink van langs op de so ciale media. Via een speciale Face- book-pagina werd Vermeulen op geroepen zichzelf voor het ver volg van het toernooi toch vooral niet meer in te delen. Toegegeven, Vermeulen zaaide enorme verwarring in de Neder landse huiskamers door ten on rechte te suggereren dat bij de tweede Franse treffer het nieuwe technische snufje schandelijk faal de. „Doellijntechnologie moest duidelijkheid geven, maar heeft al leen maar een onduidelijke situa tie gecreëerd. Hadden de conser vatieven dus toch gelijk", riep Ver meulen zondagavond laat vanuit Porto Alegre. Thuis op de bank gaf de tv-kijker zijn ogen echter beter de kost. Weliswaar was de inzet van Ka- rim Benzema, bij de verste paal, aanvankelijk niet over de lijn ge gaan, maar daarna via doelman Noel Valladares wél alsnog over de doellijn gerold. De apparatuur van GoalControl constateerde feil loos dat poging 1 'No Goal' was, maar dat er in de tweede situatie wel degelijk een treffer was ge maakt: 'Goal'. Vermeulen ontging dat echter, zoals velen in het sta dion. Ook de trainers ruzieden er nota bene eventjes over. Dat nog niet iedereen de vooruit gang kan bijbenen, was te conclu deren uit een communiqué dat de wereldvoetbalbond gistermiddag verspreidde. De FIFA is weliswaar trots dat doellijntechnologie „van hulp was gebleken voor scheids rechter Sandro Ricci", maar gaf toe dat het misschien ook wel wat verwarrend was geweest dat bei de situaties te zien waren ge weest. „We beseffen dat sommige voetbalfans voor het eerst dergelij ke beelden zien. We willen maxi male helderheid scheppen en zul len daarom samen met de produc- j tiemaatschappij overleggen hoe we verwarring kunnen voorko men en het kijkgenot van de kij ker kunnen vergroten." De FIFA koos na lang aandringen voor doellijntechnologie om het aantal foutieve beslissingen van scheidsrechters op een belangrijk toernooi terug te dringen. In de WK-geschiedenis werd al menig discussie gevoerd of een bal over de lijn was. In 1966 werd Enge land wereldkampioen nadat scheidsrechter Bahramov de inzet van Geoff Hurst ten onrechte tot doelpunt had gepromoveerd. West- Duitsland zag zodoende de kans op de wereldtitel vervliegen. Vier jaar terug in Zuid-Afrika werd een doelpunt van Frank Lampard niet toegekend, hoewel de bal overduidelijk de doellijn passeerde. Engeland liep zodoen de de 2-2 mis en verloor uiteinde lijk met 4-1 van Duitsland. Tho mas Müller had na afloop weinig mededogen met de Engelsen. „Dan is 1966 nu ook weer rechtge trokken." In de Nederlandse competitie werd op 6 april 2014 voor het eerst doellijntechnologie toege past. Bij Feyenoord-RKC beoor deelden camera's van het HawkEyesysteem of de inzet van Lex Immers de doellijn was gepas seerd. Dat bleek niet het geval. Het door de FIFA gekozen Goal Control, een Duitse vinding, werkt met high-speed camera's. Op iedere doelmond staan er ze ven gericht. De scheidsrechter krijgt, via een signaal op zijn hor loge, binnen een seconde door of de bal de doellijn volledig gepas seerd is. Misschien moet Vermeu len ook maar zo'n klokje krijgen. Weet u 'alles' van voetbal? En houdt u van spelletjes? Dan is de dagelijkse WK-quiz zeker iets voor u. De komende we ken kunt u op de website van deze krant antwoord geven op in totaal tweehonderd vra gen. Alleen de inzendingen die helemaal correct zijn din gen mee naar de prijzen: een keur aan sportboeken. Iedere dag kiezen we een win naar uit de goede inzenders. O/wk2014 De WK-quiz door Lex Lammers duels keepte Jülio César dit jaar voor Toronto FC. Hij werd door de Canadezen gehuurd van Queens Park Rangers, waar hij zijn basis plaats kwijt was geraakt Hans Westerhof door Edward Swier PORTO ALECRE - Oude mannen met vastgeroeste ideeën en principes regeren de voetbalwereld; het is een vaak gehoorde klacht. In Brazi lië wordt de vernieuwing echter niet langer tegengehouden en maakt men voor het eerst op een WK gebruik van doellijntechnolo gie. Sommigen, Nederlandse tv-ver- slaggevers incluis, moeten daar nog wel even aan wennen. Arno Vermeulen dacht zondagavond dat de doellijntechnologie faalde, maar zat er zelf naast Karim Benzema schiet op de paal, waarna de bal via doelman Noel Eduardo Valladares alsnog de lijn passeert: doelpunt, foto VI Images In de eredivisie werd op 6 april 2014 bij Feyenoord - RKC voor het eerst doellijn technologie toegepast

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 47