Van Gaal stelde eerder het resultaat voorop van Oranje is alles een gok Brasil 2014 3 De Spaanse international Cesc Fabregas verruilt FC Barcelona voor Chelsea, waar de 27-jarige middenvelder een contract voor vijf jaar ondertekent Van Gaal blijft belangrijk voor Xavi k_ vrijdag 13 juni 2014 Xavi Hernandez kijkt uit naar het weerzien met Louis van Gaal. De huidige bondscoach van Oranje liet de middenvelder in 1998 debu teren bij FC Barcelona. „Ik heb heel bijzondere herinneringen aan Louis van Gaal", zei de 34-jari- ge Xavi gisteren op de persconfe rentie in Salvador, vooruitkijkend op het duel met Nederland van vanavond. „Hij was naar mij toe al tijd fantastisch en had honderd procent vertrouwen in mijn mo gelijkheden." Xavi staat inmid dels op 474 competitieduels voor Barcelona en 132 interlands. Nigel de Jong dubt over zijn toekomst Nigel de Jong heeft gisteren be zoek gekregen van zijn zaak waarnemer Rodger Linse. De speler van AC Milan liet vorige week weten dat hij na het WK eens goed over zijn toekomst wilde nadenken. „Ik sta voor een belangrijke beslissing." RIO DE JANEIRO - Louis van Gaal wandelde op 15 november 2000 over het vliegveld van Sevilla toen hij wilde weten wat ze in Neder land vonden van de uitzege van zijn Oranje op Spanje (1-2). „Wat staat er op Teletekst?", vroeg hij door de telefoon aan zijn vrouw Truus. Het antwoord beviel hem niet. „Ongelooflijk, alsof iedereen hier zomaar even wint." Van Gaal verraste Spanje met de speelwijze waarmee Duitsland de basis legde voor de wereldtitel in 1990 en de winst van het EK in 1996. Hij koos in Sevilla voor vijf verdedigers. Dat was opvallend voor een coach die bij Ajax mooi en aanvallend voetbal minimaal zo belangrijk vond als winnen. Wat Spanje ook probeerde met de jonge Iker Casillas en Xavi al in de gelederen, doelmaa Edwin van der Sar bleef eenvoudig overeind. Toch leek Fernando Hierro de thuisploeg een zege te bezorgen. In de slotfase sloeg Oranje echter toe, dankzij treffers van Jerrel Has- selbaink en Frank de Boer. Het experiment kreeg geen ver volg meer bij Oranje, ook omdat Van Gaal opstapte na zijn misluk te poging Oranje te kwalificeren voor het WK van 2002. Als trainer van AZ viel hij na een teleurstel lend seizoen wel weer terug op een speelwijze met slechts twee spitsen. Het leverde de club uit Alkmaar in 2009 de landstitel op. AZ had geen betere spelers dan pakweg PSV of Ajax. Maar Van Gaal slaagde er wel in zijn beste voetballer optimaal te laten rende ren. Mounir El Hamdoui werd niet alleen topschutter maar ook voetballer van het jaar in 2009. De meeste spelers van het Neder lands elftal laten zich ook niet ver gelijken met alle sterren van Spanje, maar een fitte Robin van Persie, Arjen Robben en Wesley Sneijder kunnen iedere tegenstan der in verlegenheid brengen. Daarom valt Van Gaal vandaag tij dens de kraker tegen de wereld kampioen nog één keer terug op de speelwijze met vijf verdedi gers, waarmee hij Spanje op die warme novemberavond in 2000 ook al eens verraste. Dat is geen garantie voor succes, beseft hij als geen ander. Maar met drie aanval lers en vier verdedigers acht hij zijn ploeg helemaal kansloos. Van Gaal verraste Spanje met een speelwijze waar mee Duitsland in 1990 de basis legde voor de WK titel jaren. Waar de spelers vier jaar ge leden onder Bert van Marwijk met een missie aan het WK be gonnen, heeft de bondscoach van nu het al weken over een proces. Ziehier het cruciale verschil. Alsof Van Gaal het nog niet lastig genoeg heeft met bouwen, is er ook nog dat gedoe rond het sys teem van Oranje, waardoor hij volgens critici heeft gebroken met de Hollandse School. Lef kun je hem niet ontzeggen. Van Gaal heeft zijn nek ver uitgestoken en hij weet dat zijn hoofd in bepaal de hoeken al weken op het hak blok ligt Maar zou dat hoofd er anders niet afgaan? Op welke wij ze hij ook wordt uitgeschakeld? Ja, Van Gaal heeft een risico geno men door vlak voor het WK het huis anders in te richten. En ja, het is gek dat alles overhoop wordt gehaald als een dienende speler, in dit als Kevin Strootman, wegvalt. Maar de realiteit is dat deze onervaren selectie kwets baar is en blijft, in welk systeem je de spelers ook stopt. Van Gaal had het liever anders ge zien, maar hij en Arjen Robben zijn nog tijdens de vriendschappe lijke wedstrijd tegen Frankrijk tot de conclusie gekomen dat het zo niet langer kon. Oranje werd in Parijs weggeblazen door een powerteam. Als coach is het een be langrijke taak de sterkte van het team te accentueren en de zwak tes zoveel mogelijk te verbergen. Het is daarom Van Gaal niet aan te rekenen dat hij in de strijd om te overleven wat anders gaat pro beren. Wat je de bondscoach op voor hand wel kunt verwijten, is dat hij zich eerder vaak negatief heeft uitgelaten over coaches die de Hollandse School loslieten. In De realiteit is dat deze oner varen selectie kwetsbaar is en blijft, in welk systeem je de spelers ook stopt zijn boek Louis van Gaal: Biografie Visie geeft hij zijn opvolger bij Oranje nog een sneer. „Zoals Guus Hiddink zijn teams vaak laat winnen, daar houd ik niet van. Met PSV toen, soms met tien man achter de bal." Vanavond is Van Gaal zelf die ultieme resultaattrainer, die als teamdenker het lot in handen heeft gelegd van drie individuen. Het is een gok, maar dat is alles met deze selectie. Louis van Gaal, de bondscoach die in Brazilië iedereen verraste en zichzelf het meest. Het zou een mooi hoofdstuk zijn in de ge schiedenis van het Nederlandse voetbal. daan. Na anderhalve week heb ik alles weer op de rit gekregen. Ik nam me voor om wéér vol voor mijn kans te gaan. En dat heeft me uiteindelijk wél dit WK opgeleverd." Het is zijn talent dat hem zover heeft gebracht, maar je zou het ook bezetenheid kunnen noe men. Toen Jasper nog Jaspertje was en bij de E-pupillen van De Treffers speelde, met een keu rig geknipt bloempotkapsel en veel te grote keepershandschoe nen, liep hij op zondagochtend zeven uur de trap af naar de huiskamer. Daar lag een keepers band van Frans Hoek en geluk kig wist hij al hoe de video werk te. Kleine Jasper was een druk jo chie, op de rand van ADHD, maar als hij die beelden zag, kon hij urenlang stilzitten. Nu is die zelfde Frans Hoek de keeperstrai ner van Oranje en heeft hij de grote Jasper klaargestoomd voor het WK. Waar hij zijn naam wil vestigen als erfgenaam van Edwin van der Sar, samen met Oliver Kahn zijn grote voor beeld. „Dat zijn natuurlijk twee tegenpolen. Als je die twee kunt combineren, denk ik dat je de beste keeper ter wereld bent. Edwin vanwege zijn klasse en Kahn vanwege zijn wedstrijdin stelling. Ik denk dat je vroeger als spits liever niet doorliep op Oliver Kahn." Vandaag hoopt hij Van der Sar Kahn te zijn, in het warmbloedi ge Salvador de Bahia, in de groot ste wedstrijd tot nu toe uit zijn carrière. Vader Ton zal vrij rus tig op de volgepakte tribunes van Fonte Nova zitten, over zijn bloedfanatieke moeder Nellie - 'daar moet je eigenlijk een came ra op zetten' - valt geen zinnig woord te zeggen. Jasper Cillessen beseft dat zes tien miljoen Nederlanders op hem rekenen, tegen de wereld kampioenen, en ook daarna. Nog 23 interlands en dan is hij Jantje Peters (31 interlands) voor bij, die andere icoon van voetbal dorp Groesbeek. „Niet voor Jan, maar ik hoop dat zijn record snel sneuvelt." ill W roH t 1wêwl «I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 51