GEZOND 19 r Tanden repareren met laser Dubbel pech met borstkankergen Vreemde taal leren goed voor hersenen GEWELD VAN KIND TEGEN OPVOEDERS jeugdige pleger. „Dat is schrikbarend, zeker als je weet dat pas aangifte wordt gedaan als het geweld extreem is. Het is namelijk nogal wat, als je de politie inschakelt voor wandaden door je eigen zoon of dochter." Gevoelens van schaamte en schuld zijn vol gens Goes vooral debet aan de late melding door ouders van geweld jegens hen door hun kinderen. Ook is er gebrek aan kennis hierover bij scholen, huisarts en hulpverle nende instanties. „Klachten door ouders worden te vaak afgedaan als gedrag dat nou eenmaal bij pubers hoort en dat wel over zal gaan. Ouders die hiermee naar buiten komen, die moet je wel degelijk serieus ne men." Hulpverlening staat nog in de kinderschoe nen. Ook bij instanties is er volgens Goes grote vraag naar scholing rond oudermis handeling. Een effectieve methode, uit het buitenland afkomstig, is geweldloos verzet..-»* Hierbij wordt agressief en destructief ge drag van jongeren gestopt doordat ouders en anderen stelling nemen tegen het onge wenste gedrag op een vastberaden, maar ge weldloze en de-escalerende wijze. Een andere interventie bij dreiging van acuut geweld is het tijdelijk huisverbod. Dat kan alleen worden ingezet voor kinde ren vanaf 18 jaar, om rust te creëren en hulpverlening op gang te brengen. Goes hoopt dat de extra aandacht voor oudermishandeling leidt tot eerdere signa lering ervan. „In het onderwijs en de kin deropvang kun je al heel snel zien 'hé, dit is niet normaal' bij een kleuter die andere kinderen slaat. Ook het mishandelen van dieren door een basisschoolleerling is vaak al wel een voorbode van afwijkend ge drag." op mijn zoon, hij deed precies waar hij zelf zin in had. Er waren zo veel instanties die betrokken waren, maar niemand greep in, niemand nam de regie. Het was pappen en nathouden in de hoop dat het vanzelf beter zou gaan, maar het gaat niet vanzelf beter. Mijn boodschap aan andere ouders is 'doe aangifte'. Niet om je kind in de gevangenis te krijgen, dat gebeurt ook niet, maar om hulpverlening daadwerkelijk op gang te brengen." Er is steeds meer aandacht voor oudermis handeling, mede dankzij kennisinstituut Movisie en onderzoeksinstituut TNO. De ze instanties brachten gezamenlijk een ver ontrustend rapport naar buiten over her haaldelijk psychisch en fysiek geweld door 12 tot 23-jarige zonen en dochters gericht op (een van de) ouders. „Lichamelijk ge weld komt het meeste voor. Gevolgd door verbale agressie en pesten. De top drie wordt afgesloten door financiële uitbui ting; afpersing en stelen uit portemon nees", zegt Annemiek Goes, projectleider bij Movisie. Het gaat volgens Goes om een 'aanzienlijk probleem', gezien het feit dat van de mel dingen bij de politie van huiselijk geweld het in een op de tien gevallen gaat om een Als ouder ben je geneigd alles met de mantel der liefde te bedekken, dat werkt niet DINSDAG 17 JUNI 2014 Het zal nog wel even duren, maar in de toekomst kan de tandarts zijn boor mogelijk inruilen voor een laserappa raat. Amerikaanse onderzoekers to nen aan dat zij met behulp van laser licht stamcellen in tanden kunnen aan zetten tot groei en deling. Dit maakt in principe de weg vrij om gaatjes in of andere schade aan tanden en kie zen te repareren door op die plaats nieuw tandweefsel te laten groeien. De onderzoekers slaagden erin stam cellen in menselijke kiezen in een kweekschaaltje en stamcellen in kie zen in levende ratten met de laser aan te zetten tot groei en deling. Voorals nog groeien de stamcellen alleen uit tot dentine, het relatief zachte tandbot. Om tanden en kiezen te be schermen tegen nieuwe schade zou den ook de cellen gevormd moeten worden die de tanden voorzien van tandglazuur, de harde, gladde laag aan de buitenkant. Bron: Science Translation Vrouwen die een afwijkende vorm dra gen van het gen BRCA2 hebben dub bel pech. Dat afwijkingen in dit gen er toe leiden dat de draagster 60 tot 80 procent kans heeft ooit borstkanker te krijgen en 5 tot 20 procent kans ooit eierstokkanker te krijgen, is al eni ge tijd bekend. Nu toont een groep on derzoekers uit diverse landen aan dat afwijkingen in dit gen het risico op het krijgen van longkanker meer dan Laseren van tanden, foto PR verdubbelt. Dat geldt dan zowel voor vrouwen als voor mannen die dit gen in een afwijkende vorm dragen. De on derzoekers kwamen tot hun ontdek king door het DNA van ruim 11.000 mensen met longkanker te vergelij ken met dat van ruim 15.000 mensen zonder longkanker. Dat juist een afwij king in BRCA2 de kans op diverse vor men van kanker vergroot, is niet vreemd. Het eiwit waarvoor BRCA2 het recept draagt, speelt een belangrij ke rol bij het repareren van foutjes in het DNA die bij de celdeling kunnen ontstaan. Hoe meer fouten het DNA bevat, des te groter de kans dat de cel een kankercel wordt. De onderzoe kers raden dragers en draagsters van een afwijkend BRCA2-gen aan niet te roken. Dat verhoogt het risico op long kanker. Bron: Nature Genetics Britse onderzoekers laten op grond van metingen bij 835 70-plussers zien dat mensen die ooit een tweede taal hebben leren spreken en verstaan op 70-jarige leeftijd beter scoren op aller lei breintesten dan mensen die slechts één taal beheersen. Daarbij maakte het niet uit of de tweetaligen hun tweede taal al op jonge leeftijd hadden geleerd, bijvoorbeeld doordat ze tweetalig waren opgevoed, of later in hun leven. Hoe de tweetaligheid samenhangt met de betere breinconditie op latere leeftijd moet verder worden onder zocht Bron: Annals of Neurology In 2012 werd 9.500 keer aangifte gedaan van oudermishandeling Vaak zijn alleenstaande, biologische moeders de dupe 87 procent van de plegers zijn inwonende jongens tussen 12 en 18 jaar Het geweld neemt na 14-jarige leeftijd snel toe Het mishandelen van ouders komt voor in alle lagen van de bevolking Bijna altijd is ook sprake van verslaving, schulden, verstandelijke beperking, criminaliteit, gedrags-, leer- en psychiatrische problemen, verstandelijke beperking, of is het kind zelf mishandeld of verwaarloosd Bron: Movisie en TNO www.movisie.nl ©reageren? gezondheii gezondheid@depersdienst.nl Elize

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 19