2014 Iran en Nigeria doen vooral pijn aan de ogen Fabio Capello ziet Rusland groeien 4 Brasil 2014 Bijna vierduizend Mexicaanse supporters zijn via een cruise aangekomen in speelstad Fortaleza, waar Mexico vanavond tegen Brazilië speelt. Duitsland walst over Portugal heen: 4-0. Door de WK-droom van Cristiano Ronaldo lijkt nu al een streep te kunnen. Nigeria koppelde gisteravond in de eerste groepswedstrijd van de Mundial een groot atletisch ver mogen aan een opmerkelijk ge brek aan precisie. De West-Afrikaanse krachtpat sers bekleedden de favorietenrol, maar waren tegen Iran nauwelijks op een fatsoenlijke aanval te be trappen. Toeval was het credo. Omdat ook de Aziatische forma tie het optreden in Curitiba lar deerde met afzwaaiers en trappen in het luchtledige, ontstond uit eindelijk een parodie op voetbal. In dat tenenkrommende decor zorgden twee momenten voor rust voor opwinding. Een Nigeri- aanse treffer werd afgekeurd, om dat John-Obi Mikel de Iraanse doelman Alireza Haghighi had ge hinderd. In werkelijkheid tastte de keeper onhandig mis bij een voorzet. Aan de andere kant was Reza Ghoochannejhad, ooit nog speler van Jong Oranje, maar nu spits van Iran, dicht bij een goal. Zijn kopbal werd door doelman Vincent Enyeama knap gekeerd. Veel meer opwinding zat er in het zuiden van Brazilië eigenlijk niet in. Nigeria miste ook in de tweede helft elke vorm van over leg, tactische klasse en technisch vernuft. Een kopbal voorlangs van Shola Ameobi en een kopbal in de slotfase van de spits vormden in alle armoede de schaarse hoog tepunten. Iran koos voor de counter, maar dat was vooral een zeldzaamheid. Uiteindelijk zorgde de 77e mi nuut voor enige opwinding in een enkele Nederlandse huiska mer. Alireza Jahanbakhsh viel in bij Iran. De kersverse eerstedivi- sionist NEC kon zomaar een WK-ganger noteren. Ook de verse kracht van Team Melli bracht Curitiba niet in ver voering. En daarom kon de Bosni sche bondscoach Safet Susie in zijn hotelkamer tevreden achter overleunen. Het verlies tegen Argentinië was wel pijnlijk, maar met 2-1 mini maal. Susic besefte dat de tweede ronde met Iran en Nigeria in het vooruitzicht erg dichtbij was geko men. SALVADOR - In de allerlaatste mi nuut van een allang gespeelde wedstrijd demonstreert Cristia no Ronaldo eindelijk een flard van zijn klasse. Van alle opge kropte woede in zijn lijf ook, trouwens. Met een vernietigen de wreeftrap lanceert hij een vrije trap vanaf 30 meter op de vuisten van Duitsland-doelman Manuel Neuer. Het is een flits van het graniet dat in zijn rech tervoet schuilgaat, niets meer. Want in de negentig minuten daarvoor maakt de Portugese glamourboy vooral een hopelo ze indruk. Duitsland is beter, feller, sneller, slimmer, fitter en efficiënter dan het elftal van de Portugal-aanvoerder. Bij rust staat het al 3-0, na de pauze spaart Die Mannschaft Ronaldo en de zijnen zelfs nog: 4-0. Na één wedstrijd lijkt er al een streep gezet te kunnen worden door de WK-droom van de 29-jarige Ronaldo. Want behal ve de beschamende nederlaag en de drie misgelopen punten loopt Portugal op een bloedhete middag in Salvador nog veel meer schade op. De eerste spits Hugo Almeida en linksback Fa- bio Coentrao haken al vroeg in het duel geblesseerd af. En Pepe staat nog voor de pauze onder de douche, na een oliedomme rode kaart. De Real Madrid-ver- dediger laat tegen Duitsland weer eens zien de boel niet hele maal op een rij te hebben in zijn bovenkamer. Na 37 minu ten slaat hij in een duel eerst Thomas Müller van zich af, om vervolgens ook nog een kop stoot uit te delen aan de Duits- land-spits. Het kan bijna niet an ders of Pepe mist de twee overi ge groepsduels. En omdat ook de blessure van Coentrao zich serieus aan laat zien - hij heeft waarschijnlijk een spier ge scheurd - staat nu al vast dat Portugal zwaar gehavend aan de groepsduels met Ghana en de Verenigde Staten begint. Arme Ronaldo. Na weer een ge weldig seizoen bij Real Madrid, waarin hij verkozen werd tot wereldvoetballer van het jaar, moest dit zijn WK worden. Tij dens zijn twee voorgaande we reldkampioenschappen, in 2006 en 2010, kampte hij met het Mes- si-syndroom. Net als de eeuwi- ge rivaal uit Barcelona wilde ook de ster van Ronaldo maar niet rijzen op een mondiale eindstrijd. Tot nu toe scoorde hij pas twee keer op een mondi aal titeltoernooi, een strafschop tegen Iran (2006) en de 7-0 te gen Noord-Korea (2010). Dit keer zou het helemaal an ders gaan, maar op het eind van de avond was alles hetzelfde. Al vroeg in de eerste helft tegen Duitsland hief Ronaldo zijn ar men ten hemel. „Ik heb bij Por tugal te maken met een ander elftal, met een andere kwali teit", sprak Ronaldo in aanloop naar de kraker. Het zei het niet met zoveel woorden, maar eigen lijk bedoelde de Real-vedette dat de rest van het elftal niet goed genoeg is. En hij heeft nog gelijk ook. In de play-offs tegen Zweden loodste hij zijn land zo wat in zijn eentje naar Brazilië, maar de tekortkomingen op alle andere plekken werden tegen een topland als Duitsland heel snel zichtbaar. Die Mannschaft waande zich gisteren af en toe in een speel tuin, zoveel vrijheid kreeg het team van bondscoach Joachim Löw. Ronaldo kon alleen maar machteloos toekijken hoe een teamspeler pur sang - Thomas Müller - de show stal. Hij maak te de 1-0 (strafschop), 3-0 (schot van dichtbij) en 4-0 (intikker). Tussendoor torende Matt Hum mels hoog boven de Portugese Onder leiding van de Italiaanse coach Fabio Capello werkte het land een vrijwel foutloze kwalifi catie af, waarin het favoriet Portu gal achter zich liet. De Russen beginnen vanavond in Brazilië tegen Zuid-Korea, naar al le waarschijnlijkheid met een vrij behoudende tactiek. Capello houdt niet van grote risico's. Bo vendien beschikt hij over een ge degen selectie, zonder echte ster ren. Juist daar ligt de kracht, vol gens routinier Alexander Kerzja- kov. De spits is de enige speler die is overgebleven van Ruslands laat ste optreden op een WK, in 2002 in Zuid-Korea en Japan. Ondanks het ontbreken van 'gro te' namen in de selectie, heeft hij hoge verwachtingen. „Dat onze spelers relatief onbekend zijn bij het grote publiek wil niet zeggen dat ze niet kunnen voetballen. Ca pello weet precies wie wat kan en is als geen ander in staat een goed elftal neer te zetten. Wij gaan hier daarom gewoon voor het hoogst haalbare." Rusland treft in de groepsfase naast Zuid-Korea ook nog België en Algerije. Eén van de grootste sterren van Kroatië op het WK, Ivan Rakitic, verhuist definitief van FC Sevilla naar Barcelona. De 26-jarige middenvelder tekent voor vijf seizoenen. Rakitic was af gelopen jaren de bepalende speler bij Sevilla, dat afgelopen seizoen de Europa League won. De Kroaat kondigde zijn transfer naar Barcelona daags voor het WK-openingsduel tegen Brazilië al aan. Bar^a betaalt naar verluidt twintig miljoen euro voor de 62-voudig international. Rakitic komt uit de jeugdoplei ding van FC Basel en begon zijn profcarrière ook bij de Zwitserse club. Via Schalke 04 belandde hij in Sevilla. De 0-0 bij Iran - Nigeria was Alireza Jahanbakhsh (NEC) het eerste gelijkspel op dit kwam pas in de slotfase WK. Bij alle twaalf voorgaan- binnen de lijnen, maar de duels was er een winnaar kwam ook niet tot scoren Verdediger Kenneth Omeruo (links) van Nigeria gaat het duel aan met aan valler Reza Ghoochannejad van Iran. foto Andre Chaco/VI Images door Lex Lammers CURITIBA - De WK-campagne van Iran en Nigeria wordt van korte duur. Zowel de Aziatische groot macht als de Super Eagles heeft een chronisch gebrek aan voetbal- technische bagage meegenomen naar Brazilië. Bosnië-Herzegovina hoeft zich na de 0-0 in groep F ze ker geen zorgen te maken. GROEP F: IRAN - NIGERIA Scheidsrechter Vera (Ecu). Toeschouwers: 38.000. Cele kaart: Teymourian (Iran). Iran: Haghighi; Montazeri, Hosseini, Sadeghi, Pouladi; Heydari (89. Shojaei), Nekounam, Teymourian, Hajsafi; Dejagah (78. Jahan- Die Mannschaft door Joost Dijkgraaf 2 Cristiano Ronaldo heeft tot nu toe slechts twee keer gescoord op WK's. Zowel in 2006 als in 2010 wist de Portugees tijdens het eind- toernooi één keer te scoren. bakhsh); Ghoochannejhad. Nigeria: Enyeama; Ambrose, Omeruo, Oboabona (29. Yobo), Oshaniwa; Onazi, Mi kel; Musa, Azeez (69. Odemwingie), Moses (52. Ameobi); Emenike. RIO DE JANEIRO - Sinds het uiteen vallen van de voormalige Sovjet unie heeft Rusland op het WK voet bal de groepsfase niet meer over leefd. Het heeft er alle schijn van dat de kans daarop nu volop aanwe zig is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 44