Zeeland in lezingen Eggermont schreef Kleine Bever DIZZIE 43 SIGNALEMENT Ad Tramper, gemeentearchivaris van Vlissingen, duikt in het Zeeuwse slavernijverleden en geeft een beeld van het leven op een slavenschip. Landschapskunst in de Wilhelminapolder Gekaapte brieven 1672 Ad Tramper behaalde in 2010 zijn master ge schiedenis aan de Uni versiteit van Leiden. Hij deed dat met de scriptie Slaven in Zeeuw se handen - reilen en zei len van een slavenschip in de tweede helft van de achttiende eeuw. Nu, niet toevallig pal voor de nationale herdenking van de afschaffing van de slavenhandel in Middelburg, verschijnt een enigszins be werkte en uitgebreide versie van zijn werkstuk als boek, getiteld: Een Zeeuws slavenschip. Na de kust van Guiné om sla ven, de wind oost. Op de één of andere manier komt Ad Tramper over als een archivaris, die vol doende eigen inzichten heeft om zo hier en daar eens een afwijkend geluid te laten horen. Wat hij doet is over het algemeen verrassend, net iets anders dan je zou verwachten. Met zijn scriptie moest hij zich natuurlijk in het studie- stramien van de Leidse universiteit voe gen, maar ook daarbinnen vindt hij ruimte voor een lekker losse aanpak. Tramper geeft een zakelijk inzicht in de slavenhandel van de Middelbursche Commercie Compagnie (MCC). Het snauwschip komt aan bod, de handel voor de kust van Guinee, de doorsteek naar Zuid-Amerika, het leven aan boord voor zowel de bemanning als de slaven. Het heeft er alle schijn van dat de Zeeuwse slavenhalers niet de hardvoch- tigsten waren. In elk geval vergeleken met veel Franse en Engelse collega's. Extra aandacht is er voor de Vlissingse medicus David Henri Gallandat, die voor het Zeeuwsch Genootschap een uitgebreid artikel schreef over de slaven handel. Tramper denkt dat Gallandat een win-win situatie zag: „De meeste slaven waren gevangenen, een gevolg van de voortdurende oorlogen tussen di verse stammen in Afrika. Meestal wer den gevangenen gedood. Door de slaven handel bleven deze 'nuttige menschen' in leven en de slaven hadden aan de an dere kant van de oceaan een beter leven dan in hun eigen land. De zwarte slaven waren ook nog eens beter geschikt voor het werk op de plantages. Ook de apos tel Petrus liet in één van zijn zendings- brieven zien dat overwonnen volkeren tot slaaf worden verkocht, iets wat niet strijdig is met het evangelie. Voor Gal landat was het een optelsom van voorde len. Voor de 'negervolkeren als voor de slaven, voor de kooplieden in 't alge meen, en voor de volksplantingen in 't byzonder' (pag. 71). Het grote MCC-boek van Ruud Paesie verschijnt vandaag (zie elders in deze krant). Ad Tramper baseert zich op het zelfde bedrijfsarchief, maar beperkt zich tot de slavernij. In het Bulletin van de Oudheid kundige Kring De Vier Ambach ten in Hulst (aflevering 2,2014) klinkt, zoals steeds in de afgelo pen nummers, de Eerste wereld oorlog door. Een fragment uit het dagboek van de Belgische mili cien Frans Driesen verhaalt over de strijd bij Antwerpen in 1914 en de vlucht naar Hulst. Hij komt in een kamp in Harderwijk terecht, en trouwt in 1916, nog tijdens zijn internering. George Sponselee vertelt over het Zeeuws-Vlaamse geslacht Egger mont. Jo Eggermont is ongetwij feld één van de spraakmakendste. Hij was onderwijzer in onder an dere Heikant en Groenendijk. Hij kreeg landelijke bekendheid met zijn 12-delige jeugdboekenserie over de indiaan Kleine Bever. Ook zijn streekroman, deels in het dialect, waren populair. Het juninummer van het tijd schrift Zeeland van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen is in feite een stevi ge nabrander van het vierde te vens laatste deel van de Geschiedenis van Zee land. Het afsluitende deel over de periode 1850-2000 werd eind maart in Sas van Gent ge presenteerd. Hoogleraar Pim Kooij (i945)> verbon- B*den aan de universitei- ten van Groningen en Wageningen, en eindre dacteur Jan Zwemer be- Tijdschrift van het klommen toen het Koninklijk spreekgestoelte. Hun (be- Zeeuwsch werkte) lezingen zijn in Genootschap der dit tijdschrift opgeno- Wetenschappen men. Willem van den Jaargang 23, Broeke van het Universi- numrner 2, ty College Roosevelt in iun' Middelburg grijpt de vie ring van 200 jaar Zee land en de afronding van de Zeeuwse geschiedschrijving aan om nog eens te benadrukken dat op basis van het verleden niet ge concludeerd mag gorden dat er geen voedingsbodem voor indus trie zou zijn. Alleen Aad de Klerk onttrekt zich aan het Zeeland-the ma met een artikel over de otter op Walcheren in de afgelopen drie eeuwen. VRIJDAG 13 JUNI 2014 Een Zeeuws slavenschip Ad Tramper 124 pagina's k\ POLDER PEIL De bollen van Michael Beutler in de Wil helminapolder werden eerder dit jaar ont huld. Het Centrum voor Beeldende Kunst Zeeland, dat het landart-project begeleidde, heeft ter gelegenheid van de realisatie het boek Polder Peil Michael Beut ler (20 euro) gepubliceerd. Naast veel foto's van het installeren van de bollen in het polderlandschap, biedt het boek een interview met kunstenaar Michael Beutler en enkele beschouwin gen over landschapskunst in het alge meen en het project in de Wilhelminapol der in het bijzonder. Voor de uitgave is de zogenaamde Japanse bindwijze toege past, met dubbelgevouwen pagina's. LEVENSTEKENS In het nationaal archief in Londen wor den duizenden brieven bewaard, afkom stig van in beslag genomen Nederlandse schepen. Judith Brouwer las de brieven, die in het Rampjaar 1672 werden ge schreven. In haar boek Levenstekens (Uitge verij Verloren, 35 euro) vertelt ze over de schrijfcultuur en de briefschrijvers. TIJDSCHRIFT I Ad Tramper foto Lex de Meester 13,50 euro Uitgeverij Den Boer De Ruiter Slavenhandel redt levens door Jan van Damme zie ook www.pzc.nl/zeelandgeboekt door Jan van Damme DE VIER AMBACHTEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 43