e*"* Angstgegner 2014 Mexicaanse ploeg wordt geplaagd door twijfels en angst 6 Brasil20l4 Samuel Eto'o lijkt morgenavond de clash met Kroatië te missen. „Ik kan vanwege de knieblessure waarschijnlijk niet spelen." Portugezen zijn ge voelig voor bijge loof. Zo is de volks club Benfica in de ban van 'de vloek van Gutt- mann'. De Hongaarse coach voorspelde in 1962 dat Benfica zonder hem nooit meer een Eu ropese finale zou winnen. Sindsdien verloor Benfica alle acht Europese finales die het speelde. De nieuwste vloek ontstond in 2000, toen Portugal in Rotter dam met 3-0 van Duitsland won. Dat hadden ze niet moe ten doen. Door een hattrick van Sérgio Concei^ao lagen de Duitsers uit het toernooi. De eerste revanche kwam op het WK van 2006. Duitsland won in eigen land de troostfinale van Portugal met 3-1. Twee jaar later stonden beide landen in Basel opnieuw tegenover el kaar, in de kwartfinale van het EK: 3-2 voor Die Mannschaft. In 2012 was het in Lviv niet veel anders en verloor Portu gal met 1-0. Gisteren vernederde Duitsland de Portugezen met 4-0 in de Arena Fonte Nova in Salvador. Er moet daar iets anti-Iberisch in het water zitten, want in hetzelfde stadion voltrok zich het waargebeurde sprookje van Spanje-Nederland. De 4-0 van gisteren symboli seert de laatste vier ontmoetin gen op eindrondes tussen Por tugal en Duitsland: in acht jaar tijd verliest Portugal vier keer van het land waar het woord angstgegner vandaan komt. Twee jaar geleden kon je nog toeval vermoeden, na gisteren weet ik het zeker: het is 'de vloek van Concei^ao'. Hij schiet in de lach. Als de zon ook maar even schijnt, sprint de Nederlander traditiegetrouw naar buiten en vlucht de Mexicaan met gezwinde spoed naar binnen, vertelt Hans Westerhof. „Maar de Mexicanen kunnen dus veel en veel beter omgaan met de druk kende hitte in Brazilië dan alles en iedereen van Oranje", zegt hij. „Dat kan op het WK nog wel eens een belangrijke factor worden." En een houvast, want El Tricolor, zoals de bijnaam luidt van Mexi co, is nu niet bepaald met hoge verwachtingen afgereisd naar de Mundial. De kwalificatiereeks in de Noord-Amerikaanse zone staat model voor twijfel en angst. Mexi co is via de achterdeur het WK binnen gekomen, pas na de play-offs met Nieuw-Zeeland. Vier bondscoaches zijn er nodig geweest om het ticket voor Brazi lië te vergaren. Dat is ongekend voor een land dat toch vaste gast is op de wereldtitelstrijd. „Dan geldt warmte al snel als een voor delige component", weet Wester hof. Onder lotgenoten heeft het kli maat tot weinig voetbalromantiek geleid. „In de kwalificatie is er niet één duel goed gespeeld", ver telt Westerhof (65), tot dit sei zoen technisch directeur bij Pa- chucha, één van de grote clubs in Mexico. „Een vreemde zaak, want kwaliteit is er heus wel. Mexico is ook niet voor niets olympisch kampioen voetbal. Maar het leek in die reeks allemaal nergens op. Goed dus dat Nieuw-Zeeland in Keepersvak noodzakelijk kwaad in Brazilië Julio César is ook tijdens dit WK de eerste doelman van Brazilië. foto VI Images door Lex Lammers I Hans Westerhof foto Cerrit van Keulen/VI Images NATAL - Hans Westerhof, tot dit sei zoen techisch directeur bij één van de grootste clubs uit Mexico, ver wacht in cruciale duels van de groepsfase overlevingsvoetbal van de Midden-Amerikaanse groot macht. Het team mist een ster.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 46