Del Bosque houdt alle vertrouwen in Spanje i= 4 Brcasïl 2014 Ook de straridgangers in Rio zijn in de ban van net WK. Een voetbalfan heeft Neymar, Lionel Messi en Cristiano Ronaldo in het zand gebouwd. Nederlandse bewegingswetenschapper gaat tijdens het WK penaltyles geven aan Brazilianen en adviseert Oranje ook plek in schoolbanken. 66 Ik hoop ooit nog een telefoontje te krijgen van de bondscoach van Oranje I m Spanje begint vandaag als rege rend wereldkampioen en Euro pees kampioen aan de eerste groepswedstrijd tegen het Neder lands elftal. „En twee Spaanse ploegen speelden onlangs de fina le van de Champions League", zei de ervaren bondscoach. „Dan kun je toch niet zeggen dat het einde van onze hegemonie in zicht is. Bovendien won Jong Spanje vorig jaar de Europese titel." „We gaan er alles aan doen om de wereldtitel te prolongeren", be loofde Del Bosque. „We beseffen dat dit een lastige opgave zal wor den. Met Nederland hebben we al meteen een heel sterke tegenstan der." Del Bosque is de WK-finale van vier jaar geleden tegen Oran je nog niet vergeten. „Het huidige Nederlands elftal is niet meer met die ploeg te vergelijken", be seft hij. „Vergeleken met die fina le hebben wij zeven nieuwe spe lers. Zij hebben er nog maar ze ven overgehouden. Ik heb Louis van Gaal leren kennen in Spanje. Ik heb veel respect voor hem. Hij is een geweldige coach. Hij heeft de speelwijze een beetje aange past. Maar Nederland is Neder land. De manier van voetballen zal hij niet echt veranderen." Del Bosque verwacht geen spijker hard duel zoals vier jaar geleden in Johannesburg. „Toen waren er misschien drie incidenten, maar daar kon Nederland weinig aan doen. Ik hou rekening met een sportieve tegenstander." AMSTERDAM - Bewegingsweten- schapper aan de Vrije Universi teit John van der Kamp gaat tij dens het WK penaltyles geven aan Brazilianen. Als het aan de strafschopexpert ligt, gaat hij dit ook doen aan het Neder lands elftal. „Ik ga inderdaad presentaties over penalty's geven in Brazi lië", vertelt Van der Kamp. Ze gaan over de wetenschap erach ter, maar zullen ook tips en trucs voor het nemen en stop pen bevatten. De VU en enkele Braziliaanse universiteiten ver zorgen een programma met pre sentaties en clinics voor weten schappers, jeugdtrainers en kin deren uit sloppenwijken. We gaan dus niet het Braziliaanse elftal lesgeven." Wellicht kunt u wel het Neder lands elftal bijspijkeren, als u toch in Brazilië bent „De penaltywetenschap biedt handvatten om een goede trai ning op te zetten, dus het Ne derlands elftal zou er zeker wat aan hebben. Voor dit WK zou het echter te laat zijn. Bij het ne men en stoppen van penalty's draait het om een aantal vaardig heden, waarop men goed kan trainen. Dat lukt echter niet in een paar dagen, dan moet je eer der denken aan jaren." Zou u toch nog iets kunnen beteke nen als Louis van Gaal u nu belt? „In mijn boek 'Duel in de zes tien', dat net is uitgekomen en waarin ik de resultaten van vijf tien jaar penaltyonderzoek be schrijf, staan wel een hoop trucs voor keepers en schutters. Een keeper kan bijvoorbeeld tien centimeter van het midden gaan staan, waardoor de kans groter wordt dat de schutter naar de andere kant schiet. Die trucs zou het Nederlands elftal ook nu nog kunnen gaan gebrui ken. Mijn uitgeverij probeert het boek aan Van Gaal door te spelen, dus wie weet." Sommigen, zoals Cristiano Ronal do, noemen strafschoppen een lote rij. Maar u stelt dus dat het te le ren is? „Zeker. Zowel het nemen als het stoppen zijn motorische vaardigheden die je kunt leren. Met het technisch goed schieten of in de hoek duiken zit het bij de meeste topvoetballers wel goed, al geldt ook daar dat door eindeloos oefenen de precisie wordt aangescherpt. Belangrijk is ook het kijkgedrag: hoe goed en op welk moment kijkt de schutter of keeper naar de tegen stander, de bal en eventueel het doel? Ten slotte is ook het regu leren van gedachten een belang rijke factor, die de schutter helpt om te gaan met stress. Niet denken aan de beker die je wint, maar aan hoe je moet schieten. Hier kan allemaal op worden ge oefend. Dit lijkt mij ontzettend belangrijk om te doen, aangezien in EK's en WK's ongeveer een der- SEfiD IC3I felSU IIII Bondscoach Vicente del Bosque foto VI Images SALVADOR - Vicente del Bosque wil niets weten van de theorie dat de nationale ploeg van Spanje zijn bes te tijd heeft gehad. „Waarom zou dat zijn", vroeg hij zich gisteren af. „Volgens mij domineren wij nog steeds." Het nemen van strafschoppen is aan te leren John van der Kamp Speeldata in juni GROEP A 12 Brazilië 13 Mexico 17 Brazilië 18 Kameroen 23 Kameroen Kroatië Kroatië Kameroen Mexico Kroatië Brazilië Mexico GROEP C 14 Colombia Ivoorkust 19 Colombia Japan 24 Japan Griekenland Griekenland Japan Ivoorkust Griekenland Colombia Ivoorkust GROEP E 15 Zwitserland Frankrijk 20 Zwitserland Honduras 25 Honduras Ecuador Ecuador Honduras Frankrijk Ecuador Zwitserland Frankrijk GROEP G 16 Duitsland Ghana 21 Duitsland 22 VS 26 Portugal VS Portugal VS Ghana Portugal Ghana Duitsland 1 Brazilië 0-0 (0-0) 1 Colombia 0-0 (0-0) 1 Ecuador 0-0 (0-0) 1 Duitsland 0-0 (0-0) 2 Kameroen 0-0 (0-0) 2 Griekenland 0-0 (0-0) 2 Frankrijk 0-0 (0-0) 2 Ghana 0-0 (0-0) 3 Kroatië 0-0 (0-0) 3 Ivoorkust 0-0 (0-0) 3 Honduras 0-0 (0-0) 3 Portugal 0-0 (0-0) 4 Mexico 0-0 (0-0) 4 Japan 0-0 (0-0) 4 Zwitserland 0-0 (0-0) 4 VS 0-0 (0-0) 1 —Ml GROEP D GROEP F GROEP H 13 Spanje Nederland 14 Uruguay CostaRica 15 Argentinië Bosnië-H. 17 België Algerije Chili Australië Engeland Italië 16 Iran Nigeria Rusland Zuid-Korea 18 Australië Nederland 19 Uruguay Engeland 21 Argentinië Iran 22 België Rusland Spanje Chili 20 Italië Costa Rka Nigeria Bosnië-H. Zuid-Korea Algerije 23 Australië Spanje 24 CostaRica Engeland 25 Nigeria Argentinië 26 Algerije Rusland Nederland Chili Italië Uruguay Bosnië-H. Iran Zuid-Korea België 1 Australië 0-0 (0-0) 1 Costa Rica 0-0 (0-0) 1 Argentinië 0-0 (0-0) 1 Algerije 0-0 (0-0) 2 Chili 0-0 (0-0) 2 Engeland 0-0 (0-0) 2 Bosnië 0-0 (0-0) 2 België 0-0 (0-0) 3 Nederland 0-0 (0-0) 3 Italië 0-0 (0-0) 3 Iran 0-0 (0-0) 3 Rusland 0-0 (0-0) 4 Spanje 0-0 (0-0) 4 Uruguay 0-0 (0-0) 4 Nigeria 0-0 (0-0) 4 Zuid-Korea 0-0 (0-0)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 52