Stichting voor beheer Schouwse sportvelden Aanleg fietspad gaat door ondanks weigering grondverkoop Dreischor Driekleur heeft wel een gezicht! 28 SCHOUWEN-DUIVELAND T-RIJBEWIJS www.driekleur.nl Vanaf januari 2015 moeten boeren lessen volgen voordat ze op een trekker mogen rijden. Rico Moda Ganzepoortstraat 23 Goes 0113 21 92 22 verzekeringen hypotheken pensioenen Oude Haven 9 Zierikzee Om te beginnen worden de nieu we velden voor hockey, handbal en korfbal aan de Lange Blokweg onder beheer van de stichting ge steld. Dat levert een voordeel van 25.000 euro per jaar op. Dat zit 'm vooral in een lager btw-tarief voor onderhoud aan en reparatie van de velden. Ook een gezamen lijke inkoop voor de drie clubs le vert voordeel op. Op termijn moet de stichting alle Schouwse buitensportaccommodaties gaan exploiteren. Andere taken die B en W op het bordje van de stich ting willen leggen, zijn het stroomlijnen van de subsidieaan vragen en de organisatie van de jaarlijkse sportverkiezingen. In het bestuur van de stichting, die Sportbedrijf Schouwen-Duive land gaat heten, komen twee ge meentevertegenwoordigers en één persoon namens de drie sport clubs. De stichting moet zijn op gericht voordat het sportcomplex in Zierikzee wordt geopend. Zierikzee had lang een sportraad die de verkiezingen organiseerde. Tot '97 alleen voor de stad, daarna nog geruime tijd voor het eiland. Als het fietspad in december klaar is, moeten fietsers op dit stukje de weg op. Om dat veilig te ma ken, legt het waterschap hier snel heidsremmers in de vorm van 'kussens' in de weg. Verder blijft de maximumsnelheid van 60 km per uur hier gehandhaafd. Op de rest van de Stolpweg en Nieuwe Weg mag straks 80 worden gere den. „De kans bestaat dat op lan gere termijn alsnog overeenstem ming kan worden bereikt en het ontbrekende gedeelte fietspad kan worden aangelegd. Dan kan op het hele traject 80 worden ge reden," schrijft een ambtenaar aan de Algemene Vergadering van het waterschap. Het vrijliggend fietspad komt aan de oostkant van de Stolpweg en de Nieuwe Weg te liggen. Bij de Beldert moeten de fietsers de weg oversteken naar de Zuiddijk. De sloot langs de weg wordt ge dempt en een stukje verderop op nieuw gedolven. Het fietspad tussen Nieuwerkerk en Dreischor kost 2,1 miljoen. Pro vincie en gemeente dragen hier aan samen 4,5 ton bij. De fietsverbinding wordt aange legd op aandringen van de dorps raad Nieuwerkerk. In het dorp werd een handtekeningenactie ge houden nadat een jonge fietsster op de Stolpweg was verongelukt. Het waterschap wilde het pad pas in 2017 aanleggen. Het aandringen van de dorpsraad en de 180.000 euro van de gemeente hebben er toe bijgedragen dat het schap de aanleg heeft vervroegd. tienjarige met weinig ervaring tussen het overige verkeer rond rijdt. Dat kan erg gevaarlijk zijn. Aan de andere kant is het irritant voor jongeren dat ze nu een berg lessen moeten gaan volgen en dat die lessen een hoop geld kosten." Huib van Klinken (19) uit Nieu werkerk haalde drie jaar geleden zijn trekkercertificaat. Voor het theorie-examen slaagde hij net aan, voor het praktijkexamen haal de hij een tien. „Het stelde niet zo veel voor. Ik moest een rondje rij den met een examinator van het Groen College in de cabine. Dat was niet zo moeilijk, want ik rijd al op trekkers sinds ik een jaar of twaalf ben. Jongens en meiden van boerenafkomst weten dan ook meestal wel goed waar ze mee bezig zijn. Die beginnen al zo vroeg met rijden. Maar voor jongeren met weinig ervaring lijkt het me goed om lessen te vol gen. Veel trekkers kunnen 50 tot 65 kilometer per uur en volgela den kan zo'n ding wel vijftig ton wegen. En dan ben je zestien. Bo vendien wordt het op de wegen ook steeds drukker, al valt dat in Zeeland nog wel mee." Henri haalde zijn trekkercertifi caat op zijn zestiende. Daarvoor reed hij ook al, maar niet op de openbare weg. Hij mag zijn certifi caat straks zo inwisselen voor een trekkerrijbewijs. Dat het rijbewijs wordt ingevoerd vindt hij wel een goede ontwikkeling, maar hij kan zich ook voorstellen dat het verve lend is voor degenen die er straks mee te maken krijgen. Henri: „Ik vind het wel goed dat er lessen ko men, want trekkers worden steeds groter en zwaarder. Dan is het ook wel vreemd als een zes- Jongeren van boerenafkomst weten wel waar ze mee bezig zijn T-RIJBEWIJS SEROOSKERKE - Het komt regelma tig voor dat de 17-jarige Henri Lou- werse vanuit zijn woonplaats Serooskerke (W) voor zijn werk bij het loonbedrijf van zijn vader in een trekker met aanhanger over de openbare weg naar Mid delburg rijdt. En dat mag, terwijl hij nog niet oud genoeg is om al leen met een auto de weg op te mogen. Maar hij heeft wel een trekkercertificaat. Momenteel mag iedereen vanaf 16 jaar op een tractor rijden. Min derjarigen die voor hun werk op een tractor zitten, moeten wel een certificaat hebben. Maar dat papiertje is eigenlijk alleen een be wijs dat je de basisvaardigheden beheerst. Omdat de landbouwma chines van nu groter zijn, vindt de overheid het onverantwoord dat er mensen zonder écht rijbe wijs op rijden. Daarom wordt per 1 januari 2015 het zogenoemde T-rijbewijs ingevoerd. Dat bete kent dat mensen die op dat mo ment geen tractorcertificaat of au torijbewijs hebben, lessen moe ten volgen in een tractor met 'dubbele bediening' en met een instructeur naast zich. Ook moet een examen afgelegd worden in het bijzijn van een examinator van het Centraal Bureau Rijvaar digheid (CBR). 30% Lessen volgen is niet zo'n door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland krijgt binnen drie maanden een sportstichting die de gemeentelij ke sportvelden gaat exploiteren. slecht idee door Ton van den Nouweland NIEUWERKERK - Waterschap Schel- destromen begint in augustus met de aanleg van het fietspad tussen Dreischor en Nieuwerkerk. Een stuk van 330 meter bij de Beldert in Dreischor wordt overgeslagen. De eigenaar hier weigert de beno digde grond te verkopen. Ook mensen die hun autorijbewijs hebben, kunnen het T-rijbewijs au tomatisch bijgeschreven krijgen. Alleen voor het rijden op de open bare weg is een T-rijbewijs nodig. Het besturen van een trekker op eigen terrein mag nog gewoon. Het theorie-examen is vanaf 15,5 jaar te behalen, het praktijkexa men vanaf 16 jaar. Huib van Klinken De belangrijkste reden voor de in voering van het T-rijbewijs is het verbeteren van de verkeersveilig heid voor land- en bosbouwtrek- kers en motorrijtuigen met be perkte snelheid. Jongeren die al een trekkercertifi caat hebben, kunnen dat vanaf 1 januari inwisselen voor een T-rijbe wijs. door Wendy de Jong

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 126