I ZEELAND 33 Kies het mooiste gebouw van Zeeland EP Tot zaterdag kunt u nog stemmen voor de verkiezing van het mooiste gebouw van Zeeland. Op de website van deze krant staan zestig Zeeuwse bouwwerken, die door u en een jury zijn genomineerd: stadhuizen, vuurtorens, watertorens, bedrijven, kantoren, woonhuizen, landgoederen, bruggen, kerken, scholen en dorpshuizen. Stemmen kan tot en met vrijdag 20 juni 24.00 uur. De uitslag wordt op zaterdag 21 juni 2014 bekend gemaakt tijdens de Dag van de Architectuur in Goes. Kies het mooiste gebouw van Zeeland op: www.pzc.nl/steengoed pingen in leeftijdsgroepen gemaakt, zodat leerlingen toch hun eigen plek hebben." De architect noemt de nieuwe school, die na de zo mervakantie in gebruik wordt genomen, een 'com pact ontwerp'. Dat moest ook wel, want het beschik bare terrein aan de Oranjeweg is krap bemeten voor een gebouw met 12.000 vierkante meter vloeropper vlak. Nieskens: „Eigenlijk is de bol de compactste vorm. Wij hebben die bol een beetje uitgerekt, zodat je een driehoek met afgeronde hoeken kreeg." De laatste hand wordt gelegd aan de inrichting van het omliggende terrein. De waterpartij met grote trap treden kan een populaire pauzeplek worden. Nies kens: „Het idee is dat het gebouw echt op deze plek staat. Verdiept en toch weer oprijzend, de met de grond meegolvende lijn van de kozijnen benadrukt de verbondenheid met de locatie. Door de afrondin gen is het een richtingloos gebouw. Met opzet: straks ligt het als een sculptuur in het groen." Bij binnenkomst is de grote centrale hal beeldbepa lend. Het is een ontmoetingsruimte, een aula, een pauzeruimte, een verkeersruimte. Om voor een goede lichtinval te zorgen is die ruimte voorzien van een shed- of zaagtanddak. „Je wilt wel licht binnen, maar niet de zon", zegt de ontwerper. „De glazen kanten van de zaagtanden zijn naar het noorden ge richt, zodat het neutrale, egale noorderlicht binnen valt dat kunstschilders ook graag hebben. Op de naar het zuiden gerichte daken hebben we zonnepa nelen gelegd." Naast compact is ook duurzaam een kernbegrip. Nieskens somt op wat er allemaal met duurzaam heid heeft te maken. Zoals de beperkte gevelopper vlakte. En het gebruik van bubbeldekvloeren waarin met lucht gevulde plastic ballen zijn verwerkt, zo dat de constructie licht is en weinig materiaal vraagt. Op het dak groeit sedum, dat de verspreiding van water vertraagt en op mooie dagen, als het wa ter verdampt, warmte aan de constructie onttrekt. Voor alle verlichting zijn ledlampen gebruikt. De aluminium kozijnen en leistenen gevelbekleding vragen weinig onderhoud. Met het oog op waterbe sparing hebben de toiletruimten waterloze urinoirs. In de hal zorgt uitgekiend gebruik van hout op de balustrade dat de ruimte geen klankkast wordt. Op elke verdieping heeft de lambrisering een eigen tint: geel, lichtgroen, felgroen. Nieskens: „Rust en niet te modieus, dat is het idee. Er lopen hier straks 1600 vi sueel lawaaimakende leerlingen rond. Ik wil geen ge bouw waarvan straks gezegd wordt: typisch 2014. Natuurlijk moet het geschikt zijn voor puberge- bruik, dus - zeg maar - voor heel intensief gebruik. Dat betekent niet alleen beton en roestvrij staal. Je moet leerlingen ook respect geven. Bijvoorbeeld met een plantenwand in de aula." Wat verder opvalt? In het gebouw zijn vier gymza len ondergebracht: één op de begane grond, drie op de eerste verdieping. De zalen zijn voor huurders buiten schooltijd via een buitentrap bereikbaar. De kleur van de lampen in de hal kan worden aange past, bijvoorbeeld rood met kerst. Bij het muzieklo- kaal zijn geluiddichte oefencellen gesitueerd. Flexibi liteit wordt serieus genomen, de wanden in het ge bouw zijn nergens dragend. Nieskens: „Met dit nieu we gebouw wil ik alle onderwijsvernieuwingen van de komende veertig jaar kunnen faciliteren." IÜ DINSDAG 17 JUNI 2014 voor leerlingen I De centrale hal van het Goese Ly ceum. Met ingehouden tinten: 1600 visueel lawaaimakende leer lingen brengen straks kleur. foto's Mechteld Jansen Leistenen gevelbekleding, afgeronde hoeken en een trap als toegang naar de gymzalen. Architect Jaap Nieskens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 33