<l\v- at* Koningin van de samba 2014 Met deze selectie r%L 2 Brasil 2014 Hij verenigt de klasse van Edwin van der Sar in zijn dromen met de winnaarsmentaliteit van Oliver Kahn. Over het jaar van Oranjedoelman Jasper Cillessen. Heupwiegend be weegt ze over het podium, in een onnavolg baar ritme, dansend als een sambakoningin die nooit ge noeg van de nacht kan krijgen. Steeds sneller beweegt ze haar benen, terwijl ze haar krullen de, goudkleurige haar door de warme lucht van Salvador slin gert. Tot haar danspartner haar optilt en boven zich uit torst, als een trofee die hij na een zware strijd heeft veroverd. Ademloos en vol bewondering kijken ze toe, de Oranjefans, met blikjes Skol (bier) in de handen en opblaasklompen aan de voeten. Zij hadden toch de reputatie dat ze de gekste, de vrolijkste en de luidruchtig ste waren? Maar hier vinden ze hun meesters, in de meest warmbloedige stad van Latijns- Amerika. Alles lijkt te vibreren in Pelourinho, het eeuwenou de hart van Salvador, waar de hellende straten deinen op de muziek. Waar vroeger de sla ven uit Afrika aan de schand paal werden genageld, hangen nu grote harten in de kleuren van de Braziliaanse vlag. Voet bal is liefde, zo is het credo. Op het Terreiro de Jesus, het plein van Jezus, verzamelt het Neder landse legioen zich vandaag om te feesten en de traditione le Oranjemars te beginnen naar de Arena Fonte Nova. De melkflessen onder de oranje shirts zullen schril afsteken te gen de donkere, swingende Braziliaanse dijen. Oh Heilige Verlosser van Salvador de Ba- hia, behoed ons ervoor dat straks de klanken van de bossa nova verdreven worden door De Vlieger van André Hazes. Gelukkig is zij er nog, de sam bakoningin, met haar bezwe rende dans. Als haar danspart ner haar heeft neergezet, wap pert ze nog één keer met haar goudkleurige gordijn. Ze klap pen de handen stuk, de man nen van Oranje. SALVADOR - Als Jasper Cillessen vanmiddag met de bus van Oranje door de bruisende stra ten van Salvador rijdt, op weg naar de Arena Fonte Nova, zul len zijn gedachten ongetwijfeld even teruggaan naar het begin van dit seizoen. Op 5 augustus stond Cillessen in het doel van Jong Ajax en heette de tegen stander Telstar, met spelers als Tim Keurntjes en Sjaak Lettin- ga. Wie kent ze niet? Tien maanden later is hij de nummer 1 van Oranje en moet hij voor het oog van de hele we reld het rijk gelauwerde Spanje van scoren afhouden, in een re prise van de WK-finale. Eerlijk is eerlijk: ook de 25-jarige Cillessen had met dit wonderlij ke scenario geen moment reke ning gehouden. Niet dat hij geen zelfvertrouwen heeft, inte gendeel. Maar als nuchtere knaap uit Groesbeek dacht hij dat zo'n carrièrewending alleen in heldenverhalen gebeurde. Hij vond het al fantastisch dat hij drie jaar geleden, toen hij nog voor NEC speelde, op het laatste moment werd opgeroepen voor de tournee van het Nederlands elftal door Zuid-Amerika. Ton en Nellie Cillessen zaten glim mend van trots achterin het Oranjevliegtuig, met zoon Jas per in het vizier, alsof de hele fa milie de reis van de eeuw ging maken. Ik had ook al meteen na het eerste jaar kunnen zeggen 'bekijk het lekker* De 1.88 meter lange doelman kreeg toen al iets van de Brazili aanse voetbalgekte mee, toen de bus van Nederland stapvoets door een horde gillende fans moest laveren. Maar aan het WK durfde hij nog niet eens te den ken. „Ik geloofde toen niet dat zoiets realistisch was. Je hoopt het wel natuurlijk. Je denkt toch stiekem: wat zou het mooi zijn als ik straks erbij zou zijn. Maar ja, daarna zat ik twee jaar op de bank bij Ajax. Als je in het begin van dit seizoen over het WK was begonnen, had ik je voor gek verklaard." Hij draait er niet omheen: er knapte iets toen hij de vorige zo mer van Ajax-trainer Frank de Boer te horen kreeg dat hij op nieuw slechts de stand-in zou zijn voor Kenneth Vermeer, voor het derde jaar in successie. Telstar-thuis dus, met Keurntjes en Lettinga, en niet Feyenoord en PSV. Zo is het genoeg, riep Cillessen, en hij kondigde met een zeldzame vlaag van opstan digheid aan te gaan vertrekken. Al gauw kwam de bezinning: had hij zich hiervoor twee jaar lang opgeofferd? „Uit emotie heb ik gezegd 'ik wil weg'. Ik had twee jaar gewacht. Ik had ook al meteen na het eerste jaar kunnen zeggen 'bekijk het lek ker', maar dat heb ik niet ge- Misschien is er nog wel ruimte voor een tussenweg, een nuance: alles geprobeerd, er alles aan ge daan, maar gewoon niet goed ge noeg. Eén ding staat in elk geval al wel vast: dit Oranje is een paar uur voor de aftrap nog een vraag teken en zelfs Van Gaal heeft geen idee welke kant het opgaat. Maar op dit pompeuze podium heeft hij altijd al willen zijn. Het is een bekroning van zijn oeuvre. Het vervelende is alleen dat uitge rekend Van Gaal is opgezadeld met het minst sterke Oranje sinds door Roel Wiche Van der Sar Kahn, in zijn dromen door Roel Wiche Jasper Cillessen Jasper Cillessen met keeperstrai ner Frans Hoek, wiens videoban den hij vroeger bekeek. foto Maurice van Steen/VI Images ANALYSE VOETBAL door Leon ten Voorde I Het elftal van Louis van Gaal tegen Wales. De bondscoach heeft het lot in handen gelegd van drie individuen, foto Tom Bode/VI Images SALVADOR - Hoe zal bondscoach Louis van Gaal straks de geschiede nisboeken ingaan? Als de man die alle scepsis overwon en met het Nederlands elftal het schier onmo gelijke presteerde? Of als de man die na een abrupte koerswijziging Oranje in Brazilië een heilloze weg instuurde? Van Gaal heeft zijn nek ver uitgestoken en hij weet dat zijn hoofd in bepaalde hoe ken al op het hakblok ligt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50