juni 2006 Michel Platini: 'Sepp Blatter moet aftreden als FIFA-voorzitter' Paus Franciscus heeft op de Braziliaanse tv de hoop uitgesproken dat het WK een Viering van de solidariteit tussen volkeren' wordt t*do 'Veld Manaus in slechte staaf 8 Brasil 2014 Scheidsrechter Kuipers krijgt zoals verwacht met Italië - Engeland topwedstrijd op WK toegewezen. Het debuut van To go op het WK voet bal in 2006 kent een turbulente aan loop. Bij Piet Hamberg, ex-spe ler van onder meer NEC, FC Utrecht en Ajax, is het geduld dan al op. Hij is assis tent-coach van Togo, maar daags voor de eerste wedstrijd tegen Zuid-Korea houdt Ham berg voet bij stuk. Hij heeft ge noeg van stakende spelers en ritselende bobo's. In het Zuid-Duitse Wangen heeft Hamberg zich verbaasd over de escapades. Terwijl el ders het WK al enkele dagen op gang is, boycotten de spe lers van Togo dagen achtereen de trainingen omdat nog altijd een premieregeling ontbreekt. Bestuursleden hechten meer belang aan hun persoonlijke gerief zoals de voor de spelers bestemde maatpakken. Zelfs een staking blijkt lange tijd on voldoende als pressiemiddel. Zo deugt er zoveel niet in de chaos van Togo. Bondscoach Otto Pfister en zijn assistent Hamberg beslui ten daarom vier dagen voor de eerste wedstrijd naar huis te gaan. De paniek slaat toe bin nen het kamp van Togo, niet al leen in Duitsland, maar ook bij het thuisfront in Afrika. Pas daags voor het duel met Zuid-Korea krijgen de spelers, onder leiding van vedette Em manuel Adebayor, wat vage be loftes. Otto Pfister keert daar om toch maar terug, Piet Ham berg niet. 'Een man een man, een woord, een woord.' Daarmee is de rust nog lang niet terug. Op 18 juni weige ren de spelers van Togo aan vankelijk in het vliegtuig naar Dortmund te stappen voor de tweede wedstrijd tegen Zwit serland. Pas na bemiddeling van de FIFA gaan ze overstag met als toezegging 75.000 euro startgeld de man plus premies. Enkele dagen later blijken de verhoudingen nog steeds zo verstoord dat een nieuwe spe lersstaking dreigt, nu voor de slotwedstrijd tegen Frankrijk. De FIFA lost dat op met de be taling van een voorschot aan de spelers. Na drie nederlagen woedt de ruzie in Togo nog een tijdje voort. manaus - De rekensom vergde niet het brein van een raketge leerde. Met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid kon Björn Kuipers zich in stilte voorbereiden op de kraker tus sen de twee Europese groot machten Italië en Engeland. De 41-jarige Oldenzaler geldt met de Brit Howard Webb en Nicola Rizzoli uit Italië als het beste wat het continent op arbitraal vlak te bieden heeft. Vanwege hun nationaliteit kon de keuze slechts op hem vallen. Om de culturele eigenaardighe den geen factor van belang te la ten zijn, wijst de FIFA in het be gin van een WK het liefst een gelijkgestemde aan. Anders was de Braziliaan Sandro Ricci moge lijk naar voren geschoven. Daar bij geldt Kuipers momenteel als een autoriteit die weinig tot geen concurrentie te duchten Björn floot heel afstandelijk. Zijn omgang met spelers voldeed niet heeft. Zijn (foutloze) rol in de fi nales van de Europa League, de Confederations Cup en, vorig maand, de Champions League staven dat gegeven. Als Kuipers morgen de loodzwa re test in Manaus doorstaat, kan hem de eindstrijd van het WK bijna niet ontgaan. Alleen het Nederlands elftal kan roet in het eten gooien. Hoe verder Oranje reikt, hoe geringer zijn kans op de belangrijkste wedstrijd in vier jaar wordt. Grove fouten kan hij zich vanzelfsprekend niet veroorloven. Met Engeland en Italië tegenover elkaar ligt een breed uitgemeten schandaal verscholen in elke hoek. Voor grote verrassingen zal Kui pers niet komen te staan. Zijn ge degen voorbereiding laat dat niet toe. Zo twijfelde hij in de Champions League-finale tus sen Atlético Madrid en Real Ma drid geen seconde, toen Sergio Ramos al vroeg over de schreef ging. De verdediger kreeg een ge le kaart. In drie voorgaande ont moetingen tussen beide teams deed de Spanjaard namelijk exact hetzelfde. En alle drie be studeerde Kuipers minutieus. Jaap Uilenberg roemt de werk wijze van de man, die hij sinds 2007 onder zijn vleugels neemt. Eerst vanuit zijn functie als coör dinator scheidsrechterzaken bij de KNVB. Later uit hoofde van zijn rol als vice-voorzitter van de scheidsrechterscommissie van de UEFA. Wel plaatst de oud-arbiter een kanttekening. Hoewel Kuipers' talent buiten kijf stond, viel op zijn mentali teit in het verleden best het no dige aan te merken. Een duel in de marge vormde een kantelpunt. „In de zomer van 2007 zat ik op de tribune bij VW-Excelsior (3-1)", vertelt Uilenberg, die als coach van Kui pers fungeert. „Na afloop zei ik tegen hem: 'Wat wil je eigenlijk? Naar de top of gewoon 'leuk' je verdere carrière op deze voet ver dergaan?' Björn floot heel afstan delijk. Zijn omgang met spelers voldeed niet; hij had iets hau tains over zich. En om de haver klap haalde hij een kaart uit zijn zak." De harde woorden van Uilen berg misten hun uitwerking niet. „Er ging bij hem een knop om. Björn realiseerde zich dat het anders moest. Hij begon te leven en te denken als een pro fessional." De vorderingen van Kuipers pas ten in de strategie van de KNVB. Op het bondsbureau erkenden de beleidsbepalers dat het an ders moest om in de toekomst ooit nog op een WK actief te zijn. In 2002 was Jan Wegereef de laatste. „In de toenmalige 'ge arriveerde' generatie zaten geen potentiële kandidaten. Daarom keken we naar de talenten in het korps. Kuipers voldeed qua pro fiel aan de eisen waarop de UE FA en de FIFA beoordelen. Ons doel was het EK van 2012. Dat haalden we, al verliep het niet erg succesvol." In de groepsduels Ierland-Kroa- tië en Oekraïne-Frankrijk faalde Kuipers. Uilenberg: „Hij ver zuimde in de eerste wedstrijd een strafschop te geven en liet in de tweede na een speler van het veld te sturen. Dodelijke mo menten." Uilenberg vreest een dergelijk scenario in Brazilië niet. „Björn heeft daarvan ge leerd en is niet meer de arbiter van destijds. Nu behoort hij zon der enige twijfel tot de mondia le elite." De angst fouten te maken kent Kuipers niet. Met zijn assisten ten Sander van Roekei en Erwin Zeinstra leerde hij te relativeren. „We houden ons niet bezig met die ene cruciale misser", gaf hij voor vertrek naar Rio de Janeiro aan. „Het is nu 'part of the job'. Als het gebeurt, nemen we ons zelf niets kwalijk. We hebben al les gedaan binnen onze moge lijkheden. Aan fithëid, kennis en concentratie zal het nooit lig gen." MANAUS - Het duel tussen Enge land en Italië, gespeeld in Ma naus, zal het uiterste vergen van scheidsrechter Björn Kuipers en zijn handlangers. Niet alleen zorgt de hoge luchtvochtigheid en warmte voor problemen, ook het speelveld in de Arena Amazonia is verre van ideaal. De grasmat maakt een desolate in druk. „Om eerlijk te zijn: het ziet er niet goed uit", vertelde Carlos Botella, namens de speel- stad verantwoordelijk voor het veld „We hebben extra bemes ting aangebracht, maar ik ver wacht niet dat dit veel zal hel pen." SAO PAULO - UEFA-voorzitter Mi chel Platini vindt dat FIFA-voor- zitter Sepp Blatter moet aftreden. Dat zei de Franse preses van de Europese voetbalbond gisteren in de Franse sportkrant L'Equipe. „Ik sta er niet achter", zo reageer de Platini op de nieuwe kandidaat stelling van Blatter, die de Zwit ser op het FIFA-congres deze week in Sao Paulo bekendmaakte. „Ik steunde hem in 1998, maar niet meer in 2014. In 2011 vroeg hij de steun van de UEFA met de boodschap dat het zijn laatste termijn zou zijn." De 59-jarige Platini noemt het 'een optie' dat hij zich zelf kandi daat stelt in 2015. Platini is niet de eerste die de laat ste dagen ferme kritiek uit op de Zwitserse FIFA-baas. Verschillen de nationale bonden, waaronder de KNVB en de Engelse FA, had den er de laatste dagen op aange drongen dat Blatter zou afzien van een vijfde termijn. Blatter zelf wil echter niet van wijken we ten, zoals hij. woensdag al tijdens het FIFA-congres te kennen gaf. „Mijn missie is nog niet voorbij, dat zeg ik jullie", zei Blatter, die al sinds 1998 de grote baas van de FI FA is. KNVB-voorzitter Michael van Praag reageerde op Twitter teleur gesteld. „Blatter stelt zich helaas in zijn 'closing remarks' inder daad verkiesbaar. We hebben nog een jaar. Het congres moet dan be slissen", aldus de preses van de Nederlandse voetbalbond. Het voorstel een leeftijdsgrens te stellen of het aantal termijnen te maximaliseren werd ook bespro ken, maar kreeg geen meerder heid tijdens het congres. „Erg te leurstellend", reageerde Van Praag. „Ik ben niet echt verbaasd, maar toch teleurgesteld. De KNVB gelooft in de code goed sportbestuur en daar hoort een maximale termijn zonder twijfel (L 13 'Vroeger had Björn door Geert Langendorff jaap Uilenberg I Sepp Blatter foto VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 56