ZEEUWS-VLAANDEREN Ai Mont Ventoux op tegen MS Graanbeurs zet zelf dixieland-podium op Televisie almanak Als haringen in een mandje 29 36 en 37 40 en 41 Onderzoek van SWOV naar oorzaken ernstige ongevallen moet veiligheid van fietsende 5 O-plussers verbeteren. VRIJDAG 13 juni 2014 De MCC gaf werk en kleur aan Middelburg Voor Edward St Aubyn was het schrijven of sterven LUCHTBALLON MIDDELBURG - Om het aantal fiet sers dat ernstig gewond raakt in het verkeer terug te dringen, moet het verbreden van fietspa den serieus worden overwogen. Dat zei Ragnhild Davidse, onder zoeker bij Stichting Wetenschap pelijk Onderzoek Verkeersveilig heid (SWOV), gisteren bij de pre sentatie van een onderzoek naar fietsongevallen onder 50-plussers in Zeeland. De provincie had daar op aangedrongen. SWOV heeft een analyse gemaakt van 35 recente ernstige fietsonge vallen in Zeeland waarbij geen motorvoertuig was betrokken. Scenario's die relatief vaak voorko men, zijn: uit balans raken bij het afstappen, valpartijen door wegob- stakels, inhalen van fietsers die plotseling afslaan en valpartijen in groepen wielrenners. Davidse wees op het belang van fietspaden die breed genoeg zijn, zeker nu steeds meer ouderen op een race- of elektrische fiets stap pen. De minimumbreedte wordt niet altijd gehaald en is al krap, al dus Davidse. SWOV adviseert ook obstakels waar mogelijk weg te halen, te zorgen voor veiligere bermen, markeringen te verbeteren, hellin gen en oneffenheden bij locaties waar fietsers afstappen aan te pak ken en fietsgedrag te verbeteren via voorlichting en educatie. Gedeputeerde Kees van Beveren zei blij te zijn met het rapport. „Veel uitkomsten zijn herken baar. Maar ook vermoedens moet je eerst goed onderzoeken." Veel aanbevelingen zijn volgens Van Beveren snel inpasbaar. Een aantal zaken is al opgepakt, zoals het verwijderen van paaltjes en het stimuleren van het gebruik van de fietshelm. „De breedte van fietspaden is een ander verhaal. Daar gaan wij niet alleen over en het kost ook veel geld. Maar als je fietsprovincie wil zijn, moet je daar ook iets voor over hebben." TERNEUZEN - Zes meiden en tien jongens van 16,17 en 18 jaar, leer lingen van scholengemeenschap De Rede in Terneuzen, hebben 11.000 euro bij elkaar gefietst voor de bestrijding van MS. Ze deden dat door de Mont Ven toux (1912 meter), één van de scherprechters in de Tour de Fran ce, te beklimmen. In totaal reden achthonderd Nederlandse fietsers de rit tegen MS. TERNEUZEN - Met de inrichting van een dixieland-podium tijdens Scheldejazz heeft Grand café De Graanbeurs aan de Nieuwstraat in Terneuzen van een nood een deugd gemaakt. Het festival, dat vanavond begint en in het week end doorgaat, vaart volgens de ei genaren van De Graanbeurs een nieuwe koers en heeft het dixieland-podium geschrapt. De Graanbeurs springt nu zelf in dat gat, waardoor liefhebbers van oude-stijlmuziek toch aan hun trekken komen. Voor De Graanbeurs komt een po dium, op initiatief van eigenaren Martijn de Groot en Karlijn Nieuwets. Daar speelt zondag een oude bekende van Scheldejazz, van 14.00 tot 17.00 uur: dixieland- band The Scat Cats uit Breda. Scheldejazz concentreert de bui tenactiviteiten op een podium op de Markt, waar vanavond om 23.00 uur de funk- en soulband Smelly Kitchen de aftrap geeft voor het 'grootste gratis jazzfesti val van Zeeland'. Ook zijn er op tredens in De Pit (alleen vrijdag), op een podium op het Arsenaal plein (zaterdag en zondag) en in Porgy Bess. Tja, die mooie grote Jlatscreen-tv in de slaapkamer... Mooi ding, hoor, maar ze keken er eigenlijk nooit naar. En vooral zij vond dat-ie ei genlijk maar in de weg hing. Name lijk precies op de plaats waar haar - pardon, hun - nieuwe kledingkast moest komen. Al een tijdje geleden had ze dan ook gesuggereerd de tv naar beneden te verhuizen, ter vervanging van het ouderwetse bakbeest dat daar nog stond. Hij, duidelijk aanvoelend op wiens schouders die taak zou komen, argu menteerde al net zo lang dat de re- tro-tv het nog prima deed. Tot vandaag. Plotseling stond het ding beneden. Net op tijd voor het WK Meer ruimte voor fietsers door Rolf Bosboom pagina 31: Commentaar pagina 39: Wielrenner wil rustige «wegen Tip? redactie@pzc.nl IJZENDIJKE - Eigenaar Hans Ulijn wilde de haringparty in restaurant De Lausan ne dit jaar nog wat extra cachet geven. Dus knoopte hij er een loterij aan vast, waarbij partygangers en luchtballonliefhebbers kans maakten op een ballon vaart vanaf de Markt van IJzendijke. Carla Termont en Karin van Rijen waren de gelukkigen. De opbrengst (van loten én een veiling) van ruim tweeduizend euro gaat naar de organisatoren van het feest voor 70 jaar bevrijding IJzendij ke, dat dit najaar op het programma staat foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 77