al tachtig jaar vreemde eend Pluizen 20 WONEN houden voor het verspreiden van de paardenkastanje. Voor de laatste Ijstijd kwam de paardenkastanje hier algemeen voor, maar door de toenemende kou werd de boom naar Zuid-Eu ropa teruggedrongen. Nu zijn de vruchten van een kastanjeboom nogal zwaar, waardoor ze niet ver van de boom vallen. Als de boom op een helling staat, kunnen de kastanjes naar beneden rollen, maar op het platte gaat versprei ding niet hard. Waarschijnlijk heb ben de Romeinen de kastanjebo men in onze streken aangeplant omdat edelherten en reeën de vruchten eten. En die konden dan worden bejaagd en opgegeten. Dieren zijn heel belangrijk bij het zaaien van planten. Ze eten bes sen en andere vruchten, om het zaad op een andere plek weer uit te poepen. Vlaamse gaaien (die al leen nog gaaien genoemd mogen worden), muizen en eekhoorns verzamelen op grote schaal beu kennootjes en eikels en slaan een deel ervan als wintervoorraad op. Als zo'n hamsteraar overlijdt of vergeet waar hij de voorraad heeft verstopt, ontkiemen beukennoot jes en eikels in het voorjaar. Men denkt dat het grootste deel van on ze eikenbossen op die manier door Vlaamse gaaien is geplant. Veel vragen die ik krijg, gaan over het bestrijden van mieren. Daar word ik altijd wat kriegel van, want mieren moet je helemaal niet bestrijden. Behalve als ze in de suikerpot zitten. In de tuin en in de natuur zijn mieren belangrij ke verspreiders van plantenzaden. 1 Er zijn nogal wat planten, zoals viooltjes, die voor de verspreiding van mieren afhankelijk zijn. Mie ren komen af op zoete aanhang sels van sommige zaden, zoge naamde mierenbroodjes. Ze eten de mierenbroodjes op en laten het zaad meestal ongemoeid. Vaak sle pen ze de zaden naar hun nest en op die manier kunnen ze het zaad tot 20 meter vanaf de moeder plant verslepen. Verspreiding door de wind is in onze streken heel algemeen. Za- Onder de vragen die ik wekelijks krijg, vormen die over planten die plot seling in de tuin opdui ken een aardige categorie: 'In mijn tuin staat een plant met grof blad en donkerpaarse bessen. Ik heb hem nooit geplant. Hoe is hij hier gekomen?' In dit geval gaat het om de karmozijnbes, waarvan zaden door vogels worden uitgepoept. Er zijn tientallen manieren waar op planten in een tuin terecht kun nen komen; we kunnen het zaad zelf meenemen, bijvoorbeeld als het in de zoom van onze broek zit. Er zijn veel verhalen over planten die door het leger van Napoleon op die manier zijn verspreid. Ook de Romeinen zouden grote plan- tenverspreiders zijn geweest. Zo worden zij verantwoordelijk ge- Leolux bestaat dit jaar tachtig jaar en is een begrip in de vaderlandse meubelwereld. Opmerkelijk, want de vormentaal past niet binnen de Nederlandse ontwerptraditie. GROENE VINGERS Wie aan de meubels van Leolux denkt, denkt al snel aan ronde vormen, leer en kleur. Heel an ders dan collegameubel- merken als Pastoe, Artifort, Gelderland en Arco. Die kiezen vaak voor veel min der flamboyante, juist strak vormgege ven ontwerpen. Ook in dit jubileumjaar kiest Leolux, dat tachtig jaar bestaat, haar eigen weg. Behalve de uitgave van een boek en de opening van een Leolux-museum werd het collectieboek met kunstwer ken van Jane Worthington verrijkt. Kunst in opdracht, die al even kleur rijk als expressief is. „Wij willen ons onderscheiden van de grijze massa", zegt Sebastiaan Sanders, die sinds twee jaar leiding geeft aan het familiebe drijf. „Daarom zoeken we altijd samen werking met kunstenaars die bij ons passen." Eigenzinnig noemen ze dat bij Leolux. Die eigenzinnigheid is volgens Sanders een logisch gevolg van de ligging van het bedrijf in Venlo. „Nederland is on ze thuismarkt, maar Duitsland ligt hier letterlijk om de hoek. Om in die markt te kunnen concurreren, hebben we ons behoorlijk moeten bewijzen. De Duit- Sebastiaan Sanders (linksroven) sHöfct de klassieker Pallone. De Pallone (rechts) werd ontworpen in 1989, voor het Huis van de Toekomst. Sindsdien groeide de fauteuil uit tot dé klassieker in de collectie van Leolux. Zaadbol van morgenster. Leolux door Cor-Peter Pasma foto's DesignPress Romke van de Kaa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 20