Oostbeer wordt heel misschien opengesteld Bewoners van Middelburgse wijk Griffioen presenteren eigen wijn WALCHEREN 29 Goes deelt belletjes uit tegen zakkenrollers Thuis in.... Hypotheken Verzekeringen Financieel Advies De Oostbeer bijvoorbeeld. Je zou er straal aan voorbij fietsen over de Commandoweg. De 'stenen beer' is vervallen en overwoekerd met gras. Maar niet lang meer, als het aan sommige Vlissingers ligt. Zij hebben de gemeente gevraagd of de Oostbeer niet weer openge steld kan worden. De gemeente Vlissingen vindt dat zowaar geen slechte suggestie en 'onderzoekt' nu de mogelijkhe den, zegt woordvoerder Pien Wil deman. „We laten in elk geval een analyse maken van de huidige staat. Afhankelijk daarvan kijken we wat we kunnen." De Oostbeer, in de Napoleonti sche tijd ontworpen door de Fran se Genie en gebouwd tussen 1811 en 1813, diende destijds ter afslui ting van een vestinggracht van de Westerschelde. De beer is een me- tersbrede en dertig meter lange muur met hoofdgalerij, aan grachtzijde voorzien van schietga ten voor geweervuur. Bovenop staat een stenen monnik. De Oost beer maakte samen met de West- beer, op de plek waar Boulevard De Ruyter en Boulevard Bankert samenkomen, deel uit van de Vlis- singse zeeversterkingen. Van de Oostbeer is een deel van het zeventiende eeuwse bastion behouden. Begin twintigste eeuw EP Die wijn, vooral rosé en in minde re mate rode en witte, wordt zater dag 5 juli officieel gepresenteerd, geproefd en gekeurd door een aan tal wijnliefhebbers en -kenners. Het idee om samen een wijkwijn te bottelen ontstond enkele jaren geleden toen wat bewoners con stateerden dat ze wel heel veel druiven hadden. Zoveel dat ze ze niet op konden. Een van hen kwam toen met het idee om sa men wijn te maken. Vorig jaar bleef het niet bij die woorden. Op 25 adressen in de wijk werden druiven geplukt waarna ze begin oktober werden geperst. Het zijn druiven van verschillen de rassen, zo zegt Jacobs. Inmid dels is de wijn voldoende gerijpt om te drinken. Niet alles, want een aantal flessen blijft dicht. Die worden pas vol gend jaar geopend om te proeven of het laten liggen tot een smaak vollere wijn leidt. Jacobs geeft aan dat wijnexperts van het Walcherse Bier-, Wijn-, en Likeurgilde de groep bewoners begeleid heeft bij het proces van persen, gisten, overhevelen en bot telen. „Nu hebben we zo'n twee honderd flessen en willen we van anderen horen wat ze ervan vin den." Hij vindt dat dat het samen werken met een aantal wijkbewo ners al heel plezierig was. „Want daar deden we het feitelijk om. Om samen wat te doen." is het monument voor het laatst aangeraakt door deskundigen. Die reconstrueerden de monnik, een hindernis die het voor soldaten onmogelijk maakte over de ezels rug te lopen, op de beer. Later, toen de gracht werd uitgebaggerd, werd de oorspronkelijke monnik alsnog gevonden. Nadien is de Oostbeer toch weer in verval geraakt. Door de lage opening zou nog eens een hondje zijn gevallen. Het gat werd ge dicht en de beer was voortaan af gesloten van de buitenwereld. GOES - Ondernemers Organisatie Goes (OOG), politie en gemeente zetten een nieuwe wapen in te gen zakkenrollers: een 'Tinkle alarm', ofwel een belletje. De alarmbelletjes worden van daag uitgedeeld aan het winke lend publiek. Ze kunnen aan de rits van een tas of portemonnee worden bevestigd. Wanneer een dief probeert toe te slaan, zal het belletje rinkelen. De Tinkle alarm is vorig jaar in Nederland geïntro duceerd door Miriam Schreurs uit Apeldoorn. Zij had gezien dat de Schotse politie belletjes uitdeelde en dat daardoor het zakkenrollen met zeventig procent afnam. Peuterproject in Zeeuwse bieb Boekstart heet het leespro- ject voor kinderen tot vier jaar. In de Zeeuwse Biblio theek geeft theatermaakster Ageeth de Haan morgen om 9.45 uur een spectaculair op treden voor de kinderen en hun ouders. Daarna zijn er er diverse activiteiten voor jonge kinderen. Bazar ten bate van de voedselbank In en om kerkgebouw De Schaapskooi bij winkelcen trum Papegaaienburg in Vlissingen wordt zaterdag een bazar annex rommel markt gehouden. Een deel van de opbrengst gaat naar de voedselbank Walcheren. De bazar begint om 9.00 uur en duurt tot 14.00 uur. Liberaal café bij Hildernisse De Middelburgse WD-frac- tie houdt donderdag bij Hil dernisse eten drinken aan het Plein 1940 het Liberaal café, waarbij niet-leden en leden welkom zijn. Tussen 17.00 en 19.00 uur wordt er ongedwongen gepraat over wat er in de gemeente alle maal speelt Wandeling voor diabetespatiënten Het IVN en de diabetespoli van het ADRZ in Vlissingen houden morgen in park Toorenvliedt in Middelburg een wandeling, speciaal voor suikerpatiënten. Deze 'biowalking' duurt van 14.00 tot 16.00 uur. Er wordt verza meld op de parkeerplaats bij het park aan de Koudekerk- seweg. Info: 0118-425429. Vaartochten naar de weervisserij De stichting Behoud Weer visserij houdt drie vaartoch ten naar de weervisserij op de Oosterschelde. De tocht naar de beroemde Bergse ansjovis duurt drie uur en begin in de Bergse Diepsluis bij Tholen. De tochten zijn morgen, zondag 29 juni en donderdag 12 juli. Info op: behoudweervisserij.nl DINSDAG 17 JUNI 2014 I Edwin Tilroe: „Zoveel mensen lopen hier over de boulevard, maar ze hebben geen idee van wat zich onder hun voeten bevindt." foto Ruben Oreel door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - Het barst van de mili taire monumenten in Vlissingen. Gangenstelsels, kazematten, bun kers. Van sommige heeft echter niet iedereen weet, omdat ze zijn verborgen onder onkruid. door Emile Calon MIDDELBURG - Nee, de wijninko pers van Albert Heijn zijn nog niet langs geweest, zo zegt Jan Jacobs uit de Middelburgse wijk Griffioen met een lach. En hij verwacht ook niet dat ze binnenkort bij hem aan kloppen. Maar hij en een aantal an dere bewoners van de wijk hebben wel een wijkwijn gebotteld die vol gens Jacobs 'best redelijk goed te drinken is'. MIDDELBURG VLISSINGEN MIDDELBURG MIDDELBURG THOLEN RISICOBEHEER Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg Tel.: 0118-615151 www.donrisicobeheer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 29