2014 Omschakeling De Mexicaanse bondscoach Miguel Herrera eist vanavond strijd van zijn spelers tegen Kameroen. „De fans moeten trots op ons kunnen zijn." 6 Brasil 2010 Lionel Messi is de beste voetballer van deze eeuw. Maar hij staat nog steeds in de schaduw van zijn illustere landgenoot Diego Armando Maradona. j/Qwsjmm RIO DE JANEIRO - Het klikt niet zo tussen Lionel Messi en Carlos Tévez, zowel op het veld als daarbuiten. Voor bonds coach Alejandro Sabella reden de steraanvaller van Juventus te negeren. Tévez speelde geen rol tijdens de kwalificatiereeks en maakt ook geen deel uit van de Argentijnse selectie op het WK. Sabella weet wie hij moet behagen. Alleen als Messi de top van zijn kunnen bereikt, maakt Argentinië kans op de derde wereldtitel. Messi is de aanvoerder van de Albiceleste, draagt uiteraard het heilige nummer tien. Maar La Pulga (De Vlo) is in eigen land niet onomstreden, ondanks zijn 38 goals in 86 interlands. Steeds klinkt de kritiek dat Mes- si in de Argentijnse ploeg niet zo goed presteert als bij FC Bar celona. Met zijn club pakte hij alle mogelijke prijzen. Zijn ex cellente spel bij Bar^a bracht hem vier keer op rij de uitver kiezing tot wereldvoetballer van het jaar. Twee titels won hij tot dusver in het nationale shirt. In 2005 het WK voor spelers onder 20 jaar, in Nederland. En drie jaar later was de tandem Messi- juan Riquelme goed voor olym pisch goud. Twee aardige prij zen, maar niet de bokaal waar op de Argentijnen al 28 jaar zit ten te wachten. Messi moet Ar gentinië nu de wereldtitel schenken, zoals Diego Marado na dat deed in 1986. Pas dan zul len zijn landgenoten hem eren zoals Maradona. De voetballers Maradona en Messi laten zich nauwelijks ver gelijken. Maradona, de grootste ooit, was een echte spelmaker, die in zijn eentje matige teams liet floreren. Dat leidde in 1986 tot een historische wereldtitel van Argentinië. Het was de eni ge keer in de historie van het WK dat één voetballer zo bepa lend was voor het succes van de winnaar. Messi daarentegen is de geniale individualist. Niet te stuiten in de laatste fase van de aanval. Zijn beste voetbal speelde Mes- si tijdens de recente hoogtijda gen van Barcelona, met Xavi en Andrès Iniesta in zijn rug. Eexi gouden driehoek van de drie beste spelers van deze eeuw. In het Argentijnse elftal vond Mes- si vaak Javier Mascherano en Ever Banega achter zich. Dat verschilt nogal, in aanvoer en combinatievermogen. Omringd door Xavi en Iniesta blinkt Mes- si makkelijker uit. Overigens is Banega in Brazilië niet van de Steeds klinkt de kritiek dat Messi in de nationale ploeg niet zo goed presteert als bij Bar^a partij. Fernando Gago of Lucas Biglia zal hem vervangen. Nog een verschil met Bar^a is de positie van Messi in het elf tal. Bij zijn club is hij op papier centrumspits. In de praktijk speelt Barcelona echter zonder echte nummer negen en kan Messi in zijn vrije rol profite ren van de ruimte die daardoor ontstaat. Bij bondscoach Sabel la, El Mago (De Magiër), startte Messi in de laatste wedstrijden veelal in een zwervende rol van af de rechterkant. Kiest Sabella voor Angel Di Maria en Kun Agüero op de vleugels, dan be gint Messi op tien achter de die pe spits Gonzalo Higuain. In beide gevallen is de speelwijze ook nog eens niet te vergelijken met het korte combinatiespel van Barcelona. Spreekt er dan niets voor een heldenrol van Messi in Brazi lië? Toch wel. Messi is nog steeds de beste. Voorheen was hij bij Barcelona vaak beslis send in de grote wedstrijden. Messi staat er als het moet. Tij dens het WK wordt hij 27 jaar. Dit is zijn kans, in zijn eigen Zuid-Amerika. Het is nu of nooit. De wereldtitel als ultie me bekroning van zijn ongeken de carrière. Of eeuwig een plek in de schaduw van Maradona. Wesley Sneij- der zei het echt: „In de omschake ling zijn we levensgevaarlijk." De woorden 'omschakeling' en 'levensgevaarlijk' worden va ker in één adem genoemd, maar zelden hoor je ze in com binatie met 'we'. Volgens het grondwettelijk vastgelegde cli ché is de levensgevaarlijke om schakeling per definitie de kracht van de tegenstander: de counter, dat zijn de anderen. Maar de tijden zijn veranderd. Het verschil met vroeger is niet eens dat we zoveel beter zijn geworden in de omschake ling; het verschil is dat we het ervan moeten hebben. Een ander verschil met voor heen: we worden geen wereld kampioen. Nu worden we wel vaker geen wereldkampioen, maar dit keer is het uitgelekt en weet iedereen het van tevo ren. Zelfs de bondscoach is er open over. In 2000 werd Louis van Gaal bondscoach omdat hij wereldkampioen wilde worden. In 2012 werd hij bondscoach omdat hij zo graag nog eens een WK wilde mee maken. Zo langzamerhand lijkt dat de enige reden dat Oranje überhaupt meedoet, want ook het publiek heeft een omschakeling gemaakt door bij voorbaat te accepteren dat het resultaat noch het spel oogstrelend zal zijn. De oranje straten, tompoezen en jurkjes: eigenlijk doen we het alleen voor Louis. En toch. Wat zou het geestig en geweldig zijn als dit keer écht alles anders gaat en Neder land dus wereldkampioen wordt. Wie weet. In de om schakeling zijn we natuurlijk levensgevaarlijk. .....riÉ Kan Lionel Messi op het WK net zo groot worden als Maradona? foto VI Images In de schaduw van Diego Maradona door Gerard Borgman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54