Laatste fase restauratie Alg dinoflagellaat steekt de kop weer op in Ouwerkerkse Kreek Sportcentrum Blokweg Zierikzee is bijna klaar bij lekker sporten druppel |<an 34 SCHOUWEN-DUIVELAND FOETAAL ALCOHOL SYNDROOM (FAS) In de Mytylschool De Sprienke in Goes wordt vandaag de fototentoonstelling FAS-kinderen geopend. ap De zomer is bij uitstek geschikt om eens al die goede voornemens om meer te bewegen ten uitvoer te brengen. Eens va ker een wandeling in het bos of over het strand en de fiets pakken om naar het werk te gaan. Ook zwemmen in de zee, eens actief worden bij een van de vele buiten- sportbedrijven of een kanotocht over de Oosterschelde zijn mooie manieren om het genieten van de omgeving te combineren met wat meer bewegen. Het zou een aardi ge voorbereiding kunnen zijn om in het najaar weer fris van start te gaan met (een nieuwe) sport. Want sporten is niet alleen goed voor het lichaam, ook de geest vaart er wel bij. Steeds vaker krij gen mensen die niet zo lekker in hun vel zitten of last hebben van stress het advies om te gaan bewe gen, te gaan sporten. Dat kan van alles zijn; wandelen, fitnessen, fietsen, teamsport, yoga of bijvoor beeld hardlopen. Het verzet de ge dachten - tijdens het sporten is er minder tijd om te piekeren - en je wordt lichamelijk fitter en daar door weerbaarder. Maar juist als je het heel druk hebt, stress hebt en je toch al niet zo lekker in je vel zit, is het lastig om te gaan sporten. Stress maakt vaak moe en futloos en dan is de verleiding om op de bank te gaan hangen heel erg groot. Deskundigen adviseren daarom vaak om in teamverband iets te gaan doen. Doe mee met een wan delclub, bezoek de sportschool of ga samen voetballen, dan is het ge makkelijker om het ook echt vol te houden. Sportdorp Burgh-Haamstede draait in de zomer op een laag pit je. Veel verenigingsactiviteiten lig gen stil. Daarom stopt deze ru briek ook tijdelijk, om na de zo mer de draad weer op te pakken. De eerste fase van de grote restau ratie van het Burgerweeshuis is vorig jaar afgerond met het ge reedkomen van de restauratie van het goud leerbehang en de voor- en achtergevel. Sinds januari dit jaar wordt er hard gewerkt aan het zeventiende-eeuwse plafond van de regentenkamer. Dit is een tijdrovende klus. Het plafond wordt millimeter voor millimeter schoongemaakt, de vergeelde ver- nis laag verwijderd, verroeste na gels worden vervangen en de door roest aangetaste delen wor den gerestaureerd waarna de schil dering op die plekken hersteld wordt. Het bestuur heeft hiervoor zelf fi nanciële middelen beschikbaar ge steld en werkt daarnaast aan fond senwerving en crowdfunding. Van diverse fondsen zijn giften ontvangen, evenals donaties van particulieren. Toch is het bestuur nog actief op zoek naar donateurs om dit bijzondere erfgoed in een goede staat te behouden Belangstellenden zijn op 28 juni welkom van 11.00 tot 15.00 uur. Restauratie architect Pieter van Traa geeft om 11.30 en 15.30 een korte uitleg over dit project. GOES - Eén avond doorzakken tij dens de zwangerschap kan de her sens van de ongeboren vrucht al beschadigen. Met blijvende gevol gen voor het kind: groei- en ont wikkelingsachterstand, hyperacti viteit en autistisch gedrag, emo tie-, concentratie- en geheugen problemen. Een veilige ondergrens voor drankgebruik tijdens de zwanger schap is er niet, zegt orthopedago ge Heieen Brand, die op De Sprienke twee kinderen met FAS begeleidt. Laat alcohol tijdens de zwangerschap helemaal staan, is dan ook de boodschap achter de reizende expositie over FAS-kin deren (zie kader) die vandaag geo pend wordt in Mytylschool De Sprienke in Goes. Journalist Joost Bos en fotograaf Allard de Witte begonnen vier jaar geleden met het portretteren van FAS-kinderen. De Sprien- ke-pupillen Isiah en Alex zijn er twee van. „We wilden in beeld brengen wat er aan de hand is met deze kinderen", legt Allard de Witte uit. „Ik merk aan de reac ties dat dat gelukt is. Het raakt de mensen. Bij een aantal kinderen kun je het goed aan het uiterlijk zien. De hangende ogen, dicht bij elkaar; de smalle bovenlip. Vaak slechte tanden." Op de zeer infor matieve website wwwfasstich- ting.nl staan alle kenmerken op een rijtje, en tips voor ouders, ver zorgers, vrienden en de kinderen zelf. Het FAS-project van Bos en De Witte is in vier jaar tijd behoor lijk uitgedijd. Het omvat nu twee foto-exposities: een multimedia- expositie met video en de foto's van Bos en De Witte, en een rei zende kleinere, met de focus op één kind, op locaties in de omge ving van het kind. Verder is er een foto- en verhalenboek ('FAS- kinderen; geboren met alcohol- schade') en een site (fasproject.nl waarop fotodagboeken van de kin deren zelf te zien zijn. Om hen hiermee te helpen, is een maatjes project in het leven geroepen. Het diertje komt in wolken voor in het oostelijk deel van de kreek. Uit voorzorg is het waterschap gis teren begonnen met het plaatsen van waarschuwingsborden. Daar op wordt mens en dier afgeraden contact met het water te hebben. Volgens woordvoerster Janneke Potter is er geen sprake van ge vaar voor de volksgezondheid. „De alg scheidt nu geen giftige stoffen af. Dat gebeurt alleen als het diertje door een te hoge con centratie afsterft." Waterschap, Rijkswaterstaat en de Voedsel- en Waren Autoriteit meten de wa terkwaliteit regelmatig. Er zijn nog geen giftige stoffen ontdekt. Net als in 2012 en 2013 gaat het om de Alexandrium ostenfeldii, een soort van de dinoflagellaat. Dat is een zwemmende alg die van nature voorkomt in de kreek- en kustwateren. Het dier gedijt in warm, stilstaand water. De dinoflagellaat geeft elders in Zeeland geen problemen. Waar om de alg juist in de Ouwerkerk se Kreek in grote aantallen voor komt, is na onderzoek nog steeds onduidelijk. Factoren die zeker een rol spelen zijn de zachte win ter en een warm voorjaar. Sinds de algenbloei van 2012 laat het waterschap het gemaal Duive- land vaker en korter draaien. Er is ook een doorsteek gemaakt naar het naastgelegen afVoergebied. Ondanks deze maatregelen blijft de alg terugkomen. Een week eerder is de vooropleve ring door de bouwgroep Peeters. In die week wordt samen met Wind/Laco het gebouw nagelo pen op beschadigingen en verge ten klusjes. Na de overdracht op 7 juli ruimt Peeters de bouwlocatie op en verwijdert de bouwer de di rectieketen. Op 18 juli begint voor Peeters de bouwvakantie. Het nieuwe sportcentrum en het sportcomplex van hockey, korfbal en handbal worden zaterdag 30 augustus geopend. De sportver enigingen houden workshops en geven demonstraties. Dat gebeurt tussen 12.00 en 17.00 uur. Sport centrum Onderdak is dan inmid dels twee maanden dicht. Het sluit 1 juli. Ronald van Dongen uit Zonne- maire is door exploitant Laco aan gesteld als vestigingsmanager. Van Dongen was tot voor kort pro grammamanager sport van de ge meente Dordrecht. Hij was ook zelfstandig adviseur en droeg in die functie bij aan de bredeschool in Zierikzee en aan het project Sportdorp Burgh-Haamstede. \S\JW\ YHdl t> YVWI Burgh-Haamstede komt in bewe ging. Dat is het motto van Sport- dorp Burgh-Haamstede. Verslaggever Melita Lanting volgt de komende periode het wel en wee van de organisatie en de deelnemers. Zie ook het weblog www.pzc.nl/sportdorp. ZIERIKZEE - De restauratie van het Burgerweeshuis in Zierikzee is laat ste fase ingegaan. Het stichtingbe- stuur van dit monumentale pand wil het belangstellend publiek graag deelgenoot maken van de vorderingen en houdt daarom op zaterdag 28 juni een open dag. I Als Alex (niet zijn echte naam) zich mag verkleden als meisje, wordt hij rustig en ontspannen. Hij is dol op jurken, hoge hakken, make-up en lang haar. In huis mag dat, maar buiten moet hij zich voorlopig kleden als jongetje. door Ondine van der Vleuten door Ton van den Nouweland OUWERKERK - Waterschap Schelde- stromen waarschuwt opnieuw voor algen in de Ouwerkerkse Kreek. Waterschap raadt zwem men in Ouwerkerkse Kreek af vanwege in wolken voorkomende algen. ZIERIKZEE - Het nieuwe sportcen trum aan de Lange Blokweg in Zie rikzee wordt maandag 7 juli overge dragen aan de hoofdaannemer, de combinatie Wind/Laco. door Melita Lanting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 68