Winstsprong Alibaba Werkgevers niet blij met uitbetalen in aanloop beursgang vakantiedagen na overlijden 66 Oekraïne zal zich niet gauw het gas toe-eigenen van landen die aan die gaspijp vastzitten ECONOMIE 13 ENERGIEPRIJZEN Leiden de conflicten in Irak en Oekraïne tot duurder gas en benzine? Het lijkt mee te vallen. DEN HAAG - Nederlandse consu menten krijgen eerder te maken met hogere benzine- en dieselprij- zen dan met duurder aardgas. De snelheid waarmee de terreur beweging Isis Irak, en daarmee de olievoorziening daar, in handen dreigt te krijgen, is bedreigender voor Nederland dan het uit de - hand gelopen gasconflict tussen Rusland en Oekraïne. Zowel de gas- als de benzineprijs is de afgelopen dagen gestegen. De groothandelsprijs van benzine lag gisteren op 1036 dollar per 1000 liter, 27 dollar meer dan zes dagen geleden. Aardgas werd gis teren 1,5 cent per kuub duurder. De snel oplopende olieprijs kan leiden tot stagnerende groei van de wereldeconomie. Volgens energie-expert Coby van der Linde van het instituut Clin- gendael hebben de opstandelin gen van Isis al een deel van de be langrijke oliepijplijn van Kirkuk naar TXirkije in handen, evenals de raffinaderij in Baiji. Gezien de snelle opmars van Isis de afgelo pen dagen zouden ook de belang rijke olievelden bij Bagdad in hun handen kunnen vallen en kan het vervoer van olie naar de interna tionale markten in het gedrang ko men. Dat kan ertoe leiden dat een deel van de Iraakse productie van 3 miljoen vaten olie per dag weg valt (wereldwijd worden er per dag 90 miljoen vaten geprodu ceerd). „De productie wordt dan overgenomen door Saoedi-Arabië dat altijd heeft gezegd een stabie le olieprijs te willen", zegt Hans van Cleef, energie-econoom bij ABN Amro. „De Saoedi's hebben een capaciteit van 12 miljoen va ten per dag, maar zitten nu al te gen de 10 miljoen aan, omdat ze ook de gedaalde productie van Li bië, Nigeria en Syrië opvangen. Als die reservecapaciteit nog lager wordt door het conflict in Irak, dan wordt de markt nerveus. Komt daar nog een calamiteit el ders bij, dan kan dat redelijk cata strofaal zijn voor de olieprijs", al dus Van Cleef. Geluk bij een onge luk is dat Amerika en Canada, dankzij de schalie-olie uit eigen bodem, zeifin hun behoeften kunnen voorzien. De vakantievierder die de prijs aan de benzinepomp sinds half maart met 9 cent zag stijgen, hoeft geen prijsexplosie te vre zen, zolang het conflict in Irak niet verder uit de hand loopt. „Het geluk in Nederland is dat er zo veel accijns op brandstof zit, dat een prijsverhoging van een paar cent niet zo snel opvalt", zegt Erik de Vries van NOVE, de organisatie van onafhankelijke pompeigenaren. Het gasconflict tussen Rusland en Oekraïne, heeft voorlopig geen ef fect op de gasrekening. Klanten van Essent krijgen vanaf 1 juli zelfs een lagere gasprijs. Het con flict treft vooral Oekraïne dat sinds gisteren alleen Russisch gas krijgt als het vooruitbetaalt. Coby van der Linde: „Oekraïne zal zich zelf niet gauw het gas toe-eige nen van de Europese landen die ook aan die pijplijn vastzitten. Ze zullen de pijn niet bij hun nieu we bondgenoten neerleggen, lijkt me." Het gas voor andere Europe- se klanten stroomt vooral via de Yamal- en North Stream Pipe, bui ten Oekraïne om. Oekraïne produ ceert 40 procent van haar gasbe- hoefte zelf en importeert de rest. „Dat is vooral voor de industrie in Oost-Oekraïne. Ik kan me niet voorstellen dat die vanwege de lo kale conflicten daar op volle toe ren draait, dus de behoefte aan gas zal niet zo groot zijn nu", denkt Van der Linde. Zij verwacht dat de Europese Commissie Oekraïne zal bijstaan in het gasconflict met Rusland. „Dat zal tot gevolg hebben dat de prijzen naar het niveau gaan dat West-Europa nu betaalt. Daar moeten ze aan wennen." West- Europa betaalt gemiddeld 375 dol lar per 1000 kuub aan Rusland. Oekraïne moest tot maart 268 dol lar betalen, sindsdien 485 dollar per 1.000 kuub. Nederlandse tuinders, grootver bruikers van gas, vrezen niets. „Er is gas zat, de opslagen zitten vol, we zijn nu niet afhankelijk van Russisch gas", zegt directeur Peter van den Berg van AgroEner- gy dat 1,3 miljard kuub inkoopt. „Maar dit moet geen maanden gaan duren." EURO 95 €1,841 DIESEL 1,499 De nettowinst van Alibaba in het boekjaar dat liep tot eind maart steeg 170 procent tot 3,8 miljard dollar (2,9 miljard euro). Dat liet het bedrijf gisteren weten in een gewijzigde versie van het prospec tus voor de beursgang. De omzet van het bedrijf steeg van 5,5 miljard dollar tot ruim 8,4 miljard dollar. Alibaba, dat zichzelf omschrijft als 's werelds grootste online en mobiele com merciële bedrijf, begon in 1999 als een website die internationale ko pers met Chinese bedrijven in contact bracht. Van de verwachte 152 miljard eu ro die de beursgang zal leveren, gaat zo'n 41 miljard naar het per soneel. Het grootste deel van dat geld gaat naar Jack Ma en medeop richters van het bedrijf, maar ook managers, salespersoneel en pro grammeurs bezitten aandelen. Te vens heeft Alibaba tal van dochter bedrijven, die ook meeprofiteren van de aanstaande beursgang. Voortaan moet de waarde van die niet opgenomen dagen afgere kend worden. De uitspraak van het Hof geldt voor heel Europa. De vakbonden zijn opgetogen. In Nederland zijn de afgelopen jaren tegenstrijdige uitspraken gedaan door kantonrechters. In 2009 oor deelde de rechtbank in Assen dat vakantiedagen niet uitbetaald hoefden te worden. In Leeuwar den en Amersfoort werd wel be sloten tot uitbetaling, onder meer in een zaak aangespannen door FNV Bouw. In 2012 kwam de rechtbank in Assen tot de conclu sie dat er wel moest worden be taald. 'Het recht op uitbetaling van niet-genoten vakantiedagen bestaat ongeacht de wijze van beëindiging van de arbeidsover eenkomst.' De zaak van de Duitse vrouw -wier overleden echtgenoot nog 140,5 vakantiedagen had- werd in hoger beroep doorverwezen naar het Europese Hof. Of er op dit moment in Nederland ook nog 'vakantiedagenzaken' spelen kon CNV noch FNV bevestigen. „Dat soort zaken komt zelden voor. Vlak na het overlijden van je partner ben je toch vooral met heel andere dingen bezig", aldus een woordvoerder van vakbond CNV. DINSDAG 17 JUNI 2014 Olie probleem, gas niet door Chris van Alem Coby van der Linde 16 juni 2013 15 september 2013 15 december 2013 16 maart 2014 I 16 juni 2014 infographic DPd/JD I bron United Consumers Gemiddelde landelijke adviesprijs van de vijf HONGKONG - Alibaba, de grootste internethandelaar in China, heeft zijn winst explosief zien groeien. De onstuimige winstgroei helpt de internetgigant aan een stevige marktwaardering in de aanloop naar een beursnotering in New York later dit jaar. door Wilko Voordouw DEN HAAG - De Nederlandse werk gevers zijn niet blij met het besluit van het Europees Hof van Justitie dat niet opgenomen vakantiedagen bij overlijden moeten worden uitbe taald. „Een slécht besluit", zegt een woordvoerder van VNO-NCW. Het besluit van het Hof dat vakantiedagen uitbetaald moeten worden, geldt in heel Europa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13