i. Van spelen in achtertuin naar Concert at Sea 1 I I Vliegers opening en vlaggen markeren van De Kunstschouw Tuinbouwpad Sirjansland Verbouwingsuitverkooi 30 SCHOUWEN-DUIVELAND BRASSERIE ZEELUST In de serie ontmoetingsplaatsen op Schouwen-Duiveland vandaag Brasserie Zeelust in Westenschouwen 80% BadkameruitverkooD.nl EP WEDERDIENST „We hoorden pas twee dagen voor de deadline van de wed strijd, dus we hebben geluk ge had", lacht Sanne Weemaes (16) uit Sint Jansteen. Zij is de zange res van het bandje, dat verder be staat uit de gitaristen Joep Lensen (16) en Dominique Rombout (23) uit Hulst. Joep: „Pas sinds kerst zijn we een bandje en dat ging heel toevallig. Sanne ken ik al heel lang. Met Dominique raakte ik bij Foxart (van het Reynaert College) aan de praat, waarna het balletje is gaan rollen." Zo kwam ook het idee om in te schrijven voor Doorbraak. Sanne: „We speelden Black Horse and the Cherry Tree. Gewoon hier in de tuin, gefilmd met een camera van twaalf megapixel. Aan win nen dachten we niet." Totdat de drie via Facebook stemmen gin gen werven. Langzaamaan begon het te dagen: ze zouden zomaar eens op Concert at Sea kunnen spelen. Dominique: „Toen we 300 stemmen achter de nummer één stonden, kwamen onze stemmers los." De concurrentie was geducht. On der andere Inge Music, die al twee albums uitbracht met Ange la Groothuizen als producer, deed een gooi naar de winst. Het bleek niet genoeg om Undercover Rhy thms, dat 1823 stemmen kreeg, van de winst te houden. Het terras van Brasserie Zeelust, bij de rotonde van Westenschouwen, is goed gevuld. Binnen lijkt het uitgestorven op deze zo merse vrijdagmiddag. Toch blijkt achterin een groepje inwoners te zitten. „Wij komen elke laatste vrijdagmiddag van de maand bij elkaar", vertelt Maria Bal. „Tja, met het Hemelvaartweekeinde ko men er wat minder mensen. Ge woonlijk zijn we met dubbel zo veel, maar dit is wel de harde kern." Aan de tafels zitten ruim tien mensen gezellig te praten. Vrijwel alle mannen zitten aan een tafel bij elkaar. „Het lijkt wel een ver jaardag, zo apart van de vrouwen, maar dat is toeval", lacht Hans van Hoek. „De vrijdagmiddagen zijn een leuk initiatief om elkaar te ontmoeten. Want als je iets voor je medebewoners wilt bete kenen, moet je elkaar eerst leren kennen." „En dat werkt", vindt Harry Ruse- ler. „We spreken elkaar nu ook bij de supermarkt aan en maken een praatje. Voorheen bleef het bij WERKGROEP WELZIJN een groet omdat je elkaar eigen lijk niet kende." Westenschouwen is een uitge strekt dorp zonder echt hart. Er is geen kerk, plein, school of dorps huis waar mensen elkaar kunnen ontmoeten. Huizen worden afge wisseld met bungalowparken en campings. Veel inwoners zijn daar ooit begonnen, kochten na enkele geslaagde vakanties een tweede huisje en wonen er nu permanent. „We hebben geen echte gezamen lijke geschiedenis en geen sociale structuur", verklaart Van Hoek de belangstelling voor de bijeenkom sten. „Ik woon niet ver van Hans van daan", vertelt Martin van Dijk, „maar we kenden elkaar niet. We komen hier al sinds 1970 maar eerst vooral in het weekeinde. Veel ouderen die we in de loop van de tijd hebben leren kennen, zijn verdwenen. Nieuwe mensen leren we minder snel kennen." Voor Maria Bal, lid van de Vereni ging Westenschouwens Welvaren en samen met Nanny Kats initia tiefneemster, was dit inderdaad de reden. „Veel mensen kennen elkaar hoog uit van gezicht, onderling contact is er niet veel. Nu ik wat meer tijd heb, leek het me goed om daar iets aan te doen. Het bestuur van Westenschouwens Welvaren was meteen enthousiast, nu zijn we een werkgroep van de vereni ging." „Dit past goed binnen onze vere nigingsdoelstelling om op te ko men voor de belangen van de in woners van Westenschouwen", vult Bertha Boot aan, zij is secreta ris van Westenschouwens Welva ren. „Iedereen herkent het ook wel, ik weet wel wie mijn buren De ontmoetingsplek zijn, maar ken ze verder niet. We hebben met een aantal mensen in alle brievenbussen een oproep voor de eerste bijeenkomst ge daan. Die was in januari." Er is geen vast programma, de aan dacht ligt vooralsnog op het ken nismaken. Bal: „Kees van de Klooster bood aan om iets over het Westen schouwen uit zijn jeugd te vertel len, dat heeft hij een aantal keren gedaan, gewoon een halfuurtje. Er is de afgelopen vijftig jaar veel veranderd. Andere inwoners zijn ook van harte welkom om een in houdelijke bijdrage te leveren." Nu het zomer wordt, is wel het plan om een keertje het bos in te gaan om onder leiding van een gids te kijken wat daar nu groeit, bijvoorbeeld aan eetbare planten. Bal: „De bijeenkomsten moeten andere ontmoetingen en initiatie ven gaan stimuleren. Dat moet echter van de inwoners zelf uit gaan." We hebben geen echte gezamelijke geschiedenis en geen sociale structuur Met kortingen van 40 tot richt op de museale en educatieve functie en de inspanning om de jeugd en jongere mensen bij De Kunstschouw te betrekken gaat steeds meer vruchten afwerpen", aldus Sanders. In een organisatie die louter uit vrijwilligers bestaat acht zij zaken als expertise van in dividuele bestuursleden, goede sa menwerking, heel veel enthousias me en het open staan voor ver nieuwing van groot belang. Voor al dat laatste is reden voor haar na zes jaar het voorzitterschap over te dragen en nieuw bloed in de or ganisatie te brengen. De Kunstschouw beleeft vanaf vandaag tot en met zondag 22 juni zijn 21e edi tie op Schouwen-Duiveland. De 21e editie van De Kunst schouw wordt onder meer gemar keerd door vlaggen langs de rou te. Vlaggen met een boodschap van Lukas Julius Keijser. Zijn dis ciplines variëren van video en fo tografie tot performances, waarin ook taal een belangrijke rol speelt. In relatie met het werk van Keij ser kreeg De Kunstschouw gistera vond 'een vliegende start'. De ope ningshandeling werd verricht door Ria Geluk, door Sanders om schreven als 'voorvechtster en be schermvrouwe van cultuur en his torisch erfgoed'. Aan Geluk was het dan ook wel toevertrouwd de touwtjes in handen te nemen en als symbolische opening een vlie ger in de kerk op te laten. De han deling gold als voorproefje op een vliegerperformance van De Keij ser volgende week zaterdag op het strand van Westerschouwen. De huidige voorzitter, Barbara Sanders, liet dit gisteravond we ten in de kerk van Burgh tijdens de officiële opening van de 21e editie van dit grootscheepse beel dende kunstevenement op Schou wen-Duiveland. Gelderman is werkzaam bij justitie, heeft een vakantiewoning op dit eiland en vertoeft hier met grote regelmaat. Terugblikkend op de afgelopen ja ren constateerde Sanders een enorme ontwikkeling voor De Kunstschouw van verkoopexposi tie om toeristen te trekken tot een veel breder evenement. „On ze doelstelling werd veel meer ge- Nergens goedkoper! i! Kom eens kijken in onze showroom SIRJANSLAND - Een inwoner van Sirjansland bekijkt een bord dat uitleg geeft over de tuinbouw in het dorp. Tuindersvereniging Sir United biedt de gemeen te, als wederdienst voor medewerking aan bedrijfsuitbreiding, een wandelpad langs de Bredeweg aan. Het pad werd gistermiddag geopend door wethouder Jacqueline van Burg (op de foto rechts aan tafel) en dorpsraadvoorzitter Bram van de Graaf (zittend, links aan tafel), foto Ronald den Dekker door Bob Maes HULST - Het klinkt heel simpel. Speel een liedje in je tuin, film het, stuur het op en je staat zaterdag 28 juni op Concert at Sea. Zo mak kelijk ging het echter niet voor Un dercover Rhythms. Sterker nog: als ze iets later waren geweest, had den ze zich niet eens ingeschreven voor Doorbraak, de wedstrijd waar mee de band het startbewijs bin nensleepte. De harde kern door Inge Heuff Westenschouwen behoort tot Burgh-Haamstede Het inwonertal wordt geschat op 230 mensen. Er is geen dorpshuis, de inwoners ontmoeten elkaar in Brasserie Zee- lust Gesteund door Westenschouwens Welvaren ontstond in januari de werkgroep Westenschouwens Wel zijn. Hans van Hoek I Kortingen tot Wij hebben uitsluitend merkartikelen zoals Burgbad, Huppe, Jado. Vola. Sphinx, Villeroy Boch, Duscholux, Sanijura. Hoesch. Dansani. Dorenbracht, Hans Grohe en andere topmerken BURCH - Edzard Gelderman uit Arn hem wordt in september de nieu we voorzitter van De Kunst schouw. door Ali Pankow Ook hebben wij nog veel diverse onderdelen voor oudere badkamers, zoals kranen, sanitair, douchewanden etc. (6 dagen per week van 11.00 -18.00 uur) Riethil 20, 4825AP Breda Tel 076-2600063/ 06-28448040

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 128