O aV> Fascinerende catwalk van folklore 2014 'We zijn fysiek heel goed geprepareerd' 2 Brasïl 2014 Optimisme rond Oranje stijgt sterk Boegbeelden Van Persie en Robben zijn erop gebrand om surplus aan talent te verzilveren. Is het carnaval nu al be gonnen? Naast ons staat een Mexicaan die, zo ver moeden we, jarenlang naar het WK voetbal heeft toe- geleefd. Hij heeft een snor waarop Abe van den Ban ja loers zou zijn en draagt drie op elkaar gestapelde sombrero's van legendarische afmetingen, die miraculeus door de bom- scanners op de luchthaven van Rio de Janeiro zijn geloodst. Zijn tortillabuik bedekt hij on der een groen shirt, het heilige groen van Mexico. De vliegvelden van Brazilië vormen deze WK-zomer een fascinerende catwalk van inter nationale voetbalfolklore. Wie geen circuspak draagt van zijn land loopt rond als een keizer zonder kleren. De Amerikanen paraderen met enorme Uncle Sam-hoeden, de Spanjaarden hijsen zich in flamenco jurken, de Fransen verkleden zich als Asterix en Obelix en dan is er ook nog die eenzame Austra liër, of was het toch een kan goeroe? Nederlanders kunnen zelfs ongestoord in hun Roy Donders-juichpak rondlopen, zonder dat ze opgepakt wor den door de modepolitie. Kruisbestuiving is er massaal. Brazilianen zijn plots verliefd op alles wat oranje kleurt en spierwitte voetbalglobetrot ters in het shirt van Ghana zijn geen uitzondering. De wereld is een dorp, zonder grenzen, zonder onderscheid tussen blank, gekleurd of zwart. De enige kleur die er toe doet is die van je shirt. Onze Abe, uit Mexico, begrijpt dat als geen ander. Voordat hij in het vliegtuig stapt, overrom pelt hij een licht verbijsterde voetbalfamilie uit Kroatië met een omhelzing alsof hij einde lijk zijn grote liefde heeft ge vonden. Het complete gezin past onder de olympische som brero. 'Viva Mexico', klinkt het uit volle borst, en we zingen al lemaal mee. Ruim een kwart van de bevol king (26 procent) verwacht dat het Nederlands elftal na de klin kende zege tegen Spanje nu ook de finale haalt. Voor 46 procent is het een uitgemaakte zaak dat ten minste de kwartfinale wordt be reikt Dat is geconstateerd op ba sis van de verwachtingen van 130.000 deelnemers aan de voet balpool www.watgaathetwor- den.nl. Voor het treffen tegen Spanje waren de verwachtingen laaggespannen. Minder dan een op de zes Nederlanders noemde een finaleplaats realistisch. PORTO ALECRE - Het was een me morabel moment, in een memo rabele wedstrijd, op een memo rabele avond. In minuut 79 van de klassieker Spanje-Nederland (1-5) liep de ene veldheer van Oranje naar de andere toe. Ro bin van Persie deed zijn aanvoer dersband af, wikkelde die om de arm van Arjen Robben en gaf de band een kus, alsof hij zijn dochtertje Dina Layla naar bed bracht. Daarna keken beide uitblinkers elkaar aan met een grijns die meer zei dan duizend woorden. Ze wisten dat ze de eerste sier letters van hun naam hadden ge schreven in het grote boek van de WK-geschiedenis. En nu ho pen ze opnieuw hun pennen in inkt te dopen, in een Braziliaans avontuur dat hun status als we reldster definitief kan bevesti gen. Waar belanden Robin van Per sie en Arjen Robben straks in de eregalerij van het Nederland se voetbal? Mogen ze in de loge van Johan CruijfFen Willem van Hanegem zitten, de iconen van 1974, van het totaalvoetbal? Of naast Marco van Basten en Ruud Gullit, de natuurlijke lei ders van het Oranje dat ons land de enige grote titel schonk? Op het balkon van Dennis Berg kamp, de artiest met de fluwe len voeten? Een boulevard vol dromen is ge plaveid voor de twee topaanval- lers van het huidige Nederlands elftal, nu de meest opwindende fase van hun carrière is aange broken. Beiden zijn dertig jaar, gerijpt tot een persoonlijkheid en ho pen het toernooi van hun leven te spelen. Ze zijn de eerste spe lers van Oranje die op drie ver schillende WK's hebben ge scoord. Nog steeds maken ze progressie, waar generatiege noot Wesley Sneijder al bezig is om de neergang af te remmen. Robin van Persie (86 interlands, 45 goals) ontwikkelde zich van een rebels, moeilijk te peilen ta lent bij Feyenoord tot model- profin de Premier League en topscorer aller tijden van het Ne derlands elftal. Hij draagt nu ver antwoordelijkheid als captain van Oranje en haalt het niet meer in zijn hoofd om te bellen langs de lijn of de media te nege ren, zoals tijdens het EK 2012. den Vorm en fitheid' in de mond heeft genomen. Dat Van Gaal geen onzin verkon digde blijkt wel na een kleine week voetbal, want er zijn al heel wat spelers met kramp gesigna leerd. Dat Oranje tegen Spanje in de tweede helft wel de kracht had om maar te blijven rennenheeft bij de buitenwacht grote indruk gemaakt. Nederlandse clubs missen al jaren inhoud, power en intensiteit, maar tegen Spanje lagen de grote mannen van Real Madrid en Bar celona op apengapen en waren de jonkies uit de eredivisie net een Het WK in Brazilië is door de zware omstandigheden, de verre reizen en vroege aanvangstijdstip pen van wedstrijden een 'survival of the fittest'. Het is niet voor niets dat bondscoach Louis van Gaal in de voorbije twee jaar bijna tot vervelens toe de woor- s'^% door Roel Wiche Nu of nooit voor de door Roel Wiche 45 Met zijn twee treffers tegen Spanje bracht Robin van Persie zijn totaal in het Nederlands elftal op 45. De top scorer aller tijden speelde 86 inter lands in het shirt van Oranje. door Leon ten Voorde PORTO ALECRE - Op het fysieke vlak leggen de Nederlandse clubs het al jaren aftegen de internatio nale concurrentie. Diezelfde buiten landers roemen nu de frisheid en intensiteit van Oranje. Daniel Sturridge (liggend) was één van de Engelse spelers die in Manaus, tijdens het verloren duel met Italië, kramp kreeg, foto VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 42