Henk en Ingrid pikken een terrasje Internationale Schakelklas verhuist naar voormalig ROC-gebouw I i 34 WALCHEREN FOETAAL ALCOHOL SYNDROOM (FAS) Barcodes In de Mytylschool De Sprienke in Goes wordt vandaag de fototentoonstelling FAS-kinderen geopend. Horeca op Walcheren Vele jaren geleden was ik met Jan Snoeij, toenma lig stadsarchitect van Middelburg, op weg naar de reïncarnatie van de molen van Nijpjes aan de Veerseweg. We liepen over het Damplein toen Jan zei dat deze ingreep in het stadsbeeld - het plein zorgde er voor dat de Lange Giststraat, een groot deel van de Korte Delft en bovenal de Graanbeurs van de aardbodem verdwenen - hem nu vervulde met schaamte. Maar ja, de gouden koe dicteerde destijds de dromen en wangebeden van politici en, dientengevolge, volgza me ambtenaren. Wat dat betreft is er weinig veran derd, zeker nu er vijf wethouders zijn en de politieke armoede zich navenant middels die twijfelachti ge meerwaarde verveelvoudigt. Dualisme is een gedoemd begrip, veroordeeld tot de vergetelheid en daar moeten wij het, dorstig naar waarachtige participatie, maar mee doen. Want ja, we gooien al vele jaren dubbel zes om uit de put te komen; de put die in een ommezien zal worden dichtgegooid, maar dan toch weer als een adder aan de boezem wordt gekoesterd en alle badeend jes doet blozen. Het 'Werkprogramma 2014-2018' voor het dagelijks bestuur van de gemeente Middelburg rept trots van een andere bestuurscultuur - een leesbare hand voor velen? - en klaroent onder andere het vol gende: „We stellen ons ten doel om al vroeg in het traject partici patie toe te passen. We denken hierbij aan inspiratiesessies om de raad, inwoners en bestaande adviesraden door een aantal men sen te laten inspireren die (sic!) op hun gebied iets hebben be reikt. We kunnen ondernemers of wetenschappers uit Middel burg vragen naar hun beeld over Middelburg in (bijvoorbeeld) 2025." Een romantisch idee of verkie- zingslyriek? Dat is vaak het zelfde, maar het begrip participatie heeft voor bestuurders toch vaak een wat andere lading dan voor be stuurden en vergroot de zo verma ledijde kloof tussen beide par tijen. Een mooi voorbeeld hiervan zijn de omtrekkende bestuurlijke be wegingen rond het Plein 1940 waar de ondernemers het bestuur zo langzamerhand ziende blind en Oost-Indisch doof wanen. Het is een jong plein dat vroeger on der andere restaurant de Koperen Ketel en de café's Centrum en De Krab ter plaatse wist en nu de za ken Bar Americain, Hildernisse en De Tamboer kent. Welnu, een aantal ondernemers van Plein 1940 en de Pottenmarkt dacht, op grond van kniediepe inspiratieses- siès, een afspraak te hebben ge maakt met de gemeente over de invulling van het plein met onder andere terrasjes - men had zelfs aangegeven mee te zullen betalen en dacht dat een bestuurlijk woord een woord was. Buiten de waard gerekend, want het 'Kwali teitsteam', een schimmige enti teit van gemeentewege geboren, besliste anders. En dat is een vreemde procedure, want waar om werd het plan voor Plein 1940 niet voorgelegd aan de Welstands commissie? De Welstandscommis sie behandelt normaliter dergelij ke plannen en heeft de expertise daarvoor in huis. Natuurlijk had die commissie het verhaal ook af kunnen schieten, maar dat zullen we nu nooit weten. Een inspiratiesessie van Henk en Ingrid op een terrasje aan het Plein 1940 lijkt vooralsnog een utopie - bestuurlijke kwaliteit gaat soms mank en de schaamte voorbij. GOES - Eén avond doorzakken tij dens de zwangerschap kan de her sens van de ongeboren vrucht al beschadigen. Met blijvende gevol gen voor het kind: groei- en ont wikkelingsachterstand, hyperacti viteit en autistisch gedrag, emo tie-, concentratie- en geheugen problemen. Een veilige ondergrens voor drankgebruik tijdens de zwanger schap is er niet, zegt orthopedago ge Heieen Brand, die op De Sprienke twee kinderen met FAS begeleidt. Laat alcohol tijdens de zwangerschap helemaal staan, is dan ook de boodschap achter de reizende expositie over FAS-kin deren (zie kader) die vandaag geo pend wordt in Mytylschool De Sprienke in Goes. Journalist Joost Bos en fotograaf Allard de Witte begonnen vier jaar geleden met het portretteren van FAS-kinderen. De Sprien- ke-pupillen Isiah en Alex zijn er twee van. „We wilden in beeld brengen wat er aan de hand is met deze kinderen", legt Allard de Witte uit. „Ik merk aan de reac ties dat dat gelukt is. Het raakt de mensen. Bij een aantal kinderen kun je het goed aan het uiterlijk zien. De hangende ogen, dicht bij elkaar; de smalle bovenlip. Vaak slechte tanden." Op de zeer infor matieve website www.fasstich- ting.nl staan alle kenmerken op een rijtje, en tips voor ouders, ver zorgers, vrienden en de kinderen zelf. Het FAS-project van Bos en De Witte is in vier jaar tijd behoor lijk uitgedijd. Het omvat nu twee foto-exposities: een multimedia- expositie met video en de foto's van Bos en De Witte, en een rei zende kleinere, met de focus op één kind, op locaties in de omge ving van het kind. Verder is er een foto- en verhalenboek ('FAS- kinderen; geboren met alcohol- schade') en een site (fasproject.nl waarop fotodagboeken van de kin deren zelf te zien zijn. Om hen hiermee te helpen, is een maatjes project in het leven geroepen. De schakelklas gaat uit van het voortgezet onderwijs in Middel burg (Nehalennia/Mondia en CSW). De school is voor jongeren van twaalf tot achttien jaar die de Nederlandse taal onvoldoende be heersen om deel te kunnen ne men aan het reguliere onderwijs. De ISK bereidt hen daarop voor. Twee jaar geleden leidde het plan om de ISK te verhuizen naar een schoolgebouw aan het Molenwa ter tot verzet van basisschool ABS en kinderopvang Koozie, die loka len in hetzelfde gebouw hadden. Zij vonden het leeftijdsverschil tussen de ISK-scholieren en hun eigen kinderen te groot. Het plan veroorzaakte heftige discussies tussen ouders en raadsleden en tussen ouders onderling. De ge meenteraad stemde desondanks in met de verhuizing naar het Mo lenwater, wat leidde tot juridi sche procedures. De ISK besloot de verhuizing uit te stellen omdat de bouwplannen voor Rittenburg nog geen aanvang hadden geno men. Van uitstel is uiteindelijk af stel gekomen. De gemeenteraad praat op 7 juli over de verhuizing van de ISK naar de Grevelingen- straat. De verwachting is dat de ISK de komende tien jaar onder dak vindt in het voormalig ROC-gebouw. De schakelklas is gevestigd in een gebouw op het terrein van het voormalige asielzoekerscentrum. Hier is de nieuwbouw van de wijk Rittenburg gepland. Het ISK-gebouw moet wijken omdat in augustus begonnen wordt met het bouwrijp maken van het ter rein. door Rob van Hese Rob van Hese en Edwin Mijnsber- gen van www.middelburgdronk.nl duiken elke week in het heden en verleden van de horeca op Walche ren: over alles waar alcohol geschon ken wordt. Elke druppel kan I Als Alex (niet zijn echte naam) zich mag verkleden als meisje, wordt hij rustig en ontspannen. Hij is dol op jurken, hoge hakken, make-up en lang haar. In huis mag dat, maar buiten moet hij zich voorlopig kleden als jongetje. door Ondine van der Vleuten I Het Plein 1940 omstreeks 1950 met links café Centrum en rechts de Krab. foto Beeldbank van de Zeeuwse Bibliotheek door Theo Giele MIDDELBURG - De ISK (Internationa le Schakelklas) verhuist met ingang van het nieuwe schooljaar naar een voormalig ROC-gebouw aan de Grevelingenstraat in de Middel burgse Stromenwijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 34