'Moed en durf hebben om scholen te sluiten' Inzet olifantsgras voor productie van papier Bewoners Maxima in de watten gelegd ZEEUWS-VLAANDEREN 35 Opletten met parkeren boven straatkolken Fiets centraal in expositie Fenijn Rini Fenijn tekent voor de eerste expositie van de serie 'Zeven zomerse weken kunst in 't kerkje' in Water landkerkje. De kunstenaar maakte de tentoonstelling 'Framed Frames', waarin de fiets centraal staat. De expositie is morgen te be kijken, en daarna nog van dinsdag 17 tot en met zater dag 21 juni, steeds van 13.00 uur tot 16.30 uur. Veerdienst vaart één keer per uur Veolia Fast Ferries heeft van morgen maar één schip tot haar beschikking voor de dienst Vlissingen-Breskens en vaart tot nader order een uurdienst. Een elektrisch ap paraat op een schip is defect, Naar verwachting wordt de halfuurdienst uiterlijk begin van de middag hervat Vetr- trek eerste boot uit Vlissin- gen om 6.03 uur en uit Bres- kens om 6.33 uur. Party met muziek uit jaren 80 en 90 In podium de Pit in Terneu- zen wordt zaterdag 14 juni een 8o's/9o's party gehou den. DJ Eastlink en DJ Mi chelangelo draaien de beste dansbare hits uit die tijd. De muziek wordt begeleid door de televisiefilmbeelden uit de jaren 80 en 90. Aanvang: 21.00 uur. Zondag 15 juni is er van 14.00 tot 18.00 uur een Metal Café met DJ Eric. Franca Treur vertelt over verblijf in Sluis Franca Treur vertelt volgen de week vrijdag in het bel fort in Sluis over haar erva ringen in West-Zeeuws- Vlaanderen. Ze verbleef en werkte daar de afgelopen weken in het kader van 'Schrijvers in Sluis'. In ruil schreef ze over de regio. Treur leest voor, beant woordt vragen en signeert De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Toegang: 5 euro. De Nijs gaat na een onderwijs loopbaan van bijna 43 jaar met pensioen. Hij laat SKOH met een gerust hart achter. „Wij zitten in de comfortabele positie dat we nog drie grote scholen hebben met kwalitatief goed onderwijs, prima onderhouden gebouwen en een financiële positie die riant is te noemen." Er zijn in het verle den wel gesprekken geweest met andere schoolbesturen in de regio over vergaande samenwerking, maar daar is SKOH nog niet aan toe. De Nijs: „We hebben op dit moment nog steeds niet de be hoefte om samen te werken met andere besturen om hun proble men op te lossen. Wij moeten an dere scholen toch niet gaan hel pen, want dan maken we onszelf kwetsbaar. Laat ieder zijn eigen problemen oplossen. Daarna kun nen we praten over samenwer king." De Nijs vindt dat uit onderwijs kundig oogpunt bezien basisscho len in Zeeuws-Vlaanderen mini maal 150 leerlingen moeten heb ben. „Dan kun je materieel alles inrichten naar de eisen van de tijd. Dan heb je in je team ook meer kennis. Met z'n achten kun je meer deskundigheid delen dan met een team van drie of vier leer krachten. En denk ook eens aan de kinderen. Die moeten leeftijd genootjes hebben om mee te spe len. Als ze twaalf zijn, moeten ze toch naar een grote school." Rudie de Nijs begon in 1972 als on derwijzer op de Willibrordus- school in Hulst en werd er na drie jaar schoolhoofd. In 1985 werd hij directeur van de Nobelhorst- school. Sinds 2007 is hij samen met Eddy van Remortel boven schools bestuurder bij SKOH, waaronder ook nog de Moer- schansschool valt. „Van de ruim 42 jaar dat ik in het onderwijs werk, ben ik 39 jaar leidinggeven de." Dat was niet altijd gemakkelijk. „Kinderen, ouders, dat is allemaal geen probleem. Maar collega's, dat is moeilijker. Het valt niet mee om alle neuzen steeds in de zelfde richting te krijgen. En dan moet je ook wel eens impopulaire maatregelen nemen." Door zijn functie had hij de laat ste jaren minder contacten met kinderen en ouders. „Dat heb ik wel gemist. Ik gaf heel graag les. Daarom heb ik ook dit vak geko zen. Ik vind dat het beroep van on derwijzer maatschappelijk onder gewaardeerd wordt. Je moet vol doen aan eisen van de inspectie, van ouders, van kinderen. Ik heb veel respect voor de leerkrachten van deze tijd. Er wordt een enorm beroep gedaan op hun professio naliteit." Rudie de Nijs neemt afscheid in intieme sfeer. Een etentje met het bestuur en een rondgang langs de drie scholen voor een hapje en drankje met het personeel. Nog niet zo lang geleden werd hij opa, die nieuwe taak zal straks aardig wat tijd in beslag nemen. Het is de bedoeling de komende drie jaar honderd hectare olifants gras aan te planten voor Van Hou- tum. Volgens Filip Baecke van Cradle Crops zal dat in Zeeuws- Vlaanderen gebeuren, omdat dit wat betreft oogsten en transport het handigst is. „Het is een nogal volumineus gewas. Het is daarom het beste het gras te telen in een relatief klein gebied." Van Houtum heeft gekozen voor het gebruik van olifantsgras voor papierproductie, omdat, aldus al gemeen directeur Bas Gehlen, oud papier als grondstof steeds schaarser wordt. Het bedrijf ziet in olifantsgras ook een kans de be drijfsvoering milieuvriendelijker te maken. Voor Cradle Crops is het contract een opsteker. Momenteel staat er in Zeeuws-Vlaanderen 'nog maar' zo'n zestig hectare olifantsgras. Baecke: „Dit is ons tweede con tract, het eerste was met Linex (dakplaten, red.) Koewacht." HULST - Automobilisten in de ge meente Hulst moeten" in de maand juli op werkdagen oplet ten dat ze hun voertuig tussen 7.00 en 16.30 uur niet boven een straatkolk parkeren. De gemeente gaat namelijk alle kolken, zo'n 12.500 stuks, reinigen. De kolken vormen een schakel in de afvoer van het regenwater. Straatvuil, zand en afgevallen bladeren kun nen een vlotte waterafvoer belem meren. Daarom laat de gemeente de straat- en trottoirkolken twee keer per jaar reinigen door een ge specialiseerd bedrijf. Dat gaat in een tempo van zo'n vijfhonderd kolken per dag. De afdeling van de Lions viert dit jaar haar gouden jubileum. Bewo ners van verpleeghuis Ter Schorre worden al jaren getrakteerd op een etentje. Ter ere van de vijftig ste verjaardag verwent de service club ook de bewoners van het wooncomplex, dat naast het vroe gere Ter Schorre staat. Met deze extra 'immateriële dienstverle ning' geven de Lions het jubi leum extra cachet. De Terneuzense burgemeester Jan Lonink houdt als Lionslid een toespraak en helpt daarna in de bediening in het overdekte atrium van Maxima, waar de maal tijd wordt genoten. Koninklijke Harmonie Sint Cecilia uit Kloos- terzande treedt op en de plaatselij ke cabaretier annex advocaat Mai- kel Harte maakt er helemaal een vrolijke boel van. Naast zorgpersoneel van Maxima helpen zo'n veertig vrijwilligers van de Lions met de bediening. Cyriel Schuerman van restaurant d'Ouwe Kercke in Terneuzen stelt niet alleen zijn keuken beschik baar, maar kookt ook zelf. VRIJDAG 13 JUNI 2014 WATERLANDKERKJE BRESKENS TERNEUZEN SLUIS door Eugène Verstraeten HULST - De schoolbesturen in Zeeuws-Vlaanderen moeten de moed en de durf hebben om scho len die niet levensvatbaar zijn te sluiten om vervolgens op een be perkt aantal locaties grotere scho len te realiseren. Dat is de mening van Rudie de Nijs (64) boven schools bestuurder van Stichting Katholiek Onderwijs Hulst (SKOH). I Bovenschools bestuurder Rudie de Nijs (64) van SKO Hulst neemt na een onderwijsloopbaan van bijna 43 jaar afscheid, foto Peter Nicolai WESTDORPE - De teelt van olifants gras in Zeeuws-Vlaanderen zit in de lift. Cradle Crops uit Westdorpe heeft met fabrikant van hygiënepa- pier Van H'outum in het Limburgse Swalmen een tienjarig contract af gesloten voor de levering van oli fantsgras. TERNEUZEN - Serviceclub Lions Oost-Zeeuws-Vlaanderen serveert zo'n 120 bewoners van het Terneu- zense woonzorgcomplex Maxima morgen een feestelijke maaltijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 83