Ondermaatse ouderenzorg extra problematisch vanaf 2015 4 BINNENLAND OPENBAAR VERHOOR Verwacht van Erik Staal geen spijt. 'De toezichthouders kwamen elke keer met lovende rapporten.' Enquete woningcorporaties DEN HAAG - Commissielid Farshad Bashir beschrijft aan het eind van de verhoordag hoe Erik Staal op de dag dat hij bij Vestia vertrok, op februari 2012, zijn pensioen premie van 3,5 miljoen euro bruto kreeg overgemaakt. Even na half vijf faxte de bestuurder naar Ves tia dat hij zijn contract wilde la ten ontbinden. Zestien minuten later werd het bedrag in de com puter ingevoerd, drie minuten daarna volgde de overboeking. Eerder op de dag vertelde inte rim-bestuurder Gerard Erents de enquêtecommissie hoe hij de Rot terdamse corporatie aantrof bij zijn aantreden, een dag na het ver trek van Staal. Er was niet eens geld om printpapier te kopen. Sa larisbetaling was een serieus pro bleem. Vestia had zijn vingers ge brand aan te riskante derivaten- handel en moest daar heel, heel zwaar voor bloeden. Twee miljard bleek de uiteindelijke schadepost, een rekening waar alle huurders nog steeds de last van dragen. Genoeg reden voor een deemoedi ge buiging, zou je zeggen. Maar Staal toont zich bij zijn verhoor al lesbehalve schuldbewust. „Spijt? Ik vind spijt een moeilijk woord. Ik heb er wel pijn van dat mede werkers en huurders lijden onder alles wat er is gebeurd." Om daar meteen aan toe te voe gen dat het heel anders was gelo pen als het Waarborgfonds eind 2011 gewoon het bedrag van ruim 1 miljard euro had overgemaakt dat Vestia nodig had. Met dat geld moesten de risico's afgedekt wor den die waren ontstaan door de omvang van de derivatenporte- feuille. Die was opgelopen tot een duizelingwekkende 23 miljard eu ro. Terug naar de pensioenpremie. Dat dat op de dag van zijn vertrek zo snel geregeld was? Toeval, vol gens Staal. „En het was ook het af sluiten van een hoofdstuk. Ik wil de het geregeld hebben." Dat die 3,5 miljoen uit een lege boedel kwam? Soit. En dat het be drag bovenop een al bestaande pensioenregeling komt, ook goed voor zo'n 3 miljoen euro? De com missie moest het vier keer vragen, toen pas kwam de bevestiging. Staal was goed voorbereid, en toonde zich bedreven in het op werpen van rookgordijnen. Het lukte de commissie niet om hem te laten uitweiden over zijn per soonlijke verantwoordelijkheid. Was de situatie wel gezond? Kon hij het niet zien aankomen? „De toezichthouders kwamen keer op keer met lovende rapporten. Ze zeiden telkens dat we goed bezig waren. Daar ben ik op afgegaan." Wat had Staal gezegd als er op de stoelen tegenover hem geen Ka merleden zaten, maar huurders? Huurders die best wel boos zijn over de beloning van vijf ton die Staal in 2011 ontving? „Dan had ik hetzelfde gezegd als ik u nu zeg. En ik had hen gevraagd te kijken naar onze volkshuisvestelijke pres taties. Het was altijd prettig wo nen in de woningen van Vestia." Volgens een onderzoek van de in spectie is 57 procent van de ver- zorgings- en verpleeghuizen niet goed toegerust op het leveren van zware zorg. Zij bezocht in 2011 en 2012 393 van de 2.000 locaties. Pro bleem is vooral dat personeel on voldoende deskundig is om com plexe zorg te leveren. „Wij trek ken daarover al jaren aan de bel", zegt Helma Zijlstra van Verpleeg kundigen Verzorgenden Neder land (V&VN). „Het kan niet zo zijn dat een helpende die is opge leid voor een wandeling en maal tijd, ook medicatie moet toedie nen. Dat kan levensbedreigende situaties opleveren." De IGZ zegt dat er snel wat moet gebeuren, en niet alleen omdat de kwaliteit van zorg al jaren achter blijft. „Zeker nu de langdurige zorg wordt hervormd, is verbete ring heel urgent", zegt Joke de Vries, die het onderzoek leidde. Vanaf 2015 mogen alleen ouderen die veel zorg nodig hebben, naar een tehuis. De rest moet thuis blij ven, vindt dit kabinet. Ook patiën tenfederatie NPCF wil daarom dat er snel actie komt. „Het kan niet zo zijn dat de inspectie in 2016 dezelfde conclusie trekt", stelt directeur Wilna Wind. Zij vindt het bizar dat verzor- gings- en verpleeghuizen werken met verouderde protocollen als het gaat om patiëntveiligheid. „Medicijnen goed bewaren: dat is toch niet zo moeilijk?" Belangrijker, stelt Wind, is dat er nu per patiënt zorgplannen wor den gemaakt, zonder dat dat se rieus wordt genomen. „Die plan nen zijn op zich heel goed, maar als ze alleen worden gemaakt om- dat het moet, levert het de patiënt en zijn familie niets op." Ook staatssecretaris van Volksge zondheid Martin van Rijn (PvdA) voelt door het rapport een extra aansporing om de ouderenzorg te verbeteren, 'zeker als straks in te huizen de nadruk nog veel meer komt te liggen op zware zorg'. Er zijn ook veel tehuizen waar het goed gaat, benadrukt hij, ondanks de bezuinigingen op langdurige zorg. Hij wil de toppers bijeen brengen, zodat anderen van hen leren. Blijven instellingen te lang achter, dan moeten ze er rekening mee houden dat bij hen minder zorg wordt ingekocht, aldus Van Rijn. Brancheorganisatie van zorgon- dernemers ActiZ zegt hard bezig te zijn met het bijscholen en op leiden (hbo-niveau) van zorgper- soneel én met bewustwording bij bestuurders dat het anders moet. Wat betreft de veiligheid zijn de reacties op het inspectierapport overtrokken, zegt een woordvoer der. „Van de in totaal 2.000 loca ties ging het maar bij acht echt niet goed. Laten we niet vergeten: verzorgings- en verpleeghuizen zijn woonomgevingen, geen zie kenhuizen." Voormalig Vestia-directeur Erik Staal betreedt de enquêtezaal van de Tweede Kamer. Commissieleden Groot, Mulder, Van Vliet en Bashir (vlnr) kijken toe. foto Phil Nijhuis HH 'Vestia was goed bezig' door Sander van Mersbergen Staal was goed voorbereid en toonde zich bedreven in het opwerpen van rookgordijnen. door Francine Wildenborg UTRECHT - Dat de ouderenzorg in Nederland ondermaats is - zoals de Inspectie voor de Gezondheids zorg (IGZ) stelt - wordt extra peni bel als straks het verpleeghuis vol zit met louter zware gevallen. De IGZ stelt dat 57 procent van de verzor- gings- en verpleeghui zen onvoldoende zwa re zorg kan leveren. 8 Van alle door de inspectie bezochte locaties scoorden er acht voor veiligheid een onvoldoende.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4