'Nu is te zien waar de jongens landden' 66 Hij mailde dat het monument daar komt te staan waar de commando's destijds landden GOES ZOMER KOOPJESMARKT 19 JUNI 32 WALCHEREN HOME-START De landelijke organisatie Home-Start staat ouders bij op Walcheren. Hulpvrager Locomotieftrekken voor vaders Familiedag en rommelmarkt bij' FC Dauwendaele Als eerste landde een kleine ver kenningseenheid. De eerste echte aanvalsgolf landde rond half ze ven die ochtend op het strandje bij de Oranjemolen dat werd aan geduid als 'Unlce Beach'. Tot gisterochtend stond het mo nument aan de landzijde van de Scheldedijk. Volgens Vlissinger Hans Koeman, al jaren betrokken bij de herdenking van de bevrij ding van Vlissingen, hebben oud-commando's en hun nabe staanden altijd aangedrongen op verplaatsing van het monument naar de zeezijde. „De relatie met het water is nu weer hersteld", al dus de Vlissinger. Een aantal Vlissingers verzette zich tegen de verplaatsing van de Commandoweg naar de zeezijde. In totaal kwamen er van hun kant 22 bezwaren tegen het weghalen van het monument. Vooral omdat in de eerste plannen er sprake was dat er parkeerplaatsen in de plaats zouden komen van het mo nument. Dat plan is verlaten door de gemeente. Er komt nu gras zo dat die plek waar het monument tot gisterochtend tien uur stond, onderdeel wordt van een groen ge- biedje achter de zeedijk. Deson danks bleven enkele Vlissinger zich verzetten tegen verplaatsing. Maar vanuit de hele wereld kwa men volgens ambtenaar Jeffrey Beenhouwer van de gemeente Vlissingen ook steunbetuigingen van oud-commando's en hun na bestaanden voor verplaatsing. „Onder andere de 93-jarige Joe Lawler Brown. Hij mailde vanuit Engeland dat hij heel blij is dat het monument eindelijk daar komt te staan waar de comman do's destijds daadwerkelijk aan land kwamen." Vlak voor de eigenlijke herplaat sing gooide Stam van Damme een nieuwe euro onder het monu ment. „Als het over honderd of tweehonderd jaar nog eens ver plaatst wordt, kunnen ze aan die munt zien wanneer het hier is ge plaatst." Koeman vertelde dat de Duitsers door de landing van de comman do's totaal verrast waren. „Er zijn foto's van gevangen genomen Duitsers, ze zaten in een bunker bij de molen, die het scheer schuim nog op hun kin hadden." MIDDELBURG - Eefje de Haan gaat al ruim een jaar elke donderdag ochtend langs bij Stephanie Lam- per in Middelburg. De vrijwillig ster van Home-Start is daar een luisterend oor. Lamper: „Ze vraagt dan bijvoorbeeld hoe de week was en of er vervelende din gen gebeurd zijn. Ze is eigenlijk een soort vriendelijke buur vrouw." Lamper had ruim een jaar gele den hulp van verschillende instan ties. Ze zat slecht in haar vel, voel de zich vaak ziek door haar zwan gerschap en moest als alleenstaan de moeder voor haar dochter Mi chelle zorgen. Jeugdzorg raadde haar toen Ho me-Start aan. „Toen heb ik mij aangemeld, omdat ik behoefte had aan een luisterend oor en mijn situatie uitzichtloos was. Het is fijn om alles waar ik tegen aan loop met iemand te bespre ken. Eefje luistert naar me en helpt me de goede weg te zien." Home-Start is een landelijk pro ject van Humanitas dat ouders on dersteunt die het zwaar hebben met de opvoeding van hun kinde ren. Gezinnen kunnen zich hier zelf voor aanmelden of worden bijvoorbeeld doorverwezen door het consultatiebureau. Ze kunnen zelf aangeven waaraan ze behoef te hebben. De vrijwilligers ko men een dagdeel per week langs, om te praten of bijvoorbeeld iets leuks met de kinderen te doen. Deelname is gratis en op vrijwilli ge basis. Hilde de Deckere is coördinator van Home-Start Walcheren. Ze vertelt dat de meeste vrijwilligers moeders zijn met een groot hart, die wat willen betekenen voor een ander. Voor ze aan de slag kunnen als vrijwilliger, worden ze gescreend en krijgen ze een training. „De vrijwilligers hebben wel een cursus gehad, maar zijn geen officiële hulpverleners. Daar om zijn ze minder bedreigend en is de drempel veel lager." Lamper beaamt dat. „Officiële hulpverle ners doen alles vaak volgens de re geltjes. Tegen Eefje kan ik alles zeggen. Ze laat mij zien wat de goede weg is en geeft me tips hoe ik alles op een rijtje kan krijgen. Pas was ik bijvoorbeeld heel boos, omdat mijn kat steeds overal plas te. Dan kan ik dat bij Eefje even spuien." Uit een onderzoek van de Vrije Universiteit blijkt dat Home-Start positieve effecten heeft. Zo stijgt het zelfvertrouwen van ouders aanzienlijk. Lamper: „Het is fijn dat Eefje ook zegt dat ik dingen wél goed doe. Dan denk ik: eigen lijk doe ik het zo slecht nog niet." Stephanie Lamper is een alleen staande moeder van twee kinde ren. Ze meldde zich ruim een jaar geleden op aanraden van Jeugd zorg aan voor Home-Start, omdat ze Behoefte had aan een luiste rend oor. „Ik zat in een uitzichtlo ze situatie en ging er bijna aan on derdoor. Nu kan ik mijn verhaal bij Eefje kwijt. Soms ben ik boos, dan laat zij me even uitrazen. Dat mag bij haar gewoon en dat helpt me ook echt. Ze komt elke don derdagmorgen langs. De dingen die ik opkrop, kunnen er dan uit. Als Eefje geweest is, ben ik vaak heel vrolijk. Dan kan ik er weer even tegenaan." HOEDEKENSKERKE - Voor alle kinde ren die wel eens willen zien of hun vader echt zo sterk is als hij beweert, heeft de Stoomtrein Goes-Borsele de 12.500 kilo we gende diesellöcomotief 122 gepar keerd op station Hoedekenskerke. Vader moet die van zijn plaats trekken. De stoomtrein vertrekt zondag om 11.00 en 14.00 uur van uit Goes, de wedstrijden starten steeds drie kwartier later. MIDDELBURG - FC Dauwendaele houdt zaterdag in het kader van het veertigjarig jubileum van 10.00 uur tot 15.00 uur een multi culturele familiedag met spelle tjes voor de kinderen, buitenland se hapjes en een rommelmarkt op sportcomplex De Kruitmolen aan de Kruitmolenlaan te Middel burg. Voor de kinderen is er op veld 4, naast een springkussen en een suikerspinnenkraam, een spel- circuit uitgezet door keeper jos- hua van Dolder. TXissen veld 4 en de sporthal is er een rommel markt en op het parkeerterrein zijn gerechtjes uit diverse landen verkrijgbaar. Echt„::- r LOCATIE GROTE KERK VAN 9.00 TOT 17.00 UUR Het landingsmonument wordt op zijn nieuwe plek geplaatst, foto Ruben Oreel door Emile Calon vlissingen - Nu kan iedereen zien waar die jongens aan land kwa men, zo stelde Vlissinger Stan van Damme gisterochtend tevreden vast. Met die jongens doelde hij op de Britse, Franse en Nederlandse commando's die in 1994 vanuit de haven van Breskens overstaken naar Vlissingen en in de vroege och tend van de 1e november 1944 daar aan land kwamen. Vrijwilliger is een soort buurvrouw Ambtenaar Jeffrey Beenhouwer door Joanne Karkdijk I Stephanie Lamper GEZELLIG WINKELEN DOE JE IN #ECHTGOES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 32