Trouwe bezoeker CAS vanaf allereerste begin Tóch jachthaven in de Vlissingse Dokhaven Zeeuwse week in Jacobsstraat 28 WALCHEREN GANGENSTELSEL Vlissinger Edwin Tilroe doet onderzoek naar geheimzinnig gangenstelser onder zijn stad. Camperplaatsen gecreëerd in het Scheldekwartier MODE dus verdween het idee in de vries kast." Tilroe werd alsmaar nieuws gieriger en legde de kaarten naast elkaar. De gangen moest ergens eindigen. Tegen een woning aan de Coosje Buskenstraat, ontdekte hij. Hij belde aan bij de huidige bewoner, maar die wist van niets. „Iemand anders vertelde dat die in de jaren zestig, na afbraak van de Naereboutbunker, nog in de gangen was geweest. Er moet dus een toegang zijn." Maar waar? Ergens bij het frietkot je, tipte iemand die bekend is bij het archief. Tilroe wijst ter plekke naar twee putdeksels, maar schudt tegelijkertijd zijn hoofd. „Maar hier", zegt hij wijzend naar stoeptegels naast 'de naald', „hier zou het kunnen zijn. De tegels zijn lichter van kleur dan de rest. Dat kan komen omdat er een af- dekplaat met zand onder ligt, heb ik mij laten vertellen." Wat zou Tilroe de stoeptegels er graag uit trekken. „Zoveel men sen lopen hier over de boulevard, maar ze hebben geen idee van wat zich onder hun voeten be vindt. Ik wil het ook weten. Ik wil het zien. Het zou mooi zijn als Vlissingen, in het kader van haar zevenhonderdjarig bestaan vol gend jaar, de gangen openstelt." Daar sluit de Vlissingse stadsarchi varis Ad Tramper zich volledig bij aan. „Zo'n gangenstelsel is een soort schatkist. Het spreekt tot de verbeelding. We gaan binnenkort eens met het archeologen en het waterschap rond de tafel, kijken wat we kunnen doen. En ik snap best dat permanente openstelling veel gedoe met zich meebrengt. Maar open moet het kunnen. Al is het maar voor één keer." VLISSINGEN - Als je de oude Vlis- singers moet geloven, was hun stad vroeger één groot spannend speelterrein. En dan met name on der de straatstenen. Ze beleefden avonturen in de kazematten en in de gangen onder de boulevard. Edwin Tilroe is te jong voor derge lijke legendes. Hij is van de gene ratie die vanaf de glooiing via sta len trapjes op de boulevard klom. Maar ook hij kent de verhalen. „Ze maakten me nieuwsgierig naar wat zich onder de stad be vindt. Gangen, dat wist ik. Maar hoe groot? Van waar tot waar? Wat is ervan over?" Tilroe, in Vlissingen bekend als opticien, ging grasduinen in het archief. Hij kwam erachter dat zich een gangenstelsel bevindt onder de Westbeer, waar de Coosje Busken straat de boulevards raakt. „Het is aangelegd in de Franse tijd, begin 19e eeuw, toen de Vlissingse ves ting werd verstevigd. De Fransen creëerden mijngangen waarmee ze het gebied buiten de stad on der water konden zetten. In 1939 is onderzocht of men de gangen kon gebruiken als schuilkelder. De gangen verkeerden toen nog in uitstekende staat, blijkt uit de stukken." Diezelfde kwalificatie kregen de Nog tien dagen tot Concert at Sea 2014. In 10 afleveringen tellen we vanuit diverse invalshoeken af tot het tweedaagse festival losbarst. gangen in 1981, toen het water schap in de gangen was voordat ze begon met versterking van de boulevard als zeewering. „Archeo logen sloegen alarm, omdat ze de gangen wilden onderzoeken. Ze mochten erin, de volgende dag, van zeven tot negen 's ochtends. Twee uur. Die dag konden ze wet houder Bruinooge niet bereiken. Anders hadden ze misschien lan ger de tijd gehad. Het waterschap en Rijkswaterstaat hebben nog aangegeven geen bezwaar te heb ben tegen openstelling van de gangen. Maar er was geen geld, SCHARENDIJKE - Fred Hazebroek was er al bij voordat Concert at Sea in naam bestond. „Die aller eerste keer, dat gratis concert dat de Stichting Renesse de bevol king cadeau deed, vond ik een ge weldige ervaring. Sindsdien ben ik een trouwe bezoeker. Hazebroek is inwoner en onderne mer van Vormgevers Drukpunt in Scharendijke. Hij is er trots op dat het festival min of meer naast de deur plaatsvindt. Zakelijk ziet hij niet direct de voordelen. „Maar het is mooi dat Scharendij ke met Concert at Sea op de kaart wordt gezet. Dat levert voor ande re ondernemers in horeca en re creatie echt wel wat op. Dat is goed voor de regio en als het met de regio goed gaat dan gaat het met mij ook goed." Een trouwe bezoeker en dus ook een trouwe fan van Blof? „Nee, in tegendeel zelfs. Vroeger wel hoor, maar ik vind het repertoire de af gelopen jaren steeds minder ge worden. Ik raak tegenwoordig zo gedeprimeerd van hun liedjes." Hoewel Hazebroek zeer geniet van het festivalsfeertje zou hij in de programmering wel wat ver nieuwing willen zien. Sommige artiesten komen wel vaak terug. Ik zou ook wel een wat andere in deling willen zien. Caro Emerald bijvoorbeeld: Zij staat nu in de middag geprogrammeerd, maar zij verdient het om 's avonds te mogen optreden." Door een buitje laat Hazebroek zich niet wegjagen. „Dat hoort een beetje bij een festival, als het maar niet aanhoudend regent." Dat zegt wethouder John de Jon ge (LPV), wiens twee voorgangers deze optimistische woorden ook bezigden - maar tevergeefs. „Dat klopt, maar ik zie nu dat op het stadhuis iedereen hard aan het werk is om de jachthaven voor el kaar te krijgen. We zijn alleen nog bezig met praktische zaken. Waar de toiletgebouwen komen te staan, bijvoorbeeld, en of daar een vergunning voor nodig is. Wat ons betreft kunnen de eerste drijvers over een paar weken het water in. Een deel in de Dokha ven en een deel in de Binnenha ven voor de Timmerfabriek." Problemen met de Koningsbrug, waar met name Damen tegenaan liep, zijn overwonnen. „De brug gaat maar twee keer per dag open, op vaste tijden buiten de werktij den van Damen om. Dat is niet ongebruikelijk in de wereld van jachthavens. Voor de Timmerfa briek komen wachtfaciliteiten voor mensen die later met hun boot de Dokhaven in willen." AW Beheer, de projectontwikke laar die de jachthaven gaat realise ren, hoeft niet bang te zijn dat ze moet verkassen als de gemeente Vlissingen een definitieve inves teerder heeft weten te strikken. De Jonge: „We gaan er nog steeds vanuit dat dat een keer gebeurt. Maar misschien wordt dat AVV zelf wel. In elk geval krijgt die vijf jaar de tijd om de investering te rug te verdienen." Al is het Jorgen Geurts van AW vaker beloofd, dit keer is zijn ver trouwen groter dan ooit. Niet in de laatste plaats omdat er een raadsbesluit ligt. „Ze moeten nu wel. Buiten dat geef ik dit college het grote voordeel van de twijfel. We zijn serieus en positiefin met elkaar gesprek. We denken inder daad de eerste bootjes binnen en kele weken te ontvangen. Dan hebben we nog niet een jachtha ven zoals elders, we moeten het vooral hebben van passanten, maar dat geeft niet. Reuring in het Scheldekwartier, dat is het al lerbelangrijkst." Omdat Geurts ervanuit ging dat zijn jachthaven al veel eerder ge realiseerd zou zijn, had hij de drij vers twee jaar geleden al gekocht en laten opknappen. Die liggen nu al veel te lang op het hete as falt van het Scheldeterrein. „Ei genlijk horen die in het koude wa ter te liggen. Door de hitte is de verf er deels af gesmolten en is er corrosie ontstaan. Zonde van de tijd, de energie en het vele geld dat er in is gestoken, dat wel. Maar ik ben heel blij de haven er straks is." Datzelfde klinkt van Bert van Hoepen, namens Damen Schelde. „Het zal een opsteker zijn voor Vlissingen." VLISSINGEN - Behalve een jachtha ven komen er ook camperplaat sen in het Vlissingse Scheldekwar tier. AW Beheer mag dit gaan doen. „Of dat net zo snel kan als de jachthaven, weet ik niet", zegt wethouder John de Jonge, „maar er wordt hard aan gewerkt." De gemeente heeft nog niet be paald waar de plaatsen precies ko men en hoeveel het er zullen zijn. Ook moet nog een aantal prakti sche zaken worden geregeld, zo als de afVoer van vuil water. „Maar dat ze komen, is zeker. Met campers haal je leuk publiek de stad binnen, dat over het alge meen veel te besteden heeft." 'Laat zien wat verborgen is onder de stad' VLISSINGEN - Eén week per jaar staat Hendrik-Jan Mabélis in klederdracht in zijn gelijknamige modezaken in het Vlissingse Sint Jacobstraatje. Dit jaar doen enkele buren van de altijd al kleurrijke ondernemer mee. Het straatje viert de Zeeuwse week, waarbij behalve winkeliers ook etalages en de straat zelf ver sierd zijn. Ook zijn er speciale aanbiedingen, foto Ruben Oreel door Wendy Wagenmakers door Ali Pankow Foto uit 1981 van de gang onder de Westbeer. foto Gemeentearchief Vlissingen door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - Het ziet ernaar uit dat er tóch een jachthaven in de Vlis singse Dokhaven komt. Nog deze zomer moeten de eerste bootjes in het water liggen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 28