Nederland favoriet, 'maar het wordt geen 9-2 zoals in Londen' Contador en Froome proberen elkaar onzeker te maken SPORT 11 Eén 500 meterrit op Olympische Spelen De schaatsers werken vanaf 2018 nog maar één 500 me ter af tijdens de Spelen. Op het congres van de interna tionale schaatsunie ISU in Dublin is gisteren besloten de tweede omloop over 500 meter te schrappen, zodat er in het olympische program ma ruimte komt voor de massastart. De Nederlandse schaatsbond KNSB stemde tegen. Joaquim Rodriguez toch naar de Tour Joaquim Rodriguez rijdt de Ronde van Frankrijk alsnog. De nummer drie van vorig jaar had de Tour oorspronke lijk niet op zijn programma staan, maar richt zich na val partijen in het voorjaar toch op de grote rondes Tour en Vuelta. De Tour start op 5 juli in Leeds. De Spaanse Vuelta be gint 23 augustus in Jerez de la Frontera. Terpstra tekent voor drie jaar bij Niki Terpstra koerst ook de komende drie jaar voor de Belgische wielerploeg van manager Patrick Lefevere. Hij heeft gisteren tot en met 2017 bijgetekend bij Omega Pharma-QuickStep. Terpstra rijdt sinds 2011 bij het team van Lefevere en vierde dit jaar zijn grootste succes met de overwinning in de klas sieker Parijs-Roubaix. Handbalsters naar EK na zege op Italië De Nederlandse handbal sters hebben zich gisteren definitief geplaatst voor het Europees kampioenschap van dit jaar in Hongarije en Kroatië. De vrouwenploeg van bondscoach Henk Groe ner verzekerde zich van deel name aan de eind- ronde in december door een uitzege op Italië: 20-24. Myrthe Schoenaker was topscorer met vijf doelpunten. DEN HAAG - De reflex is niet onlo gisch, want het lijkt hetzelfde affi che. Twee jaar geleden op de Olympische Spelen moest Neder land in de halve finale van het olympisch hockeytoernooi tegen Groot-Brittannië en vanmiddag (15.15 uur) op het WK is de halve eindstrijd Nederland-Engeland. De meeste tophockeyers van de Britten komen niet uit Wales en Schotland, maar toch lijkt de ploeg van nu totaal niet op die van toen. Slechts zes van de acht tien spelers uit de huidige selectie waren er in Londen bij. Ook de bondscoach is vervangen, Bobby Crutchley zit nu aan de knoppen. „Ze spelen ook anders dan twee jaar geleden", weet Paul van Ass, bondscoach van Oranje. „Op de Spelen trokken ze het veld heel breed. Als je de bal veroverde in de as, was je meteen gevaarlijk. Ze hockeyen nu meer naar het materiaal dat ze hebben." In Londen won een weergaloos Nederlands elftal met liefst 9-2. Die wedstrijd ging de boeken is als één van de beste ooit gespeeld door de nationale ploeg. „Kom nou niet met die 9-2 aanzetten, hè", waarschuwde Van Ass vast. „Want dit wordt geen 9-2. Dat hoeft ook niet. Winnen is genoeg wat mij betreft." Engeland heeft volgens de bonds coach vier spelers van internatio naal topniveau: captain Barry Mid- dleton, Ashley Jackson, Iain Le- wers en Nick Catlin. Met de eer ste twee werkte hij een paar jaar geleden samen als coach van HGC. „De rest van het team is be reid keihard te knokken", zegt Van Ass. „Weet je wat knap is? En geland staat vierde op de wereld ranglijst, maar alles wees erop dat de Belgen ze hier voorbij zouden gaan. En wat gebeurt er? Enge land gooit België eruit. Dat is een compliment voor hun mentali teit." De enige Nederlandse hockeyer die liever niet al te lang terugkijkt naar de 9-2 zege van Londen is Klaas Vermeulen. De middenvel der brak in de zesde minuut van het duel zijn sleutelbeen en miste daardoor de (verloren) finale te gen Duitsland. „Voor mij was dat natuurlijk een rare wedstrijd. Maar ach, de Spelen waren de Spe len, dit is een WK. Dat was 'GB', dit is Engeland. Ik ben er niet meer mee bezig en waarschijnlijk gebeurt me dit ook niet weer", keek Vermeulen liever vooruit. Hij was wel verrast dat België zich liet uitschakelen. „Op papier vind ik dat een sterker team. Maar Engeland deed het slim. Toen Bel gië op 2-2 kwam, leek dat een mentale tik, maar op karakter kreeg Engeland een cornertje en daaruit kwam een strafbal. Ze zijn nooit verslagen." Toch weet Vermeulen ook dat het thuisland vandaag favoriet is. „We hebben goede resultaten ge had tegen ze, dat klopt. Al begin nen we gewoon op nul na twee rustdagen natuurlijk." Wellicht kwam het 1-1 gelijkspel tegen Nieuw-Zeeland van dins dag als geroepen. „Die les zullen we heus wel trekken. Tot die wed strijd hadden we het goed ge daan. Het is lastig om vijf groeps wedstrijden op de toppen van je kunnen te spelen. Het zegt wel iets dat het nog nooit een land is gelukt ze alle vijf te winnen op een WK. We hebben één stapje te rug gedaan en doen er nu weer twee vooruit." Affiche van halve finale WK doet in bijna niets meer denken aan dat van Olympische Spelen 2012 Bondscoach Paul van Ass van de hockeymannen staart zich niet blind op monsterzege van toen Nederland is wel een grote favoriet voor het bereiken van finale van de mondiale titelstrijd in Den Haag LA MURE - Achter de rug van de naar de ritzege snellende Sloveen Simon Spilak vochten Alberto Con tador en Chris Froome in de hitte van de Alpen een kleine koude oor log uit. De twee gebruiken deze week het Critérium du Dauphiné niet alleen om fysiek warm te draaien voor de aankomende Tour de France. Ze proberen elkaar in de Franse etappekoers zo nu en dan ook mentaal te raken. Gisteren was het de beurt aan Contador. In de afdaling van de Col de la Morte koos de Span jaard volkomen onverwacht het hazenpad. In de daaropvolgende beklimming van de Cote de Laf- frey liep zijn voorsprong ten op zichte van Froome op tot één mi nuut en twintig seconden. De kopman van Sky moest alle zeilen bijzetten om het tij te doen keren. Puffend en kreunend reed hij in het wiel van zijn ploegmaats Richie Porte en Mikel Nieve de berg op. Even snel ook weer was het gevaar geweken. Contador hield de benen stil en Froome kon opgelucht ademhalen. „Thank you guys", bedankte hij zijn hel pers na afloop voor de broodnodi ge steun. Even verderop legde Contador uit waarom hij de benen had geno men op de Col de la Morte. „Het was niet gepland, maar ik vond dat het te langzaam ging." Froome bevestigde dat hij op- dracht had gegeven om slechts met een 'redelijke snelheid' naar beneden te rijden. Contador stuurde een mannetje vooruit (Sérgio Paulinho) en sprong er zelf achteraan. „Even hoopte ik tot bij de kopgroep te komen, maar toen bleek dat het gat te groot was, heb ik mijn aanval afge blazen." Froome probeerde laco niek te reageren. „Je doet zoiets óf omdat je niet zeker bent van je zelf, of je doet het omdat je vol vertrouwen bent Zaterdag en zon dag zullen we weten wat het is", zei de Brit refererend aan de twee afsluitende zware bergritten. Tot die tijd blijft het gissen wie van de twee straks in de Tour het sterkst zal zijn. „Het is een altijd een spel", zegt Sky-ploegleider Servais Knaven over de manier waarop de topfavorieten elkaar in de aanloop naar de Tour onzeker proberen te maken. Wilco Kelderman maakte in de vijfde etappe ook weer indruk. Dankzij een aanval in de slotkilo- meters richting La Mure eindigde de Belkin-kopman als tweede ach ter Spilak. Kelderman bleef net als nummer drie Adam Yates het peloton net voor en pakte tien bonificatiese conden, waardoor de drager van de witte trui op gelijke hoogte kwam in tijd met Contador. Bei den hebben twaalf seconden ach terstand op de Brit Froome. De ju ry klasseerde Kelderman gisteren eerst wel als tweede, maar later alsnog als derde. VRIJDAG 13 JUNI 2014 SCHAATSEN WIELRENNEN WIELRENNEN TENNIS door Rik Spekenbrink door Ad Pertijs li Alberto Contador koos voor de aanval, foto Tim de Waele/VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 59