Nederlanden hangt claim van drie miljard boven het hoofd Pedofiel belt sneller anonieme hulplijn Studieschuld is goede hypotheek pV Kerncentrales België nog tot herfst gesloten IN HET NIEUWS 3 Louis van Gaal, die half juli op het Museum plein in Am sterdam staat en schreeuwt: „Wij zijn de besten van de wereld, de besten van Ma drid, de besten van Berlijn, de besten van Brasilia". Al leen daarom al verdient Oran je het wereldkampioen te worden. Meer serieus: Louis van Gaal is een topcoach die prijzen won bij Ajax, bij Bar celona, bij AZ en bij Bayern München. Waarom dan niet met Oranje? Als geen ander zou Koning Louis erin moe ten slagen de jonkies van het Nederlands elftal in kampioe- nenvorm te kneden. Heeft hijzelf ook nooit meer nachtmerries over de uitscha keling voor het WK in 2002. Niemand dacht dat het iets zou worden op het Eurovisiesong festival met on ze Common Linnets. Slap liedje, niet goed genoeg. Uit eindelijk verloren we alleen van een man in een jurk, met een baard. Maar die doet niet mee op het WK. Dat scenario dus: waarin Ne derland eerst ten onder gaat aan zelfbeklag ('het wordt toch niets'), maar uiteinde lijk in een golf van plots her vonden zelfvertrouwen mas saal achter het team gaat staan en de ploeg naar de fi nale katapulteert. Voorwaar de is dat de harmonie tussen Robben en Van Persie langer blijft bestaan dan die tussen Ilse en Waylon. 6 Octopus Paul Kent u Octo pus Paul nog? De inktvis die in 2010 wereld nieuws werd door de uitsla gen van veel WK-wedstrij- den goed te voorspellen? Paul wees ook van tevoren Spanje aan als winnaar van de finale. Maar Paul is dood. In oktober 2010 overleden in Sea Life Oberhausen. Heb ben we dus geen last meer van. Er is nu wel schildpad Luis, die in de tuin van de Nederlandse ambassade in Brasilia leeft. Die koos eerder deze week voor het voer bij een Spaans vlaggetje in plaats van het eten bij de Ne derlandse driekleur. Geluk kig heeft de Partij van de Die ren de vrijlating van het dier al geëist. Statistieken Ie hebt de waar heid en je hebt statistieken. Toch hieronder wat cijfers om de pessimisten mee om de oren te staan: Nederland bleef het kalen derjaar 2013 ongeslagen. Dat gebeurde zeven keer in de af gelopen vijftig jaar, aldus tus- sendelinies.nl. Het was ook het geval in '77, '87 en 2009. De daaropvolgende toer nooien waren zeer succesvol. Sinds 1974 heeft Neder land de eerste wedstrijd op een WK nog nooit verloren. Dus waarom nu wel? Feyenoord is met vijf spe lers hofleverancier van de se lectie. De laatste keer dat de Rotterdammers dat waren, was bij het zeer succesvolle WK van 1974. DEN HAAG - Studenten hoeven niet rouwig te zijn over het nieu we sociale leenstelsel waarbij ze geld moeten lenen voor hun stu die. Als ze slim zijn, vragen ze de maximale lening van het Rijk, stelt financieel adviseur Jos Koets. Het geld moeten ze vervolgens niet besteden aan de bar van de studentensoos, maar op een spaar rekening zetten. De spaarrente is hoger dan de rente die de student moet betalen over de lening. Als de student later een huis koopt, kan hij met de lening bijvoor beeld de aankoopkosten betalen. Banken geven liever geen hypo theek meer voor die kosten. Ook krijgt de student meer tijd om de studielening terug te betalen dan bij een hypotheek. Dat zegt advocaat Adriaan de Gier namens enkele duizenden hou ders van een woekerpolis van Na tionale Nederlanden. De Gier baseert zijn uitspraak op een advies van de advocaat-gene raal van het Europees Hof van Jus titie in Luxemburg gisteren. In een zaak die door een gedupeer de woekerpolishouder is aange spannen, zegt de advocaat-gene raal dat de kosten die de verzeke ringsmaatschappij inhoudt, vooraf duidelijk moeten zijn uitgelegd aan de koper. De polishouder had geklaagd dat Nationale Nederlan den van de ingelegde premie bijna 60 procent aan kosten inhield, waardoor het resultaat van het pre- miedeel dat wordt belegd, fors ach terblijft bij de verwachtingen. In het najaar wordt duidelijk of het Europees Hof het advies van de advocaat-generaal overneemt. Volgens advocaat Lijesen van de stichting Woekerpolisproces wijkt het Hof maar 'in zeer wei nig gevallen' van dit advies af. Geschat wordt dat de schadever goeding per gedupeerde polishou der op circa 6000 euro uit zal ko men. Nationale Nederlanden zegt circa 600.000 van dergelijke poli- sen te hebben verkocht. De verze keraar heeft geen voorzieningen getroffen voor een mogelijke scha devergoeding. Woordvoerder Bas Kuik zegt dat Nationale Nederlan den 'gehandeld heeft naar de Ne derlandse wet'. „Dat ons achteraf een informatieplicht wordt opge legd, kan volgens onze overtui ging niet." Ook andere verzekeraars hebben vanaf 1990 beleggingsverzekerin gen verkocht waarbij vooraf niet duidelijk was welke kosten wer den ingehouden. DOEL - De reactoren van de kern centrales Doel 3 en Tihange 2 zul len niet opnieuw in werking tre den voor de herfst van 2014. Dat meldde de Belgische krant De Standaard gisteren op haar websi te na een verklaring van energie bedrijf Electrabel. Eind maart wer den de reactoren van de twee cen trales voor de tweede keer stilge legd, nadat onderzoeken niet de resultaten opleverden die weten schappers hadden verwacht. In au gustus 2012 werden de centrales gesloten, omdat er scheurtjes wa ren geconstateerd in de reactorva ten. In het voorjaar van 2013 wer den ze weer in bedrijf genomen. Dat blijkt uit jaarcijfers van Stop It Now!, een gezamenlijk project van het Meldpunt Kinderporno op Internet en de forensische poli kliniek De Waag. In 2012 openden zij een hulplijn waarop mensen met pedofiele neigingen advies kunnen inwinnen over wat ze met hun gevoelens voor kinderen kunnen doen. In veel gevallen worden de bellers gestimuleerd om zich te laten behandelen. Het bestaan van de lijn wordt onder meer gepromoot via een melding op afgesloten kinderpornosites. In 2012 bedroeg het aantal bellers en mailers 182, vorig jaar waren het er 290. Van de bijna 500 men sen die tot nu toe contact hebben gezocht bestond zeker de helft uit personen die zich zorgen maken over hun eigen gedrag of gevoe lens ten aanzien van kinderen. Zo meldden zich mannen die aanga ven dat ze verslaafd zijn aan het downloaden van kinderporno, of die merken dat ze opgewonden ra ken als ze in de buurt van kinde ren zijn. Andere melders waren familiele den of kennissen uit de omgeving van een mogelijke pedofiel, en professionals die zich zorgen ma ken over hun cliënt. De hulplijn garandeert dat bellers anoniem blijven, ook als ze een vervolgafspraak maken. In samen spraak met een potentiële pedo fiel kan op enig moment wel een reguliere forensische behandeling begonnen worden. Dat is tot nu toe vijftig keer gebeurd. VRIJDAG 13 JUNI 2014 4 Koning Louis 5 De Common Linnets door Chris van Alem LUXEMBURG - Er dreigt een claim van ruim 3 miljard euro voor verze keraar Nationale Nederlanden. door Niki van der Naald UTRECHT - Volwassenen met seksu ele gevoelens voor kinderen weten steeds beter de weg te vinden naar een speciaal voor hen ingerichte anonieme hulplijn. In 2013 is er 60 procent meer contact gezocht door potentiële zedendaders of hun omgeving dan in 2012. De helft van de bellers naar de hulplijn belt vanwege de seksuele gevoelens voor kinderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3