Zelfkritiek houdt Veiligheidsregio in wurggreep opbrengst I I Zorg over omvang verontreiniging bodem fabrieksterrein Thermphos van Racoon Friends: 60.000 ZEELAND 27 commentaar PZC maakt speciale bijlage over groep 8 Efl Zeeland is rijk aan risi co's. Er is veel (chemi sche) industrie, trans port over weg, water en spoor en er is een kerncen trale. Opgeteld leidt dat tot de kwalificatie tweede risicoge bied van Nederland. Dat vraagt om een alerte dienst. De zorg voor de veiligheid is in Zeeland belegd bij de Veiligheidsregio, een samenwerkingsverband tussen de dertien gemeenten. Wat menig buitenstaander al vermoedde, wordt door twee oud-burgemeesters die de Vei ligheidsregio onder de loep na men, bevestigd: de gemeenten ruziën vooral over de hoogte van de bijdragen en komen aan de inhoud nauwelijks toe. De veiligheid is volgens het duo zelfs in het geding. Het ver weer van Veiligheidsregio voorzitter Jan Lonink klinkt even heldhaftig als voorspel baar: 'het ligt aan de rappor teurs, de Veiligheidsregio le vert prima werk'. Iets meer zelf kritiek is broodnodig. Het lijkt verstandig de regie buiten de gemeenten te leggen en het geld direct naar de Veiligheids regio over te laten maken. staat hoog in het vaandel tot het moment waarop de portemonnee moet worden getrokken. De brandweerzorg vergt veel geld. De Zeeuwse gemeenten ste ken samen jaarlijks ruim 23 mil joen in de Veiligheidsregio, waar sinds 1 januari 2013 ook alle lokale korpsen zijn ondergebracht. Bor- sele en Terneuzen zijn nu oneven redig veel geld aan de brandweer kwijt, onder meer vanwege de na bijheid van de Westerscheldetun- nel, de industrie en het scheep vaartverkeer - zaken waarbij het veiligheidsbelang de gemeente grenzen ruim overschrijdt. Voor een andere, 'eerlijkere' verde ling van de kosten is dan ook veel te zeggen, luidt de breed gedeelde conclusie. Het gevolg is wel dat Vlissingen en Middelburg, die tot nu toe met hun stadsgewestelijke korps de brandweerzorg relatief goedkoop hadden georganiseerd, aanzienlijk meer (ieder een half miljoen euro per jaar) zouden moeten gaan betalen. Daar eindigt de solidariteit. On danks dat 'historische besluit' van eind 2012 keerden Vlissingen en Middelburg zich andermaal tegen een hogere bijdrage voor in elk ge val de lokale brandweerzorg, om dat ze daar niets voor terug krij gen. De betrokken colleges en ge meenteraden bewaren, zeker in deze tijden van vaak forse bezuini gingen, dat geld liever voor ande re zaken die de eigen bevolking wél direct ten goede komen. Door het gekrakeel en de besluite loosheid duurt de patstelling nu al jaren voort. Geen wonder dat de beide bemiddelaars in het con flict, de oud-burgemeester Ban- dell en Marijnen, vooral hoofd schuddend kijken naar het gebrek aan bestuurlijke daadkracht in Zeeland en zich zorgen maken over het functioneren van de Vei ligheidsregio. Een oplossing is alleen mogelijk als partijen willen bewegen. An ders moet de provincie de knoop doorhakken, wat de onderlinge verhoudingen alleen maar verder op scherp zet. De voortdurende discussie over geld - in plaats van over inhoud, Het dagelijks provinciebestuur was in zijn mededelingen aan de Staten altijd uitgegaan van onge veer vijf procent van de totale op pervlakte. Het gros van vervuiling zat volgens milieugedeputeerde Ben de Reu (PvdA) in de installa ties en gebouwen. Maar inmid dels wordt er rekening mee gehou den dat op meer plekken binnen de hekken fosforafval opgeslagen heeft gelegen en is uitgespoeld in de bodem. Door de overeenkomst met de cu ratoren van Thermphos (een bij drage van 35 miljoen) wordt Zee land Seaports (ZSP) volledig ver antwoordelijk voor sanering van het terrein. Het havenbedrijf richt met dat doel een aparte BV op. De keuze is die tussen een volledi ge sanering, danwel het deels con troleren en beheersen van de ver ontreiniging. In beide gevallen moet er vanuit ZSP flink wat geld bij en dat kan wel eens een pro bleem worden. In het slechtste ge val moet er voor de sanering nog zo'n 55 miljoen euro op tafel ko men, waarmee het eigen vermo gen van het havenbedrijf bijna halveert. De provincie als grootaandeelhouder zou daarmee de waarde van dat aandeel zien verdampen. Dat heeft weer z'n weerslag op de algemene reserve van de provincie, die daarmee fors inteert. over veiligheid - en het grote aan tal partijen dat daar iets over te zeggen heeft, verlammen nu al ja ren de organisatie. En het volgen de financiële hete hangijzer dient zich al aan: de Veiligheidsregio acht een algemene verhoging van de gemeentelijke bijdrage in 2015 onvermijdelijk, anders komt de kwaliteit van de dienstverlening in het gedrang. Om de moeizame weg via ge meenteraden te vermijden, pleit te toenmalig commissaris van de koningin Karla Peijs er begin 2012 al voor dat de rijksoverheid het geld voor veiligheid voortaan rechtstreeks overmaakt naar de veiligheidsregio's. Daar valt steeds meer voor te zeggen. middelburg - De PZC wil alle leerlingen uit de hoogste klas van de basisschool in het zonne tje zetten. Daarom brengt de redactie op za terdag 5 juli, vlak voor de zomer vakantie begint, een speciale bij lage uit voor groep 8. De redac tie heeft alle basisscholen ge vraagd een klassenfoto naar de redactie te sturen, aangevuld met namen van leerlingen, hun vervolgschool en het gewenste beroep. Het is de bedoeling dat alle Zeeuwse groep 8-leerlingen zichzelf, hun juf of meester en hun klasgenoten terugvinden in een dik bewaarnummer De opbrengst ligt ruim 20.000 eu ro hoger dan bij de eerste editie, in 2012. Dat is onder meer te dan ken aan het grotere aantal spon sors en meer beschikbare kaarten. In totaal werd de avond bezocht door 7500 mensen. Naast Racoon traden onder anderen Guus Meeu- wis, Chef Special en Nielson op. „We zijn er hartstikke blij mee", zegt Dennis Huige, gitarist van Racoon, over het resultaat. „Het is fantastisch om dit te kunnen doen voor Stichting Jayden." De band kijkt terug op een 'bui tengewoon geslaagde' dag, zegt Huige. „Ik ben vooral zenuwach tig geweest over het weer, maar uiteindelijk hadden we het niet beter kunnen treffen. De mensen hadden het ook echt naar hun zin. Er is, voor zover ik weet, geen onvertogen woord gevallen." Racoon sluit zeker niet uit dat er ook een derde editie komt. „Maar we leggen ons er niet op vast dat dit een jaarlijks of tweejaarlijks iets wordt", zegt Huige. „Je bent toch afhankelijk van verschillen de factoren. De allerbelangrijkste daarvan zijn de artiesten, die alle maal belangeloos optreden en daarover ook open moeten staan." DINSDAG 17 JUNI 2014 I door Marcel Modde MIDDELBURG - De bodemverontrei niging op het terrein van de faillie te fosforproducent Thermpos in Vlissingen-Oost is mogelijk groter dan tot dusver werd aangenomen. Hoge saneringskosten heb ben grote gevolgen voor ei gen vermogen van havenbe drijf en provincie. GOES - Het benefietconcert Racoon Friends for Jayden, eind vorige maand op de Grote Markt in Goes, heeft 60.000 euro opgebracht. Het geld gaat volledig naar Stichting Jayden, die onderzoek naar neuro- blastoom kinderkanker financiert. "«WM AM Preventie en bestrijding van grote branden, zoals hier bij Chemie-Pack (2011), overstijgen ruim het gemeentelijke belang, foto Arie Kievit/Hollandse Hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 27