Doek valt voor Kinderspeelweek in Hansweert Sleutelmeisje Els geeft startsein FOETAAL ALCOHOL SYNDROOM (FAS) 32 BEVELANDEN en THOLEN Braderie Sint Philipsland Noord-Bevelands bedrijfsbezoek In de Mytylschool De Sprienke in Goes wordt vandaag de fototentoonstelling FAS-kinderen geopend. SLOOP SCHOOL Daarmee lijkt een abrupt einde te. komen aan een traditie van maar liefst veertig jaar. Het bestuur heeft eerder al aangekondigd na december helemaal te stoppen met alle activiteiten, omdat men het tijd vindt dat het stokje wordt overgenomen. Opvolgers hebben zich echter tot dusver niet ge meld. Aanleiding voor het besluit om ook de voorbereidingen voor de kindervakantieweek stop te zetten, is de zeer geringe respons op de woensdag gehouden vrijwil- ligersbijeenkomst. Ondanks op roepen, zowel op sociale media als huis-aan-huis, kwamen daar slechts twee mensen op af. Een groot gedeelte van de huidige vrij- willigersgroep heeft aangegeven niet meer beschikbaar te zijn, waardoor het bestuur geen ande re mogelijkheid ziet om de stek ker eruit te trekken. Het onlosma kelijk aan Hansweert verbonden kinderevenement zou dit jaar voor de veertigste keer plaatsvin den, van 11 tot en met 15 augus tus. De stichting laat weten zich na de zomer nog te zullen inzetten voor de bingo's en het inhalen van Sin terklaas, maar dat het daarna ein de oefening is. Het bestuur spreekt de hoop uit dat er vol gend jaar misschien een nieuwe club opstaat voor de activiteiten op Hansweert. Op de Facebookpagina van Jeugd werken Hansweert wordt vol on geloof en teleurgesteld gereageerd op het besluit. SINT PHILIPSLAND - Op Tholen be gint het braderieseizoen morgen met een braderie in Sint Philips land. In de Voorstraat, Kerkring en de Schoolstraat zijn zo'n hon derd standplaatsen en een specia le braderie voor kinderen die hun overtollige speelgoed willen ver kopen. Beide braderieën begin nen om 9.00 uur. De 'grote' ein digt om 18.00 uur, die van de kin deren al eerder, om 13.00 uur. WISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland laat onderne mers weer bij elkaar op bezoek gaan onder het motto: bedrijven bezoeken bedrijven. Dinsdag 17 juni verzamelen de on dernemers zich in het gemeente huis in Wissenkerke om 18.00 uur voor een maaltijd. Daarna kunnen ze op bezoek bij Cam ping en villapark de Paardekreek in Kortgene, Sandee Groep in Kamperland en in de Jacobahaven van Kamperland bij Zeewaar Zee wierboerderij, Stichting Zee schelp en Seafarm take away- proeverij. Daarna is er in het ge meentehuis een netwerkborrel. Rabobank Walcheren en Noord- Beveland is medegastheer. GOES - Eén avond doorzakken tij dens de zwangerschap kan de her sens van de ongeboren vrucht al beschadigen. Met blijvende gevol gen voor het kind: groei- en ont wikkelingsachterstand, hyperacti viteit en autistisch gedrag, emo tie-, concentratie- en geheugen problemen. Een veilige ondergrens voor drankgebruik tijdens de zwanger schap is er niet, zegt orthopedago ge Heieen Brand, die op De Sprienke twee kinderen met FAS begeleidt. Laat alcohol tijdens de zwangerschap helemaal staan, is dan ook de boodschap achter de reizende expositie over FAS-kin deren (zie kader) die vandaag geo pend wordt in Mytylschool De Sprienke in Goes. Journalist Joost Bos en fotograaf Allard de Witte begonnen vier jaar geleden met het portretteren van FAS-kinderen. De Sprien- ke-pupillen Isiah en Alex zijn er twee van. „We wilden in beeld brengen wat er aan de hand is met deze kinderen", legt Allard de Witte uit. „Ik merk aan de reac ties dat dat gelukt is. Het raakt de mensen. Bij een aantal kinderen kun je het goed aan het uiterlijk zien. De hangende ogen, dicht bij elkaar; de smalle bovenlip. Vaak slechte tanden." Op de zeer infor matieve website wwwfasstich- ting.nl staan alle kenmerken op een rijtje, en tips voor ouders, ver zorgers, vrienden en de kinderen zelf. Het FAS-project van Bos en De Witte is in vier jaar tijd behoor lijk uitgedijd. Het omvat nu twee foto-exposities: een multimedia- expositie met video en de foto's van Bos en De Witte, en een rei zende kleinere, met de focus op één kind, op locaties in de omge ving van het kind. Verder is er een foto- en verhalenboek ('FAS- kinderen; geboren met alcohol- schade') en een site (fasproject.nl waarop fotodagboeken van de kin deren zelf te zien zijn. Om hen hiermee te helpen, is een maatjes- project in het leven geroepen. door Luc Oggel HANSWEERT - In Hansweert is een uiterst pijnlijk besluit genomen. Wegens schrijnend gebrek aan vrij willigers ziet het bestuur van de Stichting Jeugdwerken geen moge lijkheid om de kindervakantieweek te organiseren. OVEZANDE - Els de Waart was in 1965 een van de acht 'sleutelmeisjes'. Op een kussentje brachten zij de sleutel naar de schoolinspectrice die daarmee de katholieke school De Zandplaat in Ovezande opende. Bijna vijftig jaar later was het weer Els die gisteren het startsein gaf voor de sloop van het gebouw. Hier komt huisvesting voor psychiatrische patiënten, foto Frank van Cooten I Als Alex (niet zijn echte naam) zich mag verkleden als meisje, wordt hij rustig en ontspannen. Hij is dol op jurken, hoge hakken, make-up en lang haar. In huis mag dat, maar buiten moet hij zich voorlopig kleden als jongetje. door Ondine van der Vleuten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 72