graden Brasil 2014 3 In Porto Alegre is het kouder dan in Rio de Janeiro. Was het in Rio steeds rond de 30 graden, in deze speelstad van Oranje is het zo'n 20 graden. dinsdag 17 juni 2014 Algerijnse arbiter fluit Australië - Nederland De tweede wedstrijd van Oran je op het WK in Brazilië staat onder leiding van een Algerijn se scheidsrechter. Djamel Hai- moudi (43) »s aangesteld als ar biter bij Australië - Nederland. Voor Haimoudi wordt het zijn eerste duel op het WK. Van Persie is een speler die, ook als hij niet in vorm of fit is, met één geniale bevlieging een wed strijd kan laten kantelen. Zoals zijn magistrale kopbal te gen Spanje. Hij wordt nu wereld wijd geroemd als de 'dolphin man'. Hoeveel kinderen hebben op de voetbaltraining zijn duik als dolfijn nagebootst? Aan de andere kant leert de ge schiedenis dat zijn exceptionele kwaliteiten geen garantie zijn voor een exceptioneel toernooi. Op de vier grote titeltoernooien die Van Persie speelde, kon hij nooit excelleren. Tijdens de vori ge wereldtitelstrijd, in Zuid-Afri- ka, scoorde hij als spits in zeven wedstrijden slechts één keer, te gen Kameroen. Nu hoopt hij, voor eens en altijd, de laatste twijfels weg te nemen. Zijn critici wijzen erop dat Van Persie zelden in echt grote wed strijden een hoofdrol speelt, in tegenstelling tot grote sterren als Cristiano Ronaldo, Lionel Messi en Zlatan Ibrahimovic. In de exercitie tegen de Spaanse we reldkampioenen bewees hij het tegendeel. Arjen Robben (76 interlands, 25 goals) staat nog hoger in de hië rarchie van het mondiale voet bal. Pakte meer prijzen dan Van Persie en speelde meer finales. Was ook vaker beslissend. Niet in die vervloekte WK-finale van 2010, wel drie jaar later, toen hij voor Bayern München het win nende doelpunt in de apotheose van de Champions League scoor de. Zelf durft of wil hij zich niet scharen in de top vijf van de bes te aanvallers ter wereld. Maar waarom niet? Zijn demarrage, met de bal aan de voet, is nauwe lijks te verdedigen. Sergio Ra mos leek vrijdag op een strompe lende Spaanse stier in de straten van Pamplona toen toreador Rob ben naar de 5-1 raasde. Zijn snel heid was liefst 37 kilometer per uur, slechts zeven kilometer per uur langzamer dan Usain Bolt tij dens de snelste 100 meter ooit (9.58). Fitter en gretiger dan dit seizoen is Robben nooit geweest. Hij speelde al 53 wedstrijden, onge kend voor een speler die zo bles- suregevoelig is. Zijn gedreven heid is nog altijd maniakaal. Er is geen Nederlandse prof die zo in tens met zijn vak bezig is. Louis van Gaal profiteert er volop van. Waar zijn voorganger Bert van Marwijk het WK inging met een Arjen Robben die via een kada vermethode moest worden opge lapt, treft de huidige bondscoach een speler die fysiek en mentaal aan zijn top zit. Waar het allemaal naartoe zal lei den? Het WK is het Colosseum waar de gladiatoren van het voet bal eeuwige roem kunnen verga ren,, waar geschiedenis wordt ge schreven. Meer dan op welk an der podium dan ook. Robin van Persie en Arjen Robben, de eer ste en de tweede aanvoerder van Oranje, staan voor de misschien wel belangrijkste weken van hun carrière. Het is nu of nooit. stel Duracell-batterijen. Niet ka pot te krijgen. Hoewel de voormalige bonds coach Bert van Marwijk er niets van wil weten, leek Oranje twee jaar geleden op het EK soms ook adem tekort te komen. Die twij fels zijn er nu niet. „Iedereen is topfit bij ons, ook de wissels", zegt Arjen Robben, mis schien wel de meest energieke van allemaal. Die geluiden staan in schril con trast met de kritiek die de beken de inspanningsfysioloog Ray mond Verheijen spuide nog voor dat Oranje ruim een maand gele- Tot vijf minuten voor het einde konden we tegen Spanje vol blijven gaan den aan de voorbereiding in Hoenderloo begon. Volgens Ver heijen, die op dit WK Argentinië adviseert, joeg Van Gaal zijn spe lers met de vele trainingen over de kling. Bondscoach Louis van Gaal haal de destijds de schouders op en antwoordde dat hij en zijn staf heel goed wisten waar ze mee be zig waren. Diezelfde Verheijen twitterde vrij dag na afloop - met de uitslag in de hand - dat Oranje het heel slim had gedaan door eerst rustig af te wachten en daarna toe te slaan... Oranje maakte tegen Span je een fitte indruk. In Brazi lië is de frequentie van de trainingen teruggeschroefd Van Gaal heeft vanaf het moment dat de groep compleet was vaak twee keer per dag getraind. En al tijd beginnen die sessies met een uitgebreide warming-up vol loop- vormen en mobiliteitsoefenin- gen. Eenmaal aangekomen in Brazilië is de frequentie van de trainingen teruggeschroefd. De meeste ses sies op het WK duren ook niet langer dan een uur en meestal traint de basis apart van de reser ves, die wat meer worden uitge daagd. „Tot vijf minuten voor het einde van de wedstrijd tegen Spanje konden we vol blijven gaan. We zaten er bovenop", aldus Robben, die ook wel beseft dat het in een wedstrijd wat makkelijker loopt met de wind in de rug. „Maar dat is niet de verklaring voor onze fit heid. We zijn fysiek gewoon heel goed geprepareerd." veldheren van Oranje 25 Voor Arjen Robben staat de teller in het Nederlands elftal nu op 25 doelpunten. Hij had daar 76 inter lands voor nodig en scoorde net als Robin van Persie op 3 WK's. Arjen Robben Louis van Gaal met inspanningsfysioloog Jos van Dijk, die hij een jaar gele den ook met Jong Oranje meestuurde naar het EK in Israël, foto VI Images Robin van Persie (links) en Arjen Robben, de twee absolute sterren van het huidige Oranje. foto's VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 43