Als Oranje speelt, ga ik in de tuin werken Onjuiste lijst met geslaagden wekt verwarring op CSW in Middelburg Scholen schrijven geschiedenis fffSs, FZC Denkend aan Oranje/mijzelf WERELDKAMPIOENSCHAP VOETBAL 30 ZEELAND WEESSuÊKL De Lichtstraal WestkapeUe m Jan Steenbakker (52) uit Biggekerke heeft helemaal niks met voetbal. Hij zit vanavond niet voor de buis als het Nederlands elftal speelt. Bestel het boek nu voor 25 euro op www.200jaarzeeland.nl De link zag er zo echt uit, dat het leek alsof de lijst op de website van de school stond. „Ik heb hyste risch mijn moeder wakker ge maakt. Nadat ze me gefeliciteerd had, gingen we beter kijken en za gen dat alle leerlingen op de lijst stonden. Toen begon ik te twijfe len." Elna whatsappte druk met klasgenoten. Iedereen was in ver warring, vertelt ze. „Ik ging met een hopend gevoel slapen. 'Zou het echt zo zijn?', dacht ik." Donderdagochtend bleek dat de lijst die Elna gezien had, onjuist was. „Om half twaalf werd ik ge beld dat ik definitief gezakt ben. Dat voelt nu dubbel zo zuur." „Dit is geen lijst van ons", zegt rector Frans van der Knaap van de CSW. „Wij hebben voor 13.00 uur geen lijst op de website gezet, ook niet per ongeluk. We hebben leerlingen vooraf goed geïnfor meerd over de procedure. Ze wis ten dat de uitslag donderdagmid dag pas na 13.00 uur bekend zou zijn. We vinden dit heel verve lend." Hoe de onjuiste lijsten dan wel in omloop gekomen zijn, is niet duidelijk. „Dat onderzoeken we", zegt Van der Knaap. „We kunnen niets uitsluiten. Mis schien heeft iemand een grap wil len uithalen. Als dat zo is, dan moet diegene gestraft worden." Wat doe je vrijdagavond? „Ik heb geen flauw idee. Ik denk dat ik in de tuin ga werken. Als ik een bakje koffie ga drinken, dan komt de wedstrijd van het Nederlands elftal misschien even voorbij, maar ik ga er zeker niet bewust voor zit ten. Ik pak net zo lief een boek." Waarom heb je een hekel aan voetbal? „Ik heb er geen hekel aan, maar het heeft gewoon niet mijn interesse. Er zijn zoveel andere leuke din gen. Mensen verbazen zich er soms over dat ik niks van voetbal weet. Ik vind dat een bekrompen gedach te. Alsof er niks anders is in de wereld. Ik weet bij voorbeeld niet wie er landskampioen geworden is. Het boeit me gewoon niet. Nee, ik weet ook niet van wie we de WK-finale van 2010 verloren hebben. Frankrijk, geloof ik." Wat is je grootste ergernis? „Het gedrag van de voetballers en trainers. Dat vind ik gewoon niet passend. Voetbal is een spelletje, daar bij heb je een leider nodig. Die accepteren ze gewoon niet. Die jongens verdienen tonnen per jaar, soms wel miljoenen. Ze moeten zich eens realiseren dat ze idolen zijn. Kleine jongetjes kopiëren dat gedrag. Ik zou wel eens willen weten wat de maatschappelijke effecten daarvan zijn. Of die rellen bij stadions na een voetbalwedstrijd. Daar gruw ik echt van. In zulke dingen ga ik echt mijn energie niet steken. Ik heb geen probleem met die oranjegekte hoor. Ik vind het wel merkwaardig dat mensen die nooit naar een wedstrijd gaan, ineens hun huis oranje verven tij dens een WK. Alleen maar om erbij te horen." Waarop hoop je, tijdens dit WK? „Ik hoop dat het Nederlands elftal ver komt, maar ik hoop ook dat ze geen kampioen worden. Dan breekt die gekte weer los en gaat iedereen naar Amsterdam. Je zult daar een woonboot hebben! Zulke taferelen gaan voor mij echt veel te ver." Vandaag is er weer een voetbaltoernooi be gonnen. Morgen ben ik jarig. Al mijn hele leven lang zijn deze twee ver schijnselen nauw met elkaar verbonden. Als je op half juni ja rig bent, valt er om het jaar een voetbalwedstrijd van het WK of het EK op je verjaardag. En dat is geen pretje. Denkend aan mijn verjaardag zie ik brede buurmannen, ooms en andere mannen op mijn feestje brullend voor de te levisie zitten. Ik zie vriendin nen, buurvrouwen, tantes en andere vrouwen ondenkbaar ijl wegkijken. Ik zie taartpunten traag naar monden gaan en hun doel missen als er wordt gescoord. Ik zie oranje tooi als hoge pluimen aan den einder staan terwijl mijn lievelings kleur al sinds mijn vroege jeugd turquoise is. Ik zie gasten als geknotte torens, toeterzat omdat een team gewonnen heeft. Ik zie mijn feestje ge smoord in chagrijn, de sfeer compleet verpest omdat een team verloren heeft. Maar dit jaar wordt de stem van het voetbal met zijn eeuwi ge rampen niet meer gevreesd en gehoord. Dit jaar geef ik geen feest waar de mannelijke gasten zich kunnen misdragen. En dit jaar is oranje mijn lieve lingskleur. Sinds ik deze wijze besluiten heb genomen, zie ik dat het uni versum mij eindelijk compensa tie verleent voor al die vreselij ke verjaardagen. De buurt hangt vol met vlaggetjes voor mijn verjaardag. Oranje vlagge tjes nog wel, omdat dat mijn lie velingskleur is. Albert Heijn is zó blij dat ik een jaar ouder word dat ze hamsters uitdelen. Mijn buren hebben hun gordij nen weggehaald en speciaal voor mij hun ramen beplakt met oranje spandoeken. Maar dat niet alleen: omdat mijn achternaam Leo is, heb ben ze hun vensterbanken met leeuwen gestoffeerd. Speciaal om mijn verjaardag te vieren hebben mensen nu leeuwen op hun vlaggen, leeuwen op hun T-shirts, leeuwen op hun hoed zelfs. In de winkel kan je een stenen beeld kopen van een jui chende leeuw, en hij juicht al leen voor mij: Maan Leo, jarig in juni. De PZC maakt een boek over 200jaar Zeeland in samenwerking met leerlin gen van 74 basisscholen II krijgt dagelijks een voorproefje. Touwtje springen is van alle eeuwen zeker onder de Zeeuwen. Versjes uit 1820-1821 gezocht. Niet gevonden, dus zelf maar wat In Sluis, in Sluis, daar voel ik me thuis. In Sluis, in Sluis, daar staat mijn huis. Ik ben vrolijk ik wil zingen. Wil je met me touwtje springen? Hoe ontvlucht jij de oranjegekte? „Ik ontvlucht het niet hoor. Ik moet er alleen een beetje om glimlachen. Een groep jongens in mijn straat kijkt altijd gezamenlijk naar de wedstrijd. Als er gescoord wordt, dan vliegen ze de straat op. Dat vind ik wel grappig." vrijdag Havo-scholiere Elna van der Heij den uit Zoutelande kon woens dagavond laat wel een gat in de lucht springen. Hissen de geslaag de CSW'ers, die ze via Facebook toegestuurd kreeg, zag ze haar ei gen naam staan. En dat terwijl ze gerekend had op een herexamen. Scholen schrijven geschiedenis UNIVERSITY Of Sr.iENCÏS Jan Steenbakker: „Mensen verbazen zich er soms over dat ik niks van voetbal weet." foto Ruben Oreel Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Cornelleke Blok MIDDELBURG - Onder examenkandi daten van de Christelijke Scholen gemeenschap Walcheren (CSW) in Middelburg-is donderdag grote ver warring ontstaan. Via Facebook cir culeerde een onjuiste lijst met ge slaagde havisten en vwo'ers. Maan Leo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 30