ZEELAND Televisie Olifantsgras voor papierproductie almanak Tweehonderd vierkante meter Zeeuwse trots Onderzoek van SWOV naar oorzaken ernstige ongevallen moet veiligheid van fietsende 50-plussers verbeteren. Voor Edward St Aubyn was het schrijven of sterven De MCC gaf werk en kleur aan Middelburg VRIJDAG 13 juni 2014 29 MIDDELBURG - Om het aantal fiet sers dat ernstig gewond raakt in het verkeer terug te dringen, moet het verbreden van fietspa den serieus worden overwogen. Dat zei Ragnhild Davidse, onder zoeker bij Stichting Wetenschap pelijk Onderzoek Verkeersveilig heid (SWOV), gisteren bij de pre sentatie van een onderzoek naar fietsongevallen onder 50-plussers in Zeeland. De provincie had daar op aangedrongen omdat het aan tal zwaargewonden onder fietsers de laatste jaren fors is toegeno men. Vooral 50-plussers zijn daar bij het slachtoffer. SWOV heeft een analyse gemaakt van 35 recente ernstige fietsonge vallen in Zeeland waarbij geen motorvoertuig was betrokken. Scenario's die relatief vaak voorko men, zijn: uit balans raken bij het afstappen, valpartijen door wegob- stakels, inhalen van fietsers die plotseling afslaan en valpartijen in groepen wielrenners. Davidse wees op het belang van fietspaden die breed genoeg zijn, zeker nu steeds meer ouderen op een race- of elektrische fiets stap pen. De minimumbreedte wordt niet altijd gehaald en is al krap, al dus Davidse. „Je zou moeten na denken over de vraag: is dat nog wel van deze tijd?" SWOV adviseert ook obstakels waar mogelijk weg te halen, te zorgen voor veiligere bermen, markeringen te verbeteren, hellin gen en oneffenheden bij locaties waar fietsers afstappen aan te pak ken en fietsgedrag te verbeteren via voorlichting en educatie. Een opvallende suggestie is het ont wikkelen van een 'fietsairbag'. Gedeputeerde Kees van Beveren zei blij te zijn met het rapport. „Veel uitkomsten zijn herken baar. Maar ook vermoedens moet je eerst goed onderzoeken." Veel aanbevelingen zijn volgens Van Beveren snel inpasbaar. Een aantal zaken is al opgepakt, zoals het verwijderen van paaltjes en het stimuleren van het gebruik van de fietshelm. „De breedte van fietspaden is een ander verhaal. Daar gaan wij niet alleen over en het kost ook veel geld. Maar als je fietsprovincie wil zijn, moet je daar ook iets voor over hebben." WESTDORPE - De teelt van olifants gras in Zeeuws-Vlaanderen zit in de lift. Cradle Crops uit Westdor- pe heeft met fabrikant van hygië- nepapier Van Houtum in het Lim burgse Swalmen een tienjarig con tract afgesloten voor de levering van olifantsgras. Het is de bedoeling de komende drie jaar honderd hectare olifants gras aan te planten voor Van Hou tum. Volgens Filip Baecke van Cradle Crops zal dat in Zeeuws- Vlaanderen gebeuren, omdat dit wat betreft oogsten en transport het handigst is. „Het is een nogal volumineus gewas. Het is daarom het beste het gras te telen in een relatief klein gebied." Van Hou tum koos olifantsgras voor papier productie, omdat oud papier als grondstof steeds schaarser wordt. Tja, die mooie grote jlatscreen-tv in de slaapkamer... Mooi ding, hoor, maar ze keken er eigenlijk nooit naar. En vooral zij vond dat-ie ei genlijk maar in de weg hing. Name lijk precies op de plaats waar de nieuwe kledingkast moest komen. Al een tijdje geleden had ze dan ook gesuggereerd de tv naar beneden te verhuizen, ter vervanging van het ouderwetse bakbeest dat daar nog stond. Hij, duidelijk aanvoelend op wiens schouders die taak zou komen, argu menteerde al net zo lang dat de re- tro-tv het nog prima deed. Tot vandaag. Plotseling stond het ding beneden. Net op tijd voor het WK. Bredere fietspaden hard nodig door Rolf Bosboom O pagina 31: Commentaar pagina 39: Wielrenner wil rustige wegen Tip? redactie@pzc.nl BURGH-HAAMSTEDE - De grootste Zeeuwse vlag ter we reld wapperde gisteravond op de Karolingische Burcht in Burgh-Haamstede. Recreatiebedrijf De Pannekoekenmo- len en logistieke onderneming DPA kochten het dundoek van 200 vierkante meter samen. „Als promotie van Zee land, maar ook als politiek statement", zei Piet Jan Lande- gent van de Pannekoekenmolen gisteravond. „Want minis ter Plasterk wil Zeeland verdelen over de andere provin cies. Dan rest één vraag: wat doe je met de Zeeuwen?" Gedeputeerde Kees van Beveren, die de vlag mocht hij sen, nodigde Landegent uit zaterdag naar Middelburg te komen. „Want Plasterk - de man die meent dat wij geen identiteit hebben - is er dan ook." „Zeeuwen zijn trots op hun provincie," meldde VW-directeur Patrick Polie. „Ze zouden echter te nuchter zijn om dat te uiten. En toch zie ik veel Zeeuwse vlaggen aan huizen. Noord-Hollanders zie ik zoiets nog niet doen." De vlag werd gehesen terwijl leerlingen van CBS Onder de Wieken het Zeeuwse volks lied zongen. Om uit de kosten te komen, verhuurt DPA de vlag voor evenementen en feesten. Van Beveren wil hem op 5 juli 2015 hebben, als de Tour de France finisht op Neeltje Jans. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 29