Weekend voor LHBT- jongeren in Zeeland Emergis uitblinker in ranglijst gastvrijheid 16 GEZOND Zeeuwse jongeren die lesbisch, homoseksueel, biseksueel of transgender (LHBT) zijn, kun nen gelijkgezinden ontmoeten tijdens het Zeeuwse LHBT Jonge renweekend. De organisatie is in handen van de LHBT Jongeren groep Zeeland, die vorig jaar voor het eerst zo'n weekeinde voor jongeren tussen de 14 en 25 jaar hield. Ook jongeren die nog twijfelen over hun seksuele ge aardheid of identiteit zijn wel kom. Het kamp wil vooral een plek zijn waar deze jongeren el kaar in een 'veilige' omgeving kunnen ontmoeten en ervaren hoe het is om volledig geaccep teerd te worden hoe je bent. De kosten zijn 30 euro, alles inclu sief. Gezelligheid (spelactivitei ten) en informatieve workshops wisselen elkaar af. Op vrijdag 27 juni om 17.00 uur vertrekt de groep vanaf station Middelburg naar de locatie, zondag rond 15.00 uur vertrekt het gezelschap weer naar Middelburg. Inschrijven kan tot en met 19 juni via de website www.adbzee- land.nl, actueel. Zie ook Face- book, LHBTjongerenzeeland. Tien Zeeuwse zorginstellingen hebben zich laten toetsen op as pecten van gastvrijheid, zoals goe de maaltijden, een prettige sfeer en regie over het eigen leven. Zo wel medewerkers als cliënten zijn bevraagd. Instellingen konden maximaal vijf sterren verdienen. De uitkomst is opgenomen in de 'Sterrengids Gastvrijheidszorg', een soort Michelingids voor gast vrije zorg. In Zeeland werd Emer gis (categorie ggz) beloond met vier sterren, net als voorgaande ja ren. Drie sterren kregen: zieken huis ADRZ, Moerzicht Zorggroep Ter Weel en Cederhof Oude renzorg Kapelle. Twee sterren: ZorgSaam, Oostburg; Rozenoord, Sluis (woonzorg); Emmaus, ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen (woonzorg). Eén §ter is toegekend aan Hooge Platen, Breskens (woonzorg); De Burght, Bresjcens (woonzorg) en De Stelle, Oost burg (woonzorg). Op www.zorgmetsterren.nl staan alle instellingen die meededen (in heel Nederland 230). Lang niet alle zorginstellingen laten zich toetsen, omdat er hoge kosten ver bonden zijn aan de toetsing. Een 'licht sadistische sport', noemt een co lumnist van de websi te obstakels.com het wel: obstacle running. Want obstacle run ning is afzien en sme rig worden. Het gaat hier om een spektakelvariant op het aloude hardlopen, waarbij de loper op zijn weg allerlei hindernissen moet overwinnen. Die obstakels maken het opeens een stuk inte ressanter om te trainen voor een marathon of triatlon. Naar verluidt is de eerste obstacle run gelopen in Engeland, op een boerderij met rondom veel mod derpoelen, sloten en andere obsta kels. In Amerika is obstacle run ning inmiddels een begrip, met als icoon de obstacle run Tough Mudder, een van de grootste runs ter wereld. En zoals dat gaat, met nieuwe dingen: al snel komen er verschillende richtingen. Zo zijn er de Fun Run, de Urban Run en de Mud Run. Zo'n Urban Run is er afgelopen zondag bijvoorbeeld gehouden in de Amsterdam Are na en (stadse) omgeving. Tot de Fun Runs behoren evenementen als Colours by the Sea, in het Pinksterweekeinde in Zeeland, waarbij de lopers met kleurstof bestrooid worden. De Mud Runs tot slot, bevatten nogal wat mod derige elementen. Niet verwon derlijk dat vooral de Mud Runs erg populair zijn, want wie wil er geen goed excuus om eens lekker door de modder te ploegen en vre selijk vies te worden? Obstacle running is ook een be- proeving van de geest. Deelne mers worden geconfronteerd met hun angsten, zoals hoogtevrees, angst voor het donker of verdrin king. Binnen de wereld van de obstacle running is discussie over onderdelen waarbij de deelne mers een elektrische schok kun nen krijgen, zoals Thor's Ligth- ning, Electric Eel en Shock Thera pie. De 'run' moet wel 'fun' blij ven, immers. Volgens woordvoer der Dirk Schrama van team Dut ch Mud Men is de typische obsta cle runner niet per se iemand in cargobroek en legerschoenen. Ster ker: juist de man die doorde weeks strak in het pak rondloopt, wil er zo nu en dan wel eens hele maal uitbreken. De groeiende populariteit van de sport heeft een aantal merken er al toe gebracht een aparte lijn uit te brengen voor deze sport, zoals voeding, schoenen, kleding en ac cessoires (zie www.DutchMud- Men.com) Obstacle running is - anders dan je zou vermoeden - een teamsport. Weliswaar ga je in een obstacle run vooral het ge vecht met jezelf aan, maar zonder een kontje of andere hulp van je teamgenoten zijn sommige hin dernissen niet te nemen. De Zeeuwse Chantal Verwest (31), in het dagelijks leven student voeding en diëtiek, is vorig jaar be gonnen met obstacle running. „Het was er al langer, maar pas vo rig jaar begon het in Nederland groot te worden. Al snel nadat ik met runs begon, heb ik me aange sloten bij de Dutch Mud Men. Dat is een clubje fanatieke liefheb bers. Onze Facebookgroep is nu de grootse obstacle run- ning-groep ter wereld en heeft zo'n duizend leden, voornamelijk uit Nederland, met een enkele Belg erbij. Van die duizend zijn er nog geen honderd die er hun le vensstijl van gemaakt hebben. Die niet alleen zelf bijna weke lijks met een run meedoen, maar ook supporten bij evenementen in de hele wereld. Ik hoor daar ook bij. In de maand mei heb ik al leen al 110 kilometer obstacle run ning gedaan. Ik kan zeggen dat ik een van de sterkste vrouwen van de groep ben. Was ik altijd al, maar dit is wel even 'next level'. Ik schrik af en toe van mezelf, hoe allround ik ben geworden." Halverwege 2014 staan er voor dit jaar in de Benelux al zo'n tachtig obstacle runs gepland (zie de ka lender van Obstakels.com). In Zeeland komen er dit jaar twee evenementen aan: Beat the Beach, op 22 juni aan de Brouwersdam (www.beat-the-beach.nl) en de Zeeuwse Leeuw Obstacle Run in Goes op 13 september (website un der construction). Hou de agenda van obstakels.com in de gaten voor het laatste nieuws uit Zee land. Gastvrij Emergis: vier sterren foto Eddy Westveer Obstacle run: lekker vieze sport In het vierde deel van de serie 'Fit de zomer in': obstacle running. Een uit Engeland en Amerika overgewaaide sport. Tot vorig jaar kende Nederland alleen een klein groepje liefhebbers. Maar daar komt snel verandering in. Dit jaar staan op de agenda zo'n tach tig evenemten, waaronder later dit jaar ook twee in Zeeland. door Ondine van der Vleuten Van alle obstacle runs is de mud run het populairste. Bekijk een video van obstacle running op www.pzc.nl Obstacle Running kent drie varianten: Mud Run, Fun Run en Urban Run Lekker door de modder Voor Obstacle Runners zijn speciale schoenen ontworpen, die bestand zijn tegen water en met extra profiel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 16